Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36568 από kakos

madbad31 έγραψε: καλησπερα ,οποτε αν καψω ξεραμενο κουκουτσι ελιας(ολοκληρο) σε λεβητα βιομαζας,σε διαμερισμα δε θα εχω θεμα με περιεργες μυρωδιες ετσι?προερχετε απο βρωσιμη εκπυρηνωμενη ελια.

Είναι αδύνατον να μην έχεις μυρωδιά. Οπουδήποτε υλικό και αν ξεράνεις η μυρωδιά του θα παραμένει..(μιλάμε για τα σακιά με το υλικό). Επειδή όμως αναφέρεσαι στα καυσαέρια δεν μυρίζουν ελιά όμως δεν διαφέρουν και απο αυτήν που βγάζουν τα καμένα ξύλα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36609 από madbad31

kakos έγραψε:

madbad31 έγραψε: καλησπερα ,οποτε αν καψω ξεραμενο κουκουτσι ελιας(ολοκληρο) σε λεβητα βιομαζας,σε διαμερισμα δε θα εχω θεμα με περιεργες μυρωδιες ετσι?προερχετε απο βρωσιμη εκπυρηνωμενη ελια.

Είναι αδύνατον να μην έχεις μυρωδιά. Οπουδήποτε υλικό και αν ξεράνεις η μυρωδιά του θα παραμένει..(μιλάμε για τα σακιά με το υλικό). Επειδή όμως αναφέρεσαι στα καυσαέρια δεν μυρίζουν ελιά όμως δεν διαφέρουν και απο αυτήν που βγάζουν τα καμένα ξύλα.




Αν η μυρωδια ειναι μονο στα σακια στην αποθηκευση και οχι στην καυση τοτε ΟΚ!! τα σακια θα τα εχω αλλου αποθηκευμενα,και απλα θα γεμιζω τον λεβητα οποτε χρειαζεται(ο ΤΚΑΝ1 παιρνει 180 κιλα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39700 από tsakalos77
Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα. Εχω μια ερωτηση οσον αφορα την πυρηνα. Εδω στην Λεσβο που μενω, η πυρηνα εχει την μορφη καρβουνου, σε πολυ μικρα κυβακια. Δεν θυμαμαι ποτε να ειναι στην αρχικη του μορφη, σαν ξυλο δηλαδη. Εσεις οταν αναφερεστε στο πυρηνοξυλο, αυτο ειναι ακατεργαστο ή καρβουνοποιημενο; Εχω κανει σκεψεις να δημιουργησω μπρικετα και το πυρηνοξυλο ειναι μια αφθονη και φθηνη πρωτη υλη στο μερος μου, απλα με εχει μπερδεψει η τελικη της μορφη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47704 από tasos01

legend7ts έγραψε: εχω βρει τον τονο μπρικετα απο πυρηνα ελιασ στα 110 ευρω , ειναι καλη τιμη? κανει για τζακι ετσι?


καμια πληροφορια παραπανω παιζει..???...Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ευχαριστω

chama 78 plus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52058 από chris lam
Μια χαρά είναι για κάψιμο δεν έχει κανένα θέμα. Ούτε μυρίζει ούτε Τπτ απλά λίγο καπνό παραπάνω βγάζει όχι περισσότερο απο ανήλιο ξύλο γιατί ο καπνός εξαφανίζεται σε θερμοκρασία πάνω απο 250 βαθμούς


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60873 από PRIMUS 45

tsakalos77 έγραψε: Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα. Εχω μια ερωτηση οσον αφορα την πυρηνα. Εδω στην Λεσβο που μενω, η πυρηνα εχει την μορφη καρβουνου, σε πολυ μικρα κυβακια. Δεν θυμαμαι ποτε να ειναι στην αρχικη του μορφη, σαν ξυλο δηλαδη. Εσεις οταν αναφερεστε στο πυρηνοξυλο, αυτο ειναι ακατεργαστο ή καρβουνοποιημενο; Εχω κανει σκεψεις να δημιουργησω μπρικετα και το πυρηνοξυλο ειναι μια αφθονη και φθηνη πρωτη υλη στο μερος μου, απλα με εχει μπερδεψει η τελικη της μορφη.

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια απο τον πυρηνα η πυρηνοξυλο που εχεται εκει?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ