Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92447 από Βιομαζιστής

fillmore έγραψε:
.......όσο αφορά τα περισσότερα σφυριά !!!....εάν το τροφοδοτώ μόνο chips από κλαδοτεμαχιστή λες πάλι να ζορίζεται;


Όχι δεν θα ζορίζεται και σε αυτήν την περίπτωση (αν είναι να μετατρέψει λεπτό chip από χοντρύτερο chip)
μπορούν να προστεθούν άνετα σφυριά. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα συμφέρει από άποψη καυσίμου.
Με 3 ίππους ηλεκτρικό μοτέρ και με πολύ μικρότερο σφυρόμυλο, έχω μια παραγωγή λεπτού θρύμματος περίπου 200 κιλά την ώρα. Άκοπα και οικονομικά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93901 από VASKOS 4
Καλησπέρα παιδιά,είμαι νέο μέλος και διαβάζω με προσοχή το θέμα εδώ και μια εβδομάδα.Έχω λέβητα πέλλετ πέντε χρόνια (ο πρώτος που έβαλε στην περιοχή μου) και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.Με ενδιαφέρει να κάνω μόνος μου πέλλετ,χώρο,τριφασικό ρεύμα και πρώτη ύλη έχω,το πρόβλημα μου όπως και των περισσότερων ΕΛΛΗΝΩΝ είναι το οικονομικό.Με ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω προβληματιστεί αρκετά και δεν ξέρω ακόμη τι συμφέρει (να αγοράσω Κινέζικα,να κάνω σε φίλο μηχανουργό,να μην κάνω τίποτα).Π'αντως είναι πολύ καλή η δουλειά που γίνετε εδώ μέσα από τα περισσότερα μέλη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας :)
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by VASKOS 4. Αιτία: ΔΙΩΡΘΟΣΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93903 από antisakis

VASKOS 4 έγραψε: Καλησπέρα παιδιά,είμαι νέο μέλος και διαβάζω με προσοχή το θέμα εδώ και μια εβδομάδα.Έχω λέβητα πέλλετ πέντε χρόνια (ο πρώτος που έβαλε στην περιοχή μου) και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.Με ενδιαφέρει να κάνω μόνος μου πέλλετ,χώρο,τριφασικό ρεύμα και πρώτη ύλη έχω,το πρόβλημα μου όπως και των περισσότερων ΕΛΛΗΝΩΝ είναι το οικονομικό.Με ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω προβληματιστεί αρκετά και δεν ξέρω ακόμη τι συμφέρει (να αγοράσω Κινέζικα,να κάνω σε φίλο μηχανουργό,να μην κάνω τίποτα).Π'αντως είναι πολύ καλή η δουλειά που γίνετε εδώ μέσα από τα περισσότερα μέλη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας :)


VASKOS 4 εμεις γραφουμε τις εμπειριες μας, τα προβληματα, τις παρατηρησεις μας εσυ θα αποφασισεις .
Εγω προσωπικα δεν θα σε παρω στον λαιμο μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93912 από Βιομαζιστής

VASKOS 4 έγραψε: Καλησπέρα παιδιά,είμαι νέο μέλος και διαβάζω με προσοχή το θέμα εδώ και μια εβδομάδα.Έχω λέβητα πέλλετ πέντε χρόνια (ο πρώτος που έβαλε στην περιοχή μου) και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.Με ενδιαφέρει να κάνω μόνος μου πέλλετ,χώρο,τριφασικό ρεύμα και πρώτη ύλη έχω,το πρόβλημα μου όπως και των περισσότερων ΕΛΛΗΝΩΝ είναι το οικονομικό.Με ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω προβληματιστεί αρκετά και δεν ξέρω ακόμη τι συμφέρει (να αγοράσω Κινέζικα,να κάνω σε φίλο μηχανουργό,να μην κάνω τίποτα).Π'αντως είναι πολύ καλή η δουλειά που γίνετε εδώ μέσα από τα περισσότερα μέλη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας :)




Πόσο είναι το ποσό που διαθέτεις (budget) για να ασχοληθείς και να κατασκευάσεις πέλλετς για ιδιόχρηση;
Πόσες ώρες σκοπεύεις να ασχοληθείς ημερησίως ή εβδομαδιαίως με αυτό το αντικείμενο;
Πόσο θα ήσουν ευχαριστημένος να γλυτώνεις από 1 ώρα εργασίας σου έτσι ώστε να σε συμφέρει να κάνεις αυτό το πράγμα ή κάτι άλλο ή τίποτα από τα δύο; (δηλ. πόσο κοστολογείς τον κόπο σου)
Σε ποια περιοχή μένεις;
Ποια είναι ακριβώς η πρώτη ύλη που διαθέτεις;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93919 από VASKOS 4
Tο ποσό που διαθέτω είναι γύρω στα δύο χιλιάδες ευρώ,από ώρες υπάρχουν αρκετές,για την τρίτη ερώτηση με ενδιαφέρει να παίρνω περίπου 5-6 τόνους τον χρόνο,περιοχή Βέροια,πρώτη ύλη κλαδέματα ροδακινιάς,καστανιά και άλλα δέντρα που υπάρχουν γύρω από τα χωράφια μου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93921 από VASKOS 4
VASKOS 4 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά,είμαι νέο μέλος και διαβάζω με προσοχή το θέμα εδώ και μια εβδομάδα.Έχω λέβητα πέλλετ πέντε χρόνια (ο πρώτος που έβαλε στην περιοχή μου) και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.Με ενδιαφέρει να κάνω μόνος μου πέλλετ,χώρο,τριφασικό ρεύμα και πρώτη ύλη έχω,το πρόβλημα μου όπως και των περισσότερων ΕΛΛΗΝΩΝ είναι το οικονομικό.Με ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω προβληματιστεί αρκετά και δεν ξέρω ακόμη τι συμφέρει (να αγοράσω Κινέζικα,να κάνω σε φίλο μηχανουργό,να μην κάνω τίποτα).Π'αντως είναι πολύ καλή η δουλειά που γίνετε εδώ μέσα από τα περισσότερα μέλη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας :)

VASKOS 4 εμεις γραφουμε τις εμπειριες μας, τα προβληματα, τις παρατηρησεις μας εσυ θα αποφασισεις .
Εγω προσωπικα δεν θα σε παρω στον λαιμο μου.
Επειδή έχω διαβάσει από την αρχή το θέμα σε βρίσκω από τους ποιο έμπειρους στην παραγωγή πέλλετ και θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτά που ρώτησα,όπως και των άλλων παιδιών!1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ