Σόμπα Pellet: Εισαγωγή αέρα από έξω ή από μέσα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24532 από cuprakias
δεν θελει 5 αρι τελικα οπως οι πιο πολλες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24535 από sta1

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,
Για πολλούς και διαφόρους λόγους , η εισαγωγή αέρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΞΩ. Ο πιο απλός και σοβαρός: γιατί να καις όλο το οξυγόνο απο το δωμάτιο; Μην ξεχνάμε ότι η εισαγωγή αέρα αφορά την καύση και μόνο.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

michalisgr έγραψε: Γεια χαρα...

Επειδη την δουλεψα τη σομπα μου με 1 χειμωνα αποκλειστικα με εισαγωγη αερα απο εξω θα σας πω τα παρακατω..

1. Μετα απο αρκετη ωρα τα ματια αρχιζουν και τσουζουν
2. Ο αερας ειναι πολυ ξερος μεσα στο σπιτι.
3. Θελει να το αεριζεις αρκετες φορες και ο κρυος αερας απο εξω ορμαει μεσα και το κρυωνει.

Τωρα την εχω κανει απο εξω. Στις δοκιμες που κανω καλοκαιριατικα με διαφορα πελλετ διαπιστωνω οτι η φωτια της σομπας ειναι λευκη αρκετα λευκη... εκτος του οτι ΔΕΝ καπνιζει καθολου..

Τωρα θα δω βεβαια πως θα ειναι μεσα στο χειμωνα με το τσουκσιμο των ματιων.

Kαι τα δύο άλλα γι άλλα πραγματικά.......
Βάση λογικής δεν στέκουν , ακριβώς το αντίθετο.
Επειδή υπάρχει ίδια συζήτηση εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=18848&Itemid=53 δεν θα επεκταθώ περισσότερο....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24538 από sta1

stelios έγραψε: εχω πλαστικη σωληνα για την εισοδο και δεν εχει παθει απολυτος τιποτα οποτε μην την φοβασαι.

Και εγώ στις δοκιμές που έκανα , έβαλα πλαστική σωλήνα και πραγματικά δεν είχε κανένα πρόβλημα , το συγκεκριμένο σημείο δεν ανεβάζει θερμοκρασία, ίσα ίσα ψύχεται κατά τη λειτουργία αφού εισέρχεται δροσερός-κρύος αέρας απ έξω.
Αλλά για ψυχολογικούς λόγους και μου αρέσει κάτι ποιο σωστό και καλαίσθητο , το προτιμω inox. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24553 από γιαννης-δραμα

cuprakias έγραψε: δεν θελει 5 αρι τελικα οπως οι πιο πολλες???

Οχι δεν ειναι 50mm αλλα 35mm,τωρα για πιο λογο δεν ξερω :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26913 από ado

michalisgr έγραψε: Γεια χαρα...

Επειδη την δουλεψα τη σομπα μου με 1 χειμωνα αποκλειστικα με εισαγωγη αερα απο εξω θα σας πω τα παρακατω..

1. Μετα απο αρκετη ωρα τα ματια αρχιζουν και τσουζουν
2. Ο αερας ειναι πολυ ξερος μεσα στο σπιτι.
3. Θελει να το αεριζεις αρκετες φορες και ο κρυος αερας απο εξω ορμαει μεσα και το κρυωνει.

Τωρα την εχω κανει απο εξω. Στις δοκιμες που κανω καλοκαιριατικα με διαφορα πελλετ διαπιστωνω οτι η φωτια της σομπας ειναι λευκη αρκετα λευκη... εκτος του οτι ΔΕΝ καπνιζει καθολου..

Τωρα θα δω βεβαια πως θα ειναι μεσα στο χειμωνα με το τσουκσιμο των ματιων.


<<δουλεψα τη σομπα μου με 1 χειμωνα αποκλειστικα με εισαγωγη αερα απο εξω>>

<<Τωρα την εχω κανει απο εξω>>

Ρε φιλε μου μας μπερδεψες.Τελικα απο που ειχες την εισαγωγη περσι ???

Αν εξω τοτε τι εχεισ κανει τωρα ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27138 από michalisgr
η εισαγωγη αερα ηταν περσυ απο το εσωτερικο χωρο. Φετος επειδη πηρα το φιλτρο την εχω κανει απο εξω.!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ