Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90126 από Βιομαζιστής
Παρακάτω θα παραθέσω μερικές μετρήσεις και διαστάσεις υλικών που προέκυψαν από το λύσιμο του θρυμματιστή μου, μήπως τυχόν κάποιος θέλει να ξεκινήσει από το μηδέν και για να φτιάξει έναν παρόμοιο μόνος του.
Θα θυμίσω πως ο εν λόγω θρυμματιστής φέρει εκτός από τα σφυριά και ένα μαχαίρι μήκους 10,5 εκ. και 4,8 εκ. πλάτος εφαρμοσμένο εξωτερικά της δεξιάς πλάκας από κατασκευής του, ενώ τώρα προστέθηκε άλλο ένα.
Η κινητήριος δύναμη προέρχεται από έναν βενζινοκινητήρα 400 κυβικών εκατοστών, 13 ίππων.












Αριθμός σφυριών:
18 συνολικά περιστρεφόμενα ελεύθερα πάνω σε τέσσερις άξονες όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα.

Διαστάσεις σφυριού:
8,8 εκ. μήκος - 3,8 εκ. πλάτος - 4 χιλιοστά πάχος.

Αριθμός αξόνων σφυριών:
4 τεμάχια.

Διαστάσεις άξονα σφυριών:
16 εκ. μήκος.
16 χιλιοστά πάχος.











Αριθμός πλακών:
2 τεμάχια ενωμένες σταθερά μεταξύ τους με σταθερά κολλημένο κεντρικό άξονα ο οποίος παίρνει και την κίνηση μέσω τροχαλίας από τον κινητήρα.

Διαστάσεις πλάκας:
26,5 εκ. Χ 26,5 εκ. από τετράγωνη λαμαρίνα πάχους 6 χιλιοστών.
Οι 4 γωνίες της λαμαρίνας έχουν κοπεί όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα για να μικρύνει η διαγώνιός της.

Απόσταση διαγώνια πλάκας, μετά από το κόψιμο των τεσσάρων γωνιών της:
31 εκ.

Απόσταση μεταξύ των πλακών:
14 εκ.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90520 από Βιομαζιστής
@ antisakis


Σήμερα έκανα μια δοκιμή ακριβώς μισής ώρας κοπή με τον θρυμματιστή.
Μετά την τοποθέτηση του δεύτερου μαχαιριού, φαίνεται εκ πρώτης όψεως να έχει ανεβεί η απόδοσή του κατά 40% περίπου.
Κόπηκε ξερό κλαδί ελιάς μεγέθους από 1 - 4 εκατοστά επί το πλείστον. Κόπηκαν και δυο - τρία των 4,5 - 5 εκατοστών.
Χρησιμοποιήθηκε μόνο η πλαϊνή είσοδος ακόμη και για τα λεπτά κλαδιά. Τώρα πια τα λεπτά, τα ρουφάει.
Σακιάστηκε το θρύμμα σε 4 τσουβάλια και μετρήθηκε το συνολικό τους βάρος. 80 κιλά.
Είμαι σχεδόν βέβαιος πως αν φτιάξω μεγαλύτερη χοάνη με το ίδιο όμως τελείωμα αφού αυτό δεν μπορεί να αλλάξει, θα κερδίσω επιπλέον ένα 15 με 20 τοις εκατό απόδοση.
Το χθεσινό πρόβλημα του ιμάντα λύθηκε -τουλάχιστον προς το παρόν- με τέντωμα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antisakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90599 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε: @ antisakis


Σήμερα έκανα μια δοκιμή ακριβώς μισής ώρας κοπή με τον θρυμματιστή.
Μετά την τοποθέτηση του δεύτερου μαχαιριού, φαίνεται εκ πρώτης όψεως να έχει ανεβεί η απόδοσή του κατά 40% περίπου.
Κόπηκε ξερό κλαδί ελιάς μεγέθους από 1 - 4 εκατοστά επί το πλείστον. Κόπηκαν και δυο - τρία των 4,5 - 5 εκατοστών.
Χρησιμοποιήθηκε μόνο η πλαϊνή είσοδος ακόμη και για τα λεπτά κλαδιά. Τώρα πια τα λεπτά, τα ρουφάει.
Σακιάστηκε το θρύμμα σε 4 τσουβάλια και μετρήθηκε το συνολικό τους βάρος. 80 κιλά.
Είμαι σχεδόν βέβαιος πως αν φτιάξω μεγαλύτερη χοάνη με το ίδιο όμως τελείωμα αφού αυτό δεν μπορεί να αλλάξει, θα κερδίσω επιπλέον ένα 15 με 20 τοις εκατό απόδοση.
Το χθεσινό πρόβλημα του ιμάντα λύθηκε -τουλάχιστον προς το παρόν- με τέντωμα.


Θα με βαλεις σε μπελαδες,ισως ειναι και μια ευκαιρια να ισιωσω και την πλακα που με στραβωσε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90634 από osakis

Βιομαζιστής έγραψε: Παρακάτω θα παραθέσω μερικές μετρήσεις και διαστάσεις υλικών που προέκυψαν από το λύσιμο του θρυμματιστή μου, μήπως τυχόν κάποιος θέλει να ξεκινήσει από το μηδέν και για να φτιάξει έναν παρόμοιο μόνος του.
Θα θυμίσω πως ο εν λόγω θρυμματιστής φέρει εκτός από τα σφυριά και ένα μαχαίρι μήκους 10,5 εκ. και 4,8 εκ. πλάτος εφαρμοσμένο εξωτερικά της δεξιάς πλάκας από κατασκευής του, ενώ τώρα προστέθηκε άλλο ένα.

Εαν σου είναι εύκολο να μου πεις πόσο και από που πείρες το μαχαίρι κανένα τηλ εαν υπάρχει και εαν έχει μεγαλύτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90646 από Βιομαζιστής
Το πήρα από Αλίαρτο Βοιωτίας από το μαγαζί που μου προμήθευσε τον θρυμματιστή. Κοστίζει 25€ με το ΦΠΑ.
Βρήκα και στην Κρήτη μεγαλύτερο 24 cm μήκος, με το ίδιο πλάτος και πάχος περίπου με το δικό μου και κοστίζει 72,50€ με το ΦΠΑ.
Αν θέλεις το μικρό, αυτό που πήρα εγώ, πες μου να επικοινωνήσω με τον έμπορο να δω αν μπορεί να σου το στείλει πληρώνοντας του επιπλέον τα μεταφορικά.
Για το μεγαλύτερο θα πρέπει να επικοινωνήσεις εσύ με τον αντιπρόσωπο από την Κρήτη. Έχω το τηλέφωνό του και αν το χρειαστείς να στο δώσω.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90839 από osakis

Βιομαζιστής έγραψε: Το πήρα από Αλίαρτο Βοιωτίας από το μαγαζί που μου προμήθευσε τον θρυμματιστή. Κοστίζει 25€ με το ΦΠΑ.
Βρήκα και στην Κρήτη μεγαλύτερο 24 cm μήκος, με το ίδιο πλάτος και πάχος περίπου με το δικό μου και κοστίζει 72,50€ με το ΦΠΑ.
Αν θέλεις το μικρό, αυτό που πήρα εγώ, πες μου να επικοινωνήσω με τον έμπορο να δω αν μπορεί να σου το στείλει πληρώνοντας του επιπλέον τα μεταφορικά.
Για το μεγαλύτερο θα πρέπει να επικοινωνήσεις εσύ με τον αντιπρόσωπο από την Κρήτη. Έχω το τηλέφωνό του και αν το χρειαστείς να στο δώσω.


Στείλε μου τα τηλέφωνα και τον δυο ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) ευχαριστώ !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ