Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157193 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
δημητρη το αρσενικο μπουρι μπαινει μεσα στο σωληνα της σομπας η εξωτερικα ?
κι αυτο στο ρωταω γιατι αν μπαινει μεσα δημιουργει στο σημειο εκεινο μια πατουρα που ευκολα μαζευει σταχτη και ειναι και σημειο με αρκετα υψηλες θερμοκρασιες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157206 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

dimlyk έγραψε: δημητρη το αρσενικο μπουρι μπαινει μεσα στο σωληνα της σομπας η εξωτερικα ?
κι αυτο στο ρωταω γιατι αν μπαινει μεσα δημιουργει στο σημειο εκεινο μια πατουρα που ευκολα μαζευει σταχτη και ειναι και σημειο με αρκετα υψηλες θερμοκρασιες

Από εξω το βαζω.Δεν ξερω μονο εγω τα διαπιστωνω στις δικες σας σομπες σφιγκη το μπουρι που συνδέεται στη σομπα; Μεχρι να σκεφτω να κοψω τον σωλήνα εβαζα αλουμινοταινια για να παχυνω το σημειο. Τωρα εχω και σφηκτηρα και δεν κουνιεται με τιποτα.
Τα μπουρια εχουν κατι βέλη που δειχνουν κατευθυνση καπνου. Εχω βαλει τρεις διαφορετικες μαρκες ολες το ιδιο σχεδιο ειχαν στο ταυ.
Οσον αφορα το πελετ το εχω παθει με διαφορετικες μαρκες οποτε δεν νομιζω να εχει σχεση.
Κατι θα κανω λάθος αυτό είναι σίγουρο, η πρώτη φορα ήταν μετα από δυο χρονια χρήσης και αλλαξα σομπα. Στην εταιρεία που απευθύνθηκα δεν πηρα απάντηση. Έστειλα και φωτο γιατί η σομπα μάζευε πίσσες αλλά καμία απάντηση. Για την πίσσα νομίζω βρήκα τι φταίει.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157251 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
και σ εμενα καπως κολυμπαει αλλα εβαλα μπουρι με φλαντζα... βεβαια την εχει ψιλοκαψει αλλα δουλευει ακομα μετα απο 3 χειμωνες .η φορα τοποθετησης των καμιναδων δεν εχει και πολυ σημασια αναφερεται κυριως σε ξυλοσομπες και τζακια που τρεχουν ζουμια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157276 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
Και εγω φλαντζα εχω.Αν κανεις αυτό που λεω θα δεις ότι εφαρμοζει ακριβως.
Το αρσενικο εκει που τερματιζει είναι λιγο προς τα μεσα στραμμενη η ακρη του οποτε δεν μπαινει στη σομπα. Κόβοντας το όμως και βαζοντας την κομενη πλευρα στη σομπα αφαρμοζει ακριβως. Μετα βαζεις το θυλικο και εγινε.
Αν εχεις παχυμετρο μετρα το παχος στην εξοδο της σομπας και το εσωτερικο στο αρσενικο μπουρι.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157317 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
απο περιεργεια και μονο θα το κανω καποια στιγμη αλλα πιθανον και να ετυχε στην περιπτωση σου γιατι οπως ειοπε και ο νικολας ...μπορει ολα τα μπουρια να λενε Φ80 αλλα δεν ειναι ακριβως σ αυτη την διασταση εχουν καποιες μικροδιαφορες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157341 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
Αν σαν παίρνει στην συστολή που βάζετε με τον σφιγκτήρα ,αντί για φλάντζα που καίγεται βάλτε φύλλο περμανίτη και σφίξτε. Είναι πυράντοχο μονωτικό με μεγαλη αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες. Το χρησιμοποιώ για στεγάνωση του τελικου στην σύνδεση με την πολλαπλή εξαγωγής σε μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες. Θά κάνει σίγουρα και για το μπουρί της σόμπας... ;)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ