Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45947 από intefix
Παιδιά καλημέρα...
Έχω ζαλιστεί με τόσα που διαβάζω και μόνο σε ένα νήμα...εδώ
Είμαι από Μεσσηνία. Έχουμε πάρα πολλά προϊόντα ελιάς και υποπροϊόντα κλαδιά κλπ.
Δεν έχω pellet καυστήρα ούτε μηχανή.
Είμαι στη μέση της σαιζόν του λιομάζέματος.
Έχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ 400€ μέχρι στιγμής για κάψιμο των ελιόκλαρων. Κρίμα.
Τα χοντρά κλαδιά τα κοβουμε για το τζάκι. Τα ποστιάζουμε πάω στις ελιές να ξεραθούν για την επόμενη σαιζόν. Το ψιλά τα καίμε υποχρεωτικά χλωρά γιατί ακολουθεί η 2η ποικιλία και δεν μπορούμε να δουλέψουμε. Τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά;
Μρικέττες; Pellet? Να το έκανε ο ξαδερφός μου που έχει μεγάλο τραχτέρι και να πάρει κάποιο μηχάνημα να τα θρυμματίζει κλπ; Αξίζει τον κόπο; Η και πιο επαγγελματικά υπάρχει περιθόριο;
Να είμαστε καλά...Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45958 από mastoras
Αγαπητέ intefix .....σου προτείνω να τα ξαναδιαβάσεις ακόμα μια φορά, και με περισσότερη προσοχή όλα αυτά που έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα.

Αυτό το θέμα είναι ΟΔΗΓΟΣ για μελλοντικούς πελλετοφτιάχτες. ;)

Απλώς για μπορέσεις να μπεις για καλά στο πνεύμα, και εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά, θα πρέπει να έρθεις προσωπικά σε επαφή με τέτοια μηχανήματα. Είτε να δεις την λειτουργία τους στα χέρια κάποιου άλλου, η να αγοράσεις για αρχή έναν θρυματιστή και μια μικρή πρέσα που δεν στοιχίζουν και πολλά χρήματα, και να αρχίσεις τους πειραματισμούς για φτιάξιμο πέλλετ.

Μετά όλα θα ακολουθήσουν τον δρόμο τους......της απογοήτευσης....η της επιτυχίας. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46029 από OANNHSEA

Αγαπητέ intefix .....σου προτείνω να τα ξαναδιαβάσεις ακόμα μια φορά, και με περισσότερη προσοχή όλα αυτά που έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα.


Να συμπληρώσω ότι υπάρχει και το θέμα: παραγωγή μπριγκέτας...
Από εκεί και πέρα υπάρχει η δυνατότητα να την κάνεις και βιομάζα εάν βρεις πελάτες.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46039 από john88s

mastoras έγραψε: Μερικές πληροφορίες για το εν λόγω μηχάνημα.

VORTEX 2100
Διάσταση κοπής 2125cm
Διασταση εργασίας 2451cm
Υποδύναμη τρακτέρ 100-140hp
Βάρος 1430 κιλά
Μαχαίρια 22
Υδραυλική ανύψωση κάδου και ανατροπή έως 2μέτρα

Τιμή τιμοκαταλόγου με ΦΠΑ 15000€

Υ.Γ Για τα μέλη του energ όμως η εταιρία που τα εισάγει προσφέρει μια γενναία έκπτωση. ;)


Με το χώμα τι γίνεται; Αυτό το μηχάνημα είναι πολύ χαμηλό...Λογικά μαζεύει και χώμα...Και πέτρες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46121 από mastoras
Το πρώτο πράγμα που ρώτησα και εγώ, ήταν αυτό. :lol: Είχα μάθει εδώ από τα παιδιά, ότι αυτά τα μηχανήματα μαζεύουν και χώματα, πέτρες κτλ.

Αλλά αυτό το μηχάνημα είναι φτιαγμένο για την χρήση που μας ενδιαφέρει, οπότε δεν ακουμπάει στο έδαφος......λεπτομέρειες υπόλοιπες δεν γνωρίζω,

Περιμένετε το βίντεο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46406 από billg74

mastoras έγραψε: Το πρώτο πράγμα που ρώτησα και εγώ, ήταν αυτό. :lol: Είχα μάθει εδώ από τα παιδιά, ότι αυτά τα μηχανήματα μαζεύουν και χώματα, πέτρες κτλ.

Αλλά αυτό το μηχάνημα είναι φτιαγμένο για την χρήση που μας ενδιαφέρει, οπότε δεν ακουμπάει στο έδαφος......λεπτομέρειες υπόλοιπες δεν γνωρίζω,

Περιμένετε το βίντεο.

τα κλαδια τα κανει κατευθειαν πριονιδι?????????????????? η μικρα κομματια και μετα χρειαζονται σφυρομιλο???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ