Σόμπα Pellet: Εισαγωγή αέρα από έξω ή από μέσα;

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158023 από geodag
Πολύ σωστά τα λέει ο κύριος πηχας... Και εγώ σκέφτομαι να κάνω... Κάνοντας την τρύπα φ80 από πάνω της και κ κολλητά της θα κάνω μία μικρότερη και θα την ταπωσα με υαλοβάμβακα και αν χρειαστεί να πάρω αέρα απ έξω πετάω τον υαλοβάμβακα και βάζω ένα σπιράλ ινοξ και παίρνω αέρα απ έξω!! Πολύ απλό!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158024 από geodag

Pasxalis έγραψε: Ο αερας απο εξω ειναι αυτος για μεσα στο σπιτι ο ζεστος εγω που το εχω πιο πανω και διπλα απο 20 ποντους μακρια απο το ταφ μυρωδια ειχα μονο απο τρελο αερα και αυτο για πολυ λιγο.

Αδερφέ μου φαίνεται ότι κάπου τα μπερδέψες και μας μπερδέψες.. καμία σχέση ο αέρας της καύσης που μπορούμε είτε να πάρουμε από έξω είτε από μέσα,, με τον αέρα χώρου που υποχρεωτικά τον παίρνουμε από μέσα... Εισέρχεται από τις κάτω γρίλιες της σόμπας και βγαινει από τίς πάνω!!Αν ειμαι λάθος διορθώστε με!!!
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by geodag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158095 από georgegk
Δουλευω 3 μερες τωρα με εισαγωγη απο μεσα.

1)Αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι πως εχω λιγοτερο κλινκερ εως ελαχιστο, με το ιδιο πελλετ εννοειτε.
(δεν θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο??)
2)Το τζαμι ειναι πιο καθαρο απο πριν, (δεν θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο??)
3)Καπου ακουσα πως με αερα απο εξω μεγαλωνει η καταναλωση. Η σομπα δεν ειναι ρυθμισμενη να στελνει ιδια ποσοτητα πελλετ ανεξαρτητα αν ειναι μεσα η εξω ο αερας???.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158102 από geodag
Φιλέ νομίζω ότι το τζαμί μαυρίζει περισσότερο αν παίρνεις αέρα από έξω λόγω διάφορα θερμοκρασίας... Όσο για το κλινκερ δεν ξέρω καν τι είναι!! Τι είναι?? Όσο για την κατανάλωση είναι περισσότερο γιατί χάνει σε απόδοση επειδή παίρνει κρύο αέρα από έξω αρα αναγκάζεται να δουλέψει περισσότερο για να σου απόδοση ότι θα σου απέδιδε από με αέρα από μέσα.... Οπότε έχει περισσότερο κατανάλωση... Αν είμαι κάπου λάθος διορθοστε με!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158116 από dimlyk
δεν νομιζω να ισχυει τιποτα απο ολα αυτα
ολα ειναι θεμα ρυθμισεων
κλινκερ δεν θα πρεπει να υπαρχει σε καμμια περιπτωση ουτε πολυ ουτε λιγο χρειαζεται γενικα περισσοτερος αερας
οταν περνουμε αερα αοπ εξω προσθετουμε και ενα κοματακι σωληνα ισως και καμμαι καμπυλη κλπ αυτο προσθετει καποια αντισταση στην αναροφηση κι αν η κατασταση ειναι ηδη οριακη μπορει να μειωνεται ο αερας
οσο για την αποδοση δεν υπαρχει ευκολη απαντηση γιατι ναι μεν με τον εξωτερικο αερα ζεσταινουμε κρυο αερα οταν ομως περνουμε εσωτερικο αυτος αναπληρωνεται με κρυο απο χαραμαδες
ουτε η καταναλωση ειναι ευκολα μετρησιμη και συγρισιμη για πολλους λογους ...πχ αυτες οι μερες ηταν πιο ζεστες ...ο κοχλιας μετραει ογκο και οχι κιλα ...οποτε αν το τσουβαλι με το πελλετ κοπανηθει κατα την μεταφορα και σπασει αυξανει η καταναλωση ...αν ο καιρος ειναι λιγο πιο ζεστος οπως αυτες οι μερες μειωνεται ....παντα σε σχεση με την θερμοκρασια χωρου .
γενικα ...οταν ππερνουμε εξωτερικο αερα εχουμε μεγαλυτερη μαζα αερα και κυριως αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα οξυγονου που μας ενδιαφερει ...αρα η επιλογη εσωτερικου η εξωτερικου μπορει να επηρεαζει τις ρυθμισεις της σομπας μας και ειτε επεμβαινουμε σ αυτες ειτε απλα διαλεγουμε εσωτερικο η εξωτερικο αναλογα με τις ηδη υπαρχουσες ρυθμισεις
κι οσα γενικα αναφερουν καποιοι κατασκευαστες σχετικα μ αυτο και κυριως με τις καμιναδες δεν εχουν μονο η κυριως σχεση με την καλυτερη αποδοση αλλα με κανονισμους και νομικα θεματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173256 από passas
Παιδιά η δικιά μου σόμπα δεν εχει υποδοχή σωλήνα για να παρω αερα απεξω μπορω να κανω κάποια πατέντα μηπως;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ