Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81248 από zevooazaz

GPAP έγραψε: Φιλαράκο χάρηκα ειλικρινα που βρήκες την λύση με μια ιταληδουλα και φτυλουλα και θα ζεσταθεις με τα 8kw και σου ομορφαινει την γωνιa του σπιτιου. Ευτυχώς τελειωσες από το πέσιμο των μονιμων πωλητών του forum άντε και καλα πάρε κινεζα να σωθείς ο ένας να κόβει ο άλλος ράβει. Τωρα για την θερμοκρασια των 207c που αναφερη καποιος ρωτησα τον φιλο ελληνα κατασκευαστή ο οποίος έχει εμπειρία σχεδόν από όλες της ευρωπαϊκές σόμπες και μου είπε ότι την καις στο φουλ και με πελετ ΜΑΚΗ έχεις τέτοιες θερμοκρασίες ενώ π.χ. με το ameco η Alfawood έχεις άλλες.Δεν τρέχει τίποτα τέλος πολυ καλο όλα καλα εσει με την ιταληδουλα εγω με την ελληνουλα θα ξεχειμωνιασουμε.


πηρα μιση παλλέτα bioenergy point και τώρα είμαι στους 224c..... με 25 βαθμούς στον κύριο χώρο και 22 στο πισω πισω δωμάτιο... την άναψα στις 5 το απόγευμα γιατι όλο το πρωϊ έλειπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81974 από zevooazaz
κύριοι καλά πάμε.

να πώ ότι το φίλτρο μέχρι στιγμής κάνει την δουλειά του... μετά απο 4 ας πουμε περίπου 8 ωρα το νερό εξατμίστικε (διαφορά θερμοκρασίας καυσαερίου και νερού) και απλά το συμπλήρωσα... απο μαυρίλα δεν έχω καθόλου μέχρι στιγμής πουθενά!!! ο χρόνος θα δείξει.

καιω το bioenergy αλλά νομίζω πως το maki είχε καλύτερη ποιότητα ζέστης... επειδή τωρα το πήρα το bioenergy, έχω κρατήσει ένα σακι maki να το δώ όταν θα κάνει κανα καλό κρύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82010 από dimlyk
ετσι χαιρομαστε να ακουμε οτι παμε καλα ...μια και συνηθως ακουμε τ αναποδο :)
οσο αφορα τα πελλετ να κοιτας και τα υπολειμματα απ το καθενα ...την σταχτη δηλ στο ποτηρακι
οσο για την μαυριλα ...υπομονη...αν δεις ...θα αργησει ακομα ...φυσικα ευχομαι να μην δεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82023 από zevooazaz

dimlyk έγραψε: ετσι χαιρομαστε να ακουμε οτι παμε καλα ...μια και συνηθως ακουμε τ αναποδο :)
οσο αφορα τα πελλετ να κοιτας και τα υπολειμματα απ το καθενα ...την σταχτη δηλ στο ποτηρακι
οσο για την μαυριλα ...υπομονη...αν δεις ...θα αργησει ακομα ...φυσικα ευχομαι να μην δεις :)


υπολλείματα πολύ λίγα και οι 2 μαρκες. το ποτήρι το κοιτώ κάθε μέρα αφου η σομπα δεν είναι αναμένη συνεχώς εφοσον δεν κάνει και κρύο... στο σπίτι έχει κόψει και την υγρασία και εχει αρχίσει να έχει και διαρκεια πλέον δηλαδή να κρατά στεγνό το σπίτι ώστε ο αεράς μετά να κυκλοφορεί ευκολότερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82500 από zevooazaz

DOOM_NX έγραψε:

zevooazaz έγραψε: να μην θεωρήσω ότι μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων = ποιο ζεστός αέρας ????

Μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων μπορεί να σημαίνει και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ αέρας στο χώρο καύσης. Με άλλα λόγια, διώχνεις τη θερμότητα στην καμινάδα.


αν διώχνω απο την καμινάδα θερμότητα τοτε καίω παραπάνω απο ότι χρειάζομαι... αυτο πως το διορθώνω ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82504 από dimlyk

zevooazaz έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

zevooazaz έγραψε: να μην θεωρήσω ότι μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων = ποιο ζεστός αέρας ????

Μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων μπορεί να σημαίνει και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ αέρας στο χώρο καύσης. Με άλλα λόγια, διώχνεις τη θερμότητα στην καμινάδα.


αν διώχνω απο την καμινάδα θερμότητα τοτε καίω παραπάνω απο ότι χρειάζομαι... αυτο πως το διορθώνω ???


προσπαθα να εχεις καλη φλογα και λιγα καταλοιπα ,,,κι αστο αυτο γιατι θα σε μπλεξει ο παναγιωτης :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ