Τεχνικός στην Αθήνα για σόμπες πέλλετ LA NORDICA

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164230 από Nasikas
Αυτό εδω, θέλει γνωση Ιταλικής.


Μπορείς να βρεις επίσης στο translate πως είναι ο καθαρισμός στα Γαλλικά - Ισπανικά κλπ - και να κάνεις επίσης αναζήτηση στο YouTube .



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164231 από Nasikas

kostas77 έγραψε: αλαρμ μου εβγαζε οτι δεν πηρε μπροστα η σομπα και να την κλεισω.Μετα απο λιγη ωρα και αφου σταματαγε,αδειαζα το καλαθακι και ξανα την εβαζα μπροστα.

Λόγοι για ατυχή έναυση:
1. Να μην ήταν καθαρό το καλαθάκι όταν την ανάψατε - ητοι να είχε πιάσει συσσωμμάτωση-(κλίνκερ- σλάνγκινγκ)
2. Να έχει αδυνατίσει η αντίσταση.
3. Να έχει πέλλετ με υψηλή υγρασία- πάνω απο 10% (υπάρχουν τέτοια στην αγορά/ Εχω κάνει μετρήσεις στο εργοστάσιο)
4. Η ποσότητα που πέφτει κατά το 1ο και 2ο στάδιο έναυσης, να είναι πολύ πολύ μεγάλη - - είτε πολύ μικρή καινα μην σκεπάζει την οπή της αντίστασης.
5. Κάποιος συνδυασμός όλων αυτών.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164232 από kostas77
εχω παρατηρησει οτι την ωρα που πεφτουν τα πελλετ και εχουν σκεπασει την αντισταση,η αντισταση προσπαθει να αναψει τα πελλετ αλλα πεφτουν και αλλα απο πανω και μαλλον τα μπουκωνει και παραλληλα ισως να δινει πολυ αερα για να αναψουν και δεν τα αφηνει να ανασανουν την ωρα που αρχιζουν να φλεγονται.Μιλαμε για καθαρο καλαθακι ή για μια μερας με 2 το πολυ καψιμο(ημερησια καταναλωση απο τις 18.00 εως τις 00.00 περιπου 1/2 τσουβαλακι στους 20 βαθμους ρυθμισμενη και 5 σκαλα).Η σομπα εχει καψει 2 και κατι τονους,οποτε ειναι πολυ λιγη η φθορα που εχει.Για την υγρασια δεν ξερω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164233 από Nasikas

kostas77 έγραψε: εχω παρατηρησει οτι την ωρα που πεφτουν τα πελλετ και εχουν σκεπασει την αντισταση,η αντισταση προσπαθει να αναψει τα πελλετ αλλα πεφτουν και αλλα απο πανω και μαλλον τα μπουκωνει και παραλληλα ισως να δινει πολυ αερα για να αναψουν και δεν τα αφηνει να ανασανουν την ωρα που αρχιζουν να φλεγονται.Μιλαμε για καθαρο καλαθακι ή για μια μερας με 2 το πολυ καψιμο(ημερησια καταναλωση απο τις 18.00 εως τις 00.00 περιπου 1/2 τσουβαλακι στους 20 βαθμους ρυθμισμενη και 5 σκαλα).Η σομπα εχει καψει 2 και κατι τονους,οποτε ειναι πολυ λιγη η φθορα που εχει.Για την υγρασια δεν ξερω...

Επομένως, πρέπει να μειώσετε την ποσότητα στο 2ο στάδιο έναυσης.
Επίσης θα πρότεινα με μια μπατονέτα - η με παλιά λεπτή οδοντόβουρτσα αν χωράει- να καθαρίσετε όσο μπορείτε την άκρη της αντίστασης και όσο μπορείτε την οπή γυρω γυρω. (απο εκεί έρχεται ο υπέρθερμος αέρας και ανάβει)

Εφόσον κάψατε μόνον 2 τόνους , πιθανόν να μην χρειάζεστε ακόμα γενικό εσωτερικό καθαρισμό (όπως στο 1ο βίντεο) - ιδίως να καίγατε πιστοποιημένο πέλλετ.

Πείτε μου αν θυμάστε : Στις ατυχείς αυτές εναύσεις,- όταν λέτε ότι αδειάζατε το καλαθάκι, πόση ποσότητα είχε μέσα ? Σκέπαζε πάνω απο 2 εκατοστά την οπή της αντίστασης ?
- Το μενού το κατέχετε, ωστε να μπείτε και να ελαττώσετε την ποσότητα στην έναυση ?
- Χρησιμοποιείτε πάντα το ίδιο πέλλετ ? Δηλαδή, κάνει ατυχείς εναύσεις με ότι πέλλετ βάλατε ?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164234 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
1ο Η μαθαίνεις να την καθαρίζεις μόνος σου και με τα βίντεο που υπάρχουν και με αυτά που σου λέει ο Νασικας και στο φόρουμ που έχουμε γράψει και δείξει. Η ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ,ΣΟΥ λεμε να τα κανείς μόνος σου να μην πληρώνεις.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΙΟ'!!!!2ο σχετικά με τις αποτυχημένες εναυσης και τα ΑΛΛΑΡΜ μπήκε κάποιος και άλλαξε στο μενού κάτι π.χ. Pr01 που ειναι ο χρόνος για να καταλάβει οτι άναψε χωρίς ΑΛΛΑΡΜ και όλες οι συνθήκες ειναι εντάξει και να αλλάξει βήμα λειτουργιας? ο αισθητηρας καυσαερίων ειναι στη ΘΕΣΗ του εχει καπνά και δε μέτρα σωστά? ο αισθητηρας υποποιεσης ειναι οκ το διάφανο σωληνάκι καθαρο και στο άκρο που μπαινει στο μοτερ καυσαερίων καθαρό?χρονος που μένει η αντίσταση Pr02 ειναι αρκετός ?στροφες μοτερ καυσαερίων κατα την προφωρτωση κατα την έναυση και κατα την λειτουργία ειναι εντάξει οι ρυθμιςεις?σφραγιζει πόρτα καμινάδα για να εχει υποπίεση?μηπως ειναι πολυ σκαλισμένο το μενού?ειναι καθαρή η εισαγωγή αερα οξυγόνου για να ειναι ζωηρή η φλόγα σε συνάρτηση με το μοτερ καυσαερίων ?ΕΛΕΝΞΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ και υπάρχουν ολα αυτά σε αναζήτησή στο YouTube και οτι θες πάλι εδω είμαστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164235 από kostas77
ο πρωτος τονος ηταν το holz a1 και ο δευτερος τονος to swai a1(μονο αυτο εκαιγα περσι).Δεν ειμαι σιγουρος εαν το σκεπαζε πανω απο 2 εκατοστα.Εχω τις οδηγιες κατεβασει για το μενου,δεν ξερω ποιο να ελαττωσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ