Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80964 από zevooazaz

theoilia έγραψε:

zevooazaz έγραψε:
το καταλαβαίνω αλλά εδω μιλάμε ότι πληρώνεις μια μηχανή που αν μη τι άλλο φημίζεται για την ασφάλεια & ευκολία λειτουργίας της.

δηλαδή αν αυτη η θερμοκρασία πάει σε μη ανεκτά επίπεδα δεν θα κόψει κάτι να το φέρει εκει που θέλει????
εγω θα είμαι απο πάνω να ελέγχω???? δεν νομιζω...
θυσιάσαμε δυναμικότητα για κάτι που είναι ποιο "γνωστό" ως μάρκα... αν είναι να κοιτώ εγώ τα καυσαέρια .........................................


Μα δεν εννοούσα κάτι τέτοιο,απάντηση στη ερώτηση που έκανες αν είναι καλά στους 207c έδωσα.Για παράδειγμα στη σόμπα-λέβητα του πατέρα μου ο κατασκευαστής λέει για μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων 135c,στην δική σου μπορεί να λέει για 230c.


ααααα.... :whistle:

γιατι εχθές που την εγκατέστησε ο μάστορας κατα την διάρκεια του check rds μου το έδειξε το νούμερο και μου είπε ότι είναι καλό και στην ουσία ότι εξαρτάται και απο την δύναμη του πελλετ.

τωρα για manual περιμένω να μου το στείλουν με mail.... γιατι την πήρα εκθεσιακή με 300 ώρες που την είχαν πάει σε μια έκθεση και το manual δεν το φέρανε....
αλλα άμα πω τίποτα τώρα θα μου την μπούνε για δυσφύμιση.... (σε άλλες περιπτώσεις έχω κάνει διαφημιση) αλλά τους την έπεξα όμορφα με την τοποθέτηση και τα υλικά.... ζητούσε 100+100 και τελικά η δουλειά έγινε με τα μισά λεφτα

υλικά (απο ότι καταλαβαίνω μόνο καπέλο δεν αγοράσαμε) €27
2χπελλετ μακι κατι λιγότερο απο 10€
εργασία 60 (ντράπηκα να του δώσω 50... μετά θα ήθελα 10€ ρέστα... έκατσε το παιδί 3 ώρες σύνολο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80966 από zevooazaz

dimlyk έγραψε:

zevooazaz έγραψε:

theoilia έγραψε: την απάντηση θα στην δώσει ο κατασκευάστης,δες στο μάνιουαλ αν λέει για μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων.Αυτή σίγουρα δεν πρέπει να την ξεπερνάς


το καταλαβαίνω αλλά εδω μιλάμε ότι πληρώνεις μια μηχανή που αν μη τι άλλο φημίζεται για την ασφάλεια & ευκολία λειτουργίας της.

δηλαδή αν αυτη η θερμοκρασία πάει σε μη ανεκτά επίπεδα δεν θα κόψει κάτι να το φέρει εκει που θέλει????
εγω θα είμαι απο πάνω να ελέγχω???? δεν νομιζω...
θυσιάσαμε δυναμικότητα για κάτι που είναι ποιο "γνωστό" ως μάρκα... αν είναι να κοιτώ εγώ τα καυσαέρια .........................................


αν ξεφυγει απο τα ορια του κατασκευαστη θα επεμβει ο αυτοματισμος της

το κακο με τους κατασκευαστες ειναι οτι δεν μας λενε καποια ορια "καλης καυσης" (ναι ξερω ολα ειναι σχετικα )...αλλα μονο τα ανωτερα .

αυτο που ο καθενας μας πρεπει να κανει κανοντας τις δοκιμες του ειναι να δει πχ, σε ποια θερμοκρασια καυσαεριων εχει τηην καλυτερη δυνατη θερμανση


να μην θεωρήσω ότι μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων = ποιο ζεστός αέρας ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80969 από DOOM_NX

zevooazaz έγραψε: να μην θεωρήσω ότι μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων = ποιο ζεστός αέρας ????

Μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων μπορεί να σημαίνει και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ αέρας στο χώρο καύσης. Με άλλα λόγια, διώχνεις τη θερμότητα στην καμινάδα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80973 από zevooazaz

DOOM_NX έγραψε:

zevooazaz έγραψε: να μην θεωρήσω ότι μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων = ποιο ζεστός αέρας ????

Μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων μπορεί να σημαίνει και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ αέρας στο χώρο καύσης. Με άλλα λόγια, διώχνεις τη θερμότητα στην καμινάδα.


δηλαδή δοκιμες με θερμόμετρο κλπ να δουμε μπροστά τι γίνεται.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81035 από GPAP
Φιλαράκο χάρηκα ειλικρινα που βρήκες την λύση με μια ιταληδουλα και φτυλουλα και θα ζεσταθεις με τα 8kw και σου ομορφαινει την γωνιa του σπιτιου. Ευτυχώς τελειωσες από το πέσιμο των μονιμων πωλητών του forum άντε και καλα πάρε κινεζα να σωθείς ο ένας να κόβει ο άλλος ράβει. Τωρα για την θερμοκρασια των 207c που αναφερη καποιος ρωτησα τον φιλο ελληνα κατασκευαστή ο οποίος έχει εμπειρία σχεδόν από όλες της ευρωπαϊκές σόμπες και μου είπε ότι την καις στο φουλ και με πελετ ΜΑΚΗ έχεις τέτοιες θερμοκρασίες ενώ π.χ. με το ameco η Alfawood έχεις άλλες.Δεν τρέχει τίποτα τέλος πολυ καλο όλα καλα εσει με την ιταληδουλα εγω με την ελληνουλα θα ξεχειμωνιασουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81175 από γιαννης-δραμα
Η θερμοκρασια ειναι μια χαρα και μπορει να ανεβει κι αλλο μην την φοβασαι!Ο κατασκευαστης δινει 195c οπου σε αυτο το επιπεδο δινει τον μεγαλυτερο βαθμο αποδοσης και τιποτα αλλο.
ΥΓ.το αλαρμ επεμβαινει στους 270c και βγαζει μηνυμα "hot smokes" ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ