Σόμπα Pellet: Εισαγωγή αέρα από έξω ή από μέσα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64488 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

παλτακης έγραψε:

παλτακης έγραψε:
ή ψειρίζω την μαιμου :whistle:


Τελικα την ψειριζω και χωρις αποτελεσμα οποτε οσοι διαβασετε τα προηγουμενα ειναι απλα ασταθεις εικασιες ενος πελλετακια που ακομα δεν εχει κατανοηση την ορθη λειτουργια της σομπας :blush: :oops: :( B)


Που θα παει θα μαθω :)


Ευχαριστω Φωκιων ;)


Την ακριβή φυσικοχημεία προσωπικά δε τη γνωρίζω και μάλλον δύσκολα θα τη κατανοήσω.
Το σίγουρο είναι πως όλες οι σόμπες έχουν προδιαγραφές (και υποδοχή) για να τραβούν αέρα για τη καύση απ έξω. Λογικά είναι ρυθμισμένες για να λειτουργούν έτσι.
Τα ερωτήματα που προκύπτουν όμως είναι:

- Σε ποιά θερμοκρασία έξωτερικού αέρα είναι ρυθμισμένες να λειτουργούν?
- Επηρεάζει η αυξομείωση αυτής της θερμοκρασίας και αν ναι πως? Ποιές ρυθμίσεις πρέπει να αλλάξουν ενδεχομένως αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -5 και +10? Το σίγουρο είναι πως ο αέρας είναι πιό πυκνός όταν είναι πιό κρύος.

Οι ερωτήσεις έχουν να κάνουν με το ενδεχόμενο να μη ζεσταίνει (όπως γράφει ο Μιχάλης) όταν τραβάει αέρα από έξω, να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση κλπ (δηλαδή πρακτικά αποτελέσματα και όχι θεωρία περί τέλειας καύσης)
Με απλή λογική όταν η σόμπα τραβάει αέρα από το χώρο μέσα, μειώνει το ποσοστό του οξυγόνου της ατμόσφαιρας μέσα στο σπίτι. Καλό είναι λογικά να υπάρχει ανανέωση του αέρα, έστω και μέσω απωλειών.

Για απλή αναφορά, περυσι δεν είχα σωλήνα εξωτερικό για εισαγωγή αέρα. Έβαλα φέτος, όχι από την αρχή.
Με άριστο πελλετ χωρίς σωλήνα δούλευε τέλεια χωρίς κλίγκερ χωρίς καπνίλα στο τζάμι, με εισαγωγή λειτουργεί επίσης άψογα, αλλά έχει λίγο κλίγκερ και καπνίλα στο τζάμι.
Δεν έχω πειράξει καθόλου ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64512 από dimlyk
εγω επαθα ακριβως το αντιθετο
η σομπα ρυθμιστικε με εξωτερικο αερα και μετα εβαλα εσωτερικο
απο τοτε εχω και μαυριλα στο τζαμι και καποια παχεια σταχτη (κλικνερ?)
το οτι οταν "τραβαει" αερα απ εξω εχει περισοτερη καταναλωση η χαμηλοτερη αποδοση νομιζω ειναι αυτονοητο (βεβαια δεν ξερω ποση θερμοτητα χανουμε ανοιγοντας καθε τοσο την πορτα για να μπει αερας )
προσωπικα παντως δεν διαπιστωσα καποια βελτιωση στην αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #64696 από Jannis Green
Προσεξα οτι εχει διαφορα στο αναμα με το αν ειναι υγρος ο αερας εξω η οχι.Οταν εχει υγρασια εξω αργουν λιγο να αναψουν τα πελλετ και βγαζει στην αρχη καπνο, ενω αλλιως αναβουν κανονικα .Και το τζαμι πιανει ποιο ευκολα μαυριλα στην αρχη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #64723 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

dimlyk έγραψε: εγω επαθα ακριβως το αντιθετο
η σομπα ρυθμιστικε με εξωτερικο αερα και μετα εβαλα εσωτερικο
απο τοτε εχω και μαυριλα στο τζαμι και καποια παχεια σταχτη (κλικνερ?)
το οτι οταν "τραβαει" αερα απ εξω εχει περισοτερη καταναλωση η χαμηλοτερη αποδοση νομιζω ειναι αυτονοητο (βεβαια δεν ξερω ποση θερμοτητα χανουμε ανοιγοντας καθε τοσο την πορτα για να μπει αερας )
προσωπικα παντως δεν διαπιστωσα καποια βελτιωση στην αποδοση


χαχα... ωραία... :silly: έχουμε ασφαλή και ωραία συμπεράσματα. πολύ αντρικό σπορ το πελλετ τελικά.. :P ρυθμίσεις, αναζητήσεις, βρήκε άλλο νόημα η ζωή μας αναζητώντας τη τέλεια φτηνή θέρμανση. Έχω πιάσει κάποιες ματιές της γυναίκας μου, ίσως να κουνάει και το κεφάλι (συγκαταβατικά).. και σκέφτομαι αυτά που ψάχνω... τρύπες, σωλήνες, βάλε-βγάλε.. άσπρες υπέρλαμπρες φλόγες, κουβαλήματα, η μέση ενοχλεί, τώρα καίει σωστά.. ικανοποίηση.. αλλά τώρα χάλασε... σκέφτομαι καμιά φορά αμά τα βλεπα εγώ αλλού τι θα σκεφτόμουνα... άστο καλύτερα.... Συνεχίζουμε όμως, οι γυναίκες δε πρόκειται να μας καταλάβουν ποτέ, ούτε εμέις εκέινες... προαιώνια κατάσταση αυτή, εμεέις θα την αλλάξουμε... λοιπόν τι λέγαμε???
ΑΑΑΑΑΑΑΑ... από μέσα ή εξω τελικά???? εγώ θα τον βγάλω το σωλήνα, τρύπησα, φασαρία, πλήρωσα σωλήνα, τεχνικό... παμ παρακατ... :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #64735 από dimlyk
το ιδιο δεν εκανες (καναμε) με τ αυτοκινητα μας καποια χρονια πριν??? αλλοι με τις μηχανες τους ...9 αν κι αυτοι νομιζω συνεχιζουν )
η ιστορια επαναλαμβανεται και η ζωη κανει κυκλους :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #64798 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

dimlyk έγραψε: το ιδιο δεν εκανες (καναμε) με τ αυτοκινητα μας καποια χρονια πριν??? αλλοι με τις μηχανες τους ...9 αν κι αυτοι νομιζω συνεχιζουν )


η ιστορια επαναλαμβανεται και η ζωη κανει κυκλους :cheer:


καλά σοβαρά μιλάς?? το αυτοκίνητο ΜΟΥ??? που γυναίκα δε θα πιάσει στα χέρια της??? :ohmy: :ohmy: με τα άτια του, τα γαιδούρια του... όσο για τη μηχανή... ιεροσυλία... μονάχα όσοι αγάπησαν μπορούν να καταλάβουν...
.. και να μαστε μεις, οι hard άντρες, ν ασχολούμαστε με τη κάυση... :oops: :oops:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ