Περί πυρηνόξυλου...

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103631 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
Μήπως είμαστε λίγο μακριά? Κ. Μακεδονία εδώ! Θα ψάξω όμως και το email σας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103842 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
Προς την creta pellet. Νομίζω ότι θα το λάβατε το email που σας έστειλα έτσι? Να πούμε την αλήθεια είμαστε μακρυά για συνεργασία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103844 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
Τώρα γενικά για το πυρινόξυλο απευθυνόμενος προς όλους έχω να πω μερικά πράγματα από την λίγη πείρα που έχω .
Όταν επικοινώνησα με ένα μεγάλο κατασκευαστικό οίκο στην Αυστρία και τους είπα για το υλικό αυτό, μου είπαν τα εξής: 1 Το υλικό αυτό στην καύση επιβαρύνει πολύ το περιβάλλον. 2 Οι ουσίες που έχει στο υπόλοιπο στάχτης επβραδήνουν την καύση του νέου υλικού. 3 Πρόκειτε για ένα απόβλητο, γιατί πρέπει σώνει και καλά να καίγετε? Αν θα καεί στους λέβητες που αυτοί κατασκευάζουν δεν δείνουν εγγύηση ότι θα καεί σε ποσοστό > 65% και δεν εγγυόντε την καλή λειτουργία του λέβητα τους! Οι λέβητες τους σειμειώνω, ξεπερνάνε το 95% με πιστοποίηση στην καύση wood pellet!
Για όλους αυτούς τους λόγους και επειδή η εντύπωση που μας άφησε ήταν αρνητική, φέτος θα προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε! Το υλικό είναι πολύ λεπτόκοκκο και δεν υπάρχει περίπτωση να καίγετε το εσωτερικό μιας ποσότητας αν δεν αναδεύετε κατά την καύση! Μετά η στάχτη είναι πολύ και πρέπει να υπάρχει αυτοματισμός για την απομάκρυνσή της από την εστία. Για φανταστείτε στα 50kg υλικού που καίω την ώρα σε έναν λέβητα μαζεύοντε >5kg στάχτη πως να συναιχιστεί η καύση? Δεν γίνετε. Σαν μηχανικός αν και δεν είναι της ειδικότητάς μου, το υλικό αυτό θέλει ειδικής κατασκευής λέβητες για να καεί. Το μυαλό μου πάει σε διάφορες λύσεις αλλά όλες δαπανηρές και έπρεπε να είναι από αρχή κατασκευής του λέβητα...είναι ένα ιδιέταιρο υλικό κακά τα ψέματα. Όποιος δεν έχει κατάλληλο λέβητα και μπορεί να το αποφύγει καλά θα κάνει αλλιώς...και αυτό καίγετε.
Χαίρετε σε όλους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103845 από creta pellet
Απαντήθηκε από creta pellet στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
καλησπερα δεν εχω λαβει κατι.που το εχετε στειλει

Διονύσιος έγραψε: Προς την creta pellet. Νομίζω ότι θα το λάβατε το email που σας έστειλα έτσι? Να πούμε την αλήθεια είμαστε μακρυά για συνεργασία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103860 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

Διονύσιος έγραψε: Όχι δεν έχω! δεν έχω διαστημόπλοιο! διαχειρίζομε μια μονάδα θέρμανσης 1MW! με 4 λέβητες των 250 και η αλήθεια έιναι ότι πολύ δύσκολα το καίω αυτό το υλικό...Και εκτός από τους 250 τον. από αυτό έκαψα και δεν θα σας πω πόσα φορτυγά ξύλα γιατί...
Συγνώμη στον αδερφό δεν ήθελα να τον πειράξω. Έχει δίκιο είναι και αυτά 25 Ευρώ για εκείνον όπως και για εμένα...Μην το πετάξεις κάντο mix και ξεχνα την αγγελίαααα.


25 ευρώ ο τόνος τα ξύλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103960 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

Διονύσιος έγραψε: Τώρα γενικά για το πυρινόξυλο απευθυνόμενος προς όλους έχω να πω μερικά πράγματα από την λίγη πείρα που έχω .
Όταν επικοινώνησα με ένα μεγάλο κατασκευαστικό οίκο στην Αυστρία και τους είπα για το υλικό αυτό, μου είπαν τα εξής: 1 Το υλικό αυτό στην καύση επιβαρύνει πολύ το περιβάλλον. 2 Οι ουσίες που έχει στο υπόλοιπο στάχτης επβραδήνουν την καύση του νέου υλικού. 3 Πρόκειτε για ένα απόβλητο, γιατί πρέπει σώνει και καλά να καίγετε? Αν θα καεί στους λέβητες που αυτοί κατασκευάζουν δεν δείνουν εγγύηση ότι θα καεί σε ποσοστό > 65% και δεν εγγυόντε την καλή λειτουργία του λέβητα τους! Οι λέβητες τους σειμειώνω, ξεπερνάνε το 95% με πιστοποίηση στην καύση wood pellet!
Για όλους αυτούς τους λόγους και επειδή η εντύπωση που μας άφησε ήταν αρνητική, φέτος θα προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε! Το υλικό είναι πολύ λεπτόκοκκο και δεν υπάρχει περίπτωση να καίγετε το εσωτερικό μιας ποσότητας αν δεν αναδεύετε κατά την καύση! Μετά η στάχτη είναι πολύ και πρέπει να υπάρχει αυτοματισμός για την απομάκρυνσή της από την εστία. Για φανταστείτε στα 50kg υλικού που καίω την ώρα σε έναν λέβητα μαζεύοντε >5kg στάχτη πως να συναιχιστεί η καύση? Δεν γίνετε. Σαν μηχανικός αν και δεν είναι της ειδικότητάς μου, το υλικό αυτό θέλει ειδικής κατασκευής λέβητες για να καεί. Το μυαλό μου πάει σε διάφορες λύσεις αλλά όλες δαπανηρές και έπρεπε να είναι από αρχή κατασκευής του λέβητα...είναι ένα ιδιέταιρο υλικό κακά τα ψέματα. Όποιος δεν έχει κατάλληλο λέβητα και μπορεί να το αποφύγει καλά θα κάνει αλλιώς...και αυτό καίγετε.
Χαίρετε σε όλους.


Εδω που τα λεμε εχει δικιο ο Φον ταδε απο την Αυστρια.
Γιατι να καιμε πυρηνοξυλο εδω στην Ελλαδα ?
Καλυτερα ειναι να το πετανε οι πυρηνελαιουργοι, στις χωματερες.
Ετσι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε πρόστιμα για αυτες.
Εχει πολυ σταχτη(λες και δεν γινεται κοπρια), χαμηλοτερη θερμικη δυναμη (1000 λιτρα πετρελαιο προς 3000 κιλα πυρηνοξυλου) ,τα βαζουν σε μεγαλα τσουβαλια (35 με 40 κιλα και επιβαρυνουμε το συστημα υγειας απο δισκοπαθειες).
Σιγα τωρα να μην αγορασουμε εναν λεβητα που να μπορει να το καψει.Τι θα πουν οι γνωστοι μας.
Και αν περασει απο το λεβητοστασιο η γκομενα και δει αυτα τα χαλια??
Τη χασαμε!!!!
Ο σωστος Ελληνας πρεπει να αγοραζει πελλετ και λεβητες που εχουν σχεδιασει οι Βορειοευρωπαιοι.
Ο Ελληνας που σεβεται το ονομα του πρεπει να αγοραζει οτι φτιαχνουν οι βορειοι πολιτισμένοι λαοι.
Ετσι θα γινουμε καποια στιγμη ομοιοι τους.
Αυτοι θα πουλανε,εμεις θα αγοραζουμε.(και θα χρεωνόμαστε)
Το πυρηνοξυλο πρεπει να το αγοραζουν τζαμπα οι ιδιοι, οπως μεχρι τωρα και να το καινε αυτοι στα δικα τους εργοστασια παραγωγης ρευματος(ιταλια αγγλια κλπ)
Εγω σκέφτομαι να χαρίσω τον δικο μου λέβητα και να παραγγείλω απο εκει έναν!!!!!
Να μην επιβαρύνω το περιβάλλον ρε γαμώτο!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ