Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26661 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Μένω σε διώροφη μεζονέτα, περίπου 100 τ.μ. (50 ανά όροφο), και, για διάφορους λόγους, έχω καταλήξει στη λύση της εγκατάστασης 2 αερόθερμων σομπών pellet, μία σε κάθε όροφο (La Nordica - Extraflame Dorina 6,2 Kw). Επίσης, δε θα ήθελα την εγκατάσταση υψηλών, inox καμινάδων, τόσο για οικονομικούς, όσο και για αισθητικούς λόγους (το σπίτι είναι πετρόκτιστο). Η λύση που σκέφτομαι είναι αυτή ακριβώς, που αναπαρίσταται στη δεύτερη φωτογραφία σας. Έξοδος καυσαερίων μέσω ενός μικρού, οριζόντιου τμήματος φ80 από τον τοίχο και ενός κάθετου τμήματος, το πολύ, ενός μέτρου, εφαπτόμενο στον εξωτερικό τοίχο. Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη σόμπα pellet διαθέτει μηχανισμό μηχανικής εξαγωγής καυσαερίων μέσω βεντιλατέρ. Τέλος, η σόμπα θα συνδεθεί και με UPS για προστασία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Πιστεύετε ότι, με τη συγκεκριμένη μορφή εγκατάστασης, θα υπάρξει ο απαραίτητος ελκυσμός;

Σάς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Δημήτρης


Κύριε Δημήτρη,
Αν εγκαταστήσετε έτσι ακριβώς τις καμινάδες , θα έχετε την καλύτερη δυνατή απόδοση.
Αν σας ενδιαφέρει το κιτ που κατασκευάζουμε παρακαλώ επικοινωνήστε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26662 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Ckourousis έγραψε: Καλημέρα!
Θα μετατρεψω το κλασσικό τζάκι σε κασσέτα πέλλετ.
Ο κατασκευαστης για εξοδο καυσαεριων εχει Φ80 διατομη και προτεινει μηκος καμιναδας εως 10 μέτρα.
Η πλάκα της ταρατσας μου ειναι στα 6.20 μετρα και επιπλεον μεχρι την εξοδο της υφισταμενης καμιναδας αλλα 2.40 μετρα.
Μπορω να κανω δυο ερωτησεις;
1) μπορει να μπει διαστολη απο Φ80 σε Φ100 και να συνεχισει με αεραγωγο θερμοαντοχο Φ100 ;
2) αν βγει στο υπαρχον στομιο καμιναδας θα φτασει τα 8.40 μετρα διαδρομης. Θα αποδιδει εκει ικανοποιητικα ή να βγει νωριτερα σπαζοντας τη καμιναδα πχ στα 6 ή 6.50 μετρα μηπως αποδιδει καλυτερα;
Η καμιναδα δεν ειναι ευθεια, στριβει λιγο, για να μπορει να μπει σωληνας τελειως ακαμπτος..
Ευχαριστω!!


Κύριε Ckourousis,
Βάζοντας συστολή απο Φ80 σε Φ100 βοηθάτε το μοτέρ καυσαερίων να δουλέψει καλύτερα. Οταν ο κατασκευαστής σας , λέει ΕΩΣ 10 μέτρα, εννοεί ακριβώς αυτό. ΕΩΣ 10 μέτρα, όσο το δυνατόν λιγότερο ,τόσο το καλύτερο.
Δυστυχώς δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία σε τζάκια πέλλετ, ίσως κάποιοι άλλοι επαγγελματίες με μεγαλύτερη εμπειρία να σας βοηθήσουν περισσότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26663 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

theoilia έγραψε: Γεια σας και απο μενα
εγώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.Η σόμπα θα πρέπει να είναι παράλληλα με τον τοίχο που θα γίνει η εξαγωγή της καμινάδας;Το ρωτάω αυτό γιατί θέλω να της δώσω μια μικρή κλίση (5-10 μοίρες) αλλά μόνο αν είναι παράλληλα η σόμπα βολεύει να βγάλω σε ευθεια την καπνοδόχο στο μπαλκόνι μου.Τι κάνω σε μια τέτοια περίπτωση;


Κανένα πρόβλημα , ξεκινάτε τη σύνδεση της καμινάδας με εύκαμπτο Φ80 ανοξείδωτο, και τοποθετείτε τη σόμπα όπως σας βολέυει . Προσοχή μην το παρακάνουμε με τη γωνία , όσο μεγαλύτερη τόσο πιο συχνά θα πρέπει να βγάζετε το εύκαμπτο κομμάτι για καθάρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26716 από Ckourousis
Απαντήθηκε από Ckourousis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27046 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,

Πρώτα απ'όλα , μην προσπαθείτε να ζεστάνετε κάποιους χώρους με τα μπουριά, δέν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες σε όλο το μήκος των καμινάδων. Εχουμε μεγάλες αποδόσεις στις σόμπες πέλλετ , που σημαίνει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της αποδιδόμενης ενέργειας βγαίνει απο τη σόμπα.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι τα καυσαέρια στη σόμπα πέλλετ βγαίνουν μέσω του μοτέρ καυσαερίων, το οποίο έχει συγκεκριμένη "δύναμη". Δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με μεγάλα μήκη καμινάδων. Το μέγιστο μήκος που έχουμε δει και δοκιμάσει να δουλεύει σωστά είναι 2,5 μέτρα περιπου. Αντε να σου δώσω μισό μέτρο ακόμα , 3 μέτρα. Χωρίς όμως ιδιαίτερες γωνίες και οπωσδήποτε ευθύγραμμα τμήματα.
Γενικώς να θυμάστε θέλουμε απλά πράγματα. Σας δείχνω και δυο φωτογραφίες απο το σετ καμινάδας που πουλάμε και τον τρόπο τοποθέτησης που προτείνουμε. Στη φωτό φαίνεται με ένα μέτρο καμινάδας , το δίνουμε και με δύο. Ενας πελάτης πρωί πρωί βγήκε στη βεράντα για τσιγάρο και τράκαρε με το καπέλλο της καμινάδας. Από τότε έχουμε δυο σετ, ενα για καπνίζοντες και ένα για μη. :lol:

Το καναρινί χρώμα που βλέπετε είναι μια απο τις πολλές δοκιμές του Σπύρου με πυρίμαχα χρώματα ψάχνοντας για τον τέλειο συνδιασμό (δε σημαίνει ότι τον βρήκε κιόλας).




και όπως πάντα πρωτοπόροι σε θέματα ασφαλείας , αν πάρει κάτι φωτιά έχουμε το λάστιχο δίπλα :woohoo: ( εννοείται πως αστειεύομαι)


Αγαπητέ Moschalis έχω διαβαση πολλά σχόλια και ήσαστε αρκετά κατατοπιστικός και αρκετά χρήσιμος.
Λύστε μου σας παρακαλώ κάποιες απορίες και αν θέλετε φυσικά.
1) Γιατί εσείς μιλάτε για 2,5 μέτρα καμινάδα ενώ πολλοί κατασκευαστείς επώνυμοι λένε για σωστή λειτουργία μέχρι 8 μέτρα.
2) Γιατί εσείς λέτε σχεδόν υποχρεωτικά η είσοδος του αέρα από έξω ενώ και πάλη κάποιοι επώνυμοι κατασκευαστές δεν έχουν καθόλου είσοδο αέρα από έξω.
3) Γιατί εσείς μιλάγατε ενώ τώρα τελευταία λέτε άλλα για διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα το πελλετ που χρησιμοποιούμε και μάλιστα κάποιοι θέλουν να εισέλθουν και στα κρυφά μενού όπως λένε για να κάνουν καλύτερες καύσης και αποδόσεις.
Για της δυο περιπτώσεις μου απάντησαν ότι είναι θέμα κατασκευής σόμπας και μοτέρ καυσαερίων και όχι γενικός κανόνας καύσης σόμπας πελλετ.
Για την τρίτη περίπτωση μου απάντησαν ότι υπάρχει κακό και καλό πελλετ και όχι κακές και καλές ρυθμίσεις και με της εργοστασιακές ρυθμίσεις ο κατασκευαστής δίνη της ποιο τέλειες ρυθμίσεις για καλύτερη καύση γενικά σε όλα τα πελλετ. Οσο για της κρυφές ρυθμίσεις όλοι χρησιμοποιούν ένα software και ανάλογα με το μοντέλο και τα kw της σόμπας κάνουν της ανάλογες ρυθμίσεις.
2) Μήπως όλα όσα αναφέρεται ισχύουν μόνον για της σόμπες που έχετε εσείς και όχι γενικός κανόνας σόμπας.
και τελικά ισχύει αυτό που είπε ο μέγα σόμπας αμερικανος της κινας.
3) Έχω μπερδευτεί τώρα τελευταία κάπου σας βρίσκω κάπου σας χάνω sorry.

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για της ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ προσπάθειες στο φίλτρο καυσαερίων ευχές για τα καλύτερα και ΟΧΙ ΠΙΑ αλλο χρήμα στο εξωτερικό και για την φιλότιμη προσπάθεια του τεστ των πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27057 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Αγαπητέ Moschalis έχω διαβαση πολλά σχόλια και ήσαστε αρκετά κατατοπιστικός και αρκετά χρήσιμος.
Λύστε μου σας παρακαλώ κάποιες απορίες και αν θέλετε φυσικά.
1) Γιατί εσείς μιλάτε για 2,5 μέτρα καμινάδα ενώ πολλοί κατασκευαστείς επώνυμοι λένε για σωστή λειτουργία μέχρι 8 μέτρα.
2) Γιατί εσείς λέτε σχεδόν υποχρεωτικά η είσοδος του αέρα από έξω ενώ και πάλη κάποιοι επώνυμοι κατασκευαστές δεν έχουν καθόλου είσοδο αέρα από έξω.
3) Γιατί εσείς μιλάγατε ενώ τώρα τελευταία λέτε άλλα για διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα το πελλετ που χρησιμοποιούμε και μάλιστα κάποιοι θέλουν να εισέλθουν και στα κρυφά μενού όπως λένε για να κάνουν καλύτερες καύσης και αποδόσεις.
Για της δυο περιπτώσεις μου απάντησαν ότι είναι θέμα κατασκευής σόμπας και μοτέρ καυσαερίων και όχι γενικός κανόνας καύσης σόμπας πελλετ.
Για την τρίτη περίπτωση μου απάντησαν ότι υπάρχει κακό και καλό πελλετ και όχι κακές και καλές ρυθμίσεις και με της εργοστασιακές ρυθμίσεις ο κατασκευαστής δίνη της ποιο τέλειες ρυθμίσεις για καλύτερη καύση γενικά σε όλα τα πελλετ. Οσο για της κρυφές ρυθμίσεις όλοι χρησιμοποιούν ένα software και ανάλογα με το μοντέλο και τα kw της σόμπας κάνουν της ανάλογες ρυθμίσεις.
2) Μήπως όλα όσα αναφέρεται ισχύουν μόνον για της σόμπες που έχετε εσείς και όχι γενικός κανόνας σόμπας.
και τελικά ισχύει αυτό που είπε ο μέγα σόμπας αμερικανος της κινας.
3) Έχω μπερδευτεί τώρα τελευταία κάπου σας βρίσκω κάπου σας χάνω sorry.

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για της ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ προσπάθειες στο φίλτρο καυσαερίων ευχές για τα καλύτερα και ΟΧΙ ΠΙΑ αλλο χρήμα στο εξωτερικό και για την φιλότιμη προσπάθεια του τεστ των πελλετ.




Καλημέρα σας,
1) Ο κάθε κατασκευαστής καθορίζει τα στάνταρντ του και τις αποδόσεις του. Πολλοί εμπιστεύονται και προχωράνε με κλειστά μάτια, ενώ κάποιοι (όπως τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα) δοκιμάζουν και ψάχνουν λίγο παραπάνω. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ. Εμείς πάντως σε πάνω απο το πολύ 3 μέτρα καμινάδα, δεν έχουμε την ιδανική καύση. Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας, π.χ. δες το μοτεράκι καυσαερίων απο το τζάκι του Tsimp και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Για τα 2, 3, και μετα πάλι 2, 3 (κάπου έχασες το μέτρημα), δεν έχω να πω πολλά. Εφόσον είσαι ενεργό μέλος του φόρουμ για πάνω απο τρείς μήνες θα έπρεπε να έχεις διαβάσει και να έχεις καταλάβει τη θέση μας. Για περισσότερες πληροφορίες καλό θα ήταν να τα πούμε απο κοντά αν έχεις τη δυνατότητα, ή τηλεφωνικά.

Υ.Γ. Ναι είμαι προκατειλλημένος, διότι στο τρίμηνο που είσαι στο φόρουμ τα ποστ σου είναι τα εξής: (τώρα μετράω εγώ)

1)

Για σε όλους .
Είμαι καινούργιος στο forum και ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου για την κινεζα όπως την αναφέρεται HP22 12KW. Μεσω ίντερνετ alibaba Σεπτέμβριος 2011αγόρασα μια από κίνα μετά από δυο μήνες την παρέλαβα και τράβηξα τον γολγοθά στο τελωνείο και με μπαρπα στην κορωνη. Συνολικό κόστος αγορά στην κίνα 685 ευρώ στο σπίτι έφθασε 1150 ευρώ. Όταν την έβαλα σε λειτουργία μπροστά στο τζάκι ( ευτυχώς δεν άνοιξα τρύπα στον τοίχο) κόντευα να χωρίσω με την γυναίκα μου από την μυρωδιά της μπογιάς επί τρεις μέρες. Στο τέλος αναγκάστηκα και την πήγα στο μαγαζί να την λειτουργήσω. Για κακή μου τύχη κατά την μεταφορά έσπασε το καντράν. Όταν ζήτησα να μου στείλουν από την κίνα ανταλλακτικό η απάντηση ήταν ότι αυτοί είναι έμποροι αλλά θα με εξυπηρετήσουν με χρέωση με τα μεταφορικά DHL 165 ευρώ. Οταν παρέλαβα το display είδα ότι δεν ήταν ίδιο. Την πήγα σε έναν φίλο ηλεκτρονικό ο οποίος μου άλλαξε και το καντράν και την πλακέτα από την ιταλια. Όταν την λειτούργησε και την μέτρησε διαπίστωσε ότι ήταν ανεβασμένο πολύ το μονοξείδιο στον αέρα του χώρου. Τελικά μετά από την αλλαγή κάποιας φλάντζας και κάποιες ηλεκτροσυγκολλήσεις και αλλαγή του μοτέρ του κοχλία διότι στο σκληρό πελλετ αυστριακό κολαγε ο κοχλίας , σήμερα λέω ότι λειτουργεί θα περιμένω τον Οκτωβριο να σας πω της εντυπωσης μου.


2)

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Δεν ξανά λέω τον πόνο μου από την πρώτη φορά.
Κάνω εισαγωγές από κίνα λουτρινα κουκλάκια και γνωρίζω πολύ καλά τι είναι CE κινέζικο.
Εάν κάνω δυσφήμηση στα κινέζικα και συγκεκριμένα στην σόμπα με μια ματιά βλέπεις τα εξής.
Το καλώδιο τροφοδοσίας δεν είναι πιστοποιημένο.
Η θερμοκρασία στο τζάμι και στα μέταλλα δεν είναι πιστοποιημένα.
Φίλτρο στην είσοδο του 220 δεν υπάρχει.
Οσο για το βάρος, σόμπα πελλετ αγόρασα και όχι σίδερο με το κιλό.
Εάν πω και άλλα και ένα πρωινό αποσυρθούν από την αγορά θα με πείτε και ρουφιάνο.
Μην μου απαντάς έμπορα της κινας με 109 δημοσιευσης δεν θα απαντήσω.
Σε ένα νέο μέλος δεν επιτρέπεται αυτή η συμπεριφορά.
( Aκραία αυτά που λες και κρατάω τις επιφυλάξεις μου - Είναι και το πρώτο σου ποστ - Πιο πολύ για δυσφήμηση μου κάνει )
Η ημιμάθεια είναι η αμάθεια του παντός.
Άντε για και καλές πωλήσεις


3)

ΩΡΑΙΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ..........
ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΗ ΠΟΙΟΝ


4)

"Ας μοιραστούμε την γνώση και τις εμπειρίες μας με σκοπό να καταφέρουμε όλοι να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης και τις πράξεις μας πάνω στην ενέργεια και το περιβάλλον ..."

ADMIN SOS
Δεν αντέχω άλλο φτάνει ποια με της δυο ομάδες των κινεζων εμπορων που πάει κόντρα ο ένας στον άλλον μαζί με τους κλακαδόρους περιφερειάρχες σε αυτό το φόρουμ.
Πλησιάζει ο χειμώνας και είμαι έτοιμος να ανάψω την κινεζα όπως είπα στο παρελθών και προσπαθώ να καταλάβω για κάποια προβλήματα και δυστυχώς τίποτα.
Ο ένας λέει ότι έβαλε διακοπτακι για να μην κοπούν τα χέρια του παιδιού μου.
Ο άλλος λέει ότι δεν έχει διπλό τζάμι για ασφάλεια
Ο άλλος λέει δεν έχει αεροκουρτηνα για να μην μαυρίζει η και μυρίζει.
Ο άλλος έβαλε ειδικό σπέσιαλ sw. vacum για ασφαλεια.
Έψαξα να δω πόσο ακριβά είναι όλα αυτά για να βάλω και στην δικιά μου που δεν έχει
ώστε να μην καεί το σπίτι μου και κοπούν τα χέρια μας και γεμίσουμε με κάπνες και πνιγούμε και είδα ότι η ζωή μου εξαρτάται από 0.55 λεπτά του ευρώ για το διακοπτακι
7,35 ευρώ το sw. vacum και ένα κομμάτι λαμαρίνα με μια σχισμή 0.20 λεπτά του ευρώ για αεροκουρτηνα να μην μαυρίζω και 14 ευρώ για διπλό πυρίμαχο τζάμι 800C. Σύνολων 22 ευρώ.
Τελικά μήπως είναι καλύτερα να την πετάξω και να μην ασχοληθώ καθόλου με κινεζα
και τέλος καθόλου με σόμπα πελλετ.
Επειδη φοβαμε μην γεμιση η ελλαδα με δαχτηλα κομενα και σπιτια καμενα, Ας μου απαντηση ένας τεχνικός εαν υπαρχη και όχι έμπειροι χρήστες σόμπας που ασχολούνται καλοκαιριάτικα με της σόμπες.


5)

Είναι τρεις οι έμποροι άστους να τα λένε για να βγαίνουν τα άπλυτα στην φόρα.
Εάν έχουν πιστοποίηση από ευρωπαϊκό εργαστήριο να μου τρυπησης την μύτη.
Με φις χαμηλής τάσεως ( έως 40 volt ) επάνω στα μοτέρ σαν να είναι κασετόφωνο αυτοκινήτου και με καλώδια απλά και όχι πυραντοχα και με γείωσης όπου μας βολεύει ποιο κοντά χωρίς κοινό σημείο και πολλά αλλά ούτε από έξω από εργαστήριο πιστοποίησης μπορεί να περάσεις.(βλεπε φωτο)
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ο διακόπτης να μην κοπή το δάχτυλο μας έλειπε.


Οτι κάνουμε το κάνουμε απο όρεξη και καλή διάθεση. Αν πιστεύεις το αντίθετο , ας ανοίξουμε άλλο τόπικ, Nicolas vs Moschalis , ή αν θες βάλε και άλλους έμπορους μέσα.
Μπήκαμε για να βοηθήσουμε αλλά και για να μάθουμε. Δεν είμαστε παντογνώστες και ούτε το υποστηρίξαμε ποτέ.


Φιλικά πάντα,

Καλή σας μέρα.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ