Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44383 από OANNHSEA

Δηλαδη ο κατασκευαστης δεν φερει ευθηνη για το απο που αγοραζει πρωτη υλη; Δεν φερει ευθηνη για το αν δεν παιρνανε κανεναν τυπικο ελεγχο τα μερη που εχει κατασκευασει με το υλικο που αγορασε;

Όχι καθόλου...
Έτσι και αλλιώς το μόνο που θέλει και πρέπει να πετύχει είναι οι βασικές ιδιότητες του υλικού.
Π.χ. st37 - εάν πιάσει πιο πάνω δεν τον νοιάζει.
Όμως το υλικό έχει τις φυσαλίδες σε κάποια από τα τμήματα του....

Τι εννοείς με αυτό;

Τι εννοείς με τον όρο "έπιασε το ρόλερ και η μήτρα".

Οχι εφυγαν ολα τα "δοντια" της κορωνας,

Κούρεψε τα δόντια της κορώνας...
Το πινιόν πόσο είχε παραμορφωθεί; Εάν είχε παραμορφωθεί ελαφρά, τότε ήταν λάθος η κοπή των δοντιών στην κορόνα, κάτι το οποίο σημαίνει άλλα πράγματα...

Απο 400-800 ωρες το καθε μηχανημα με τις σοβαρες βλαβες, εκτος την περιπτωση ρωγμων.
Ολα ηταν Κινεζικα μηχανηματα, δεν θα μπω σε αναφορα μαρκων γιατι δεν ειναι στοχος μου η δυσφημηση ουτε και η διαφημηση αλλων.

Οι ώρες είναι πολλές για κινέζικο...
Οπότε τώρα που το λές μπορεί να ήταν και από κακή συντήρηση των ιδιοκτητών.
Τα κινέζικα θέλουν πιο συχνή συντήρηση από τα ευρωπαϊκά. Στο 1/3 του χρόνου.
Εάν λοιπόν δεν έκαναν την απαιτούμενη συντήρηση, τότε δεν φταίει τόσο το μηχάνημα...
Υπάρχουν περιπτώσεις που ξέρω, στις οποίες ήρθε το κινέζικο μηχάνημα και άλλαξαν στην πρώτη συντήρηση, σε μερικές δεκάδες ώρες, όλα τα θερμικά με Siemens και όλα τα ρουλεμάν με SKF...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44386 από slacker
Υπαρχει κανεις που να εχει αγορασει και να δουλεψει ο ιδιος μια πελλετομηχανη, οριζοντιας διαταξης μητρας/ρολλερ Ευρωπαικης κατασκευαστριας;

Αν ναι. Εχει την καλοσυνη να μου πει τις εντυπωσεις του; Εαν παρουσιασε καποιο προβλημα; Σε ποιες ωρες λειτουργιας; Με τι πρωτες υλες δουλευει την πελλετομηχανη του;

Τι εννοείς με τον όρο "έπιασε το ρόλερ και η μήτρα".


Ειπα πρωτυτερα για "αρπαγμα μητρας/ρολλερ, ομοια περιπτωση με αυτην που ανεφερε ο antisakis"

Αρπαγματα εννοουμε τα κολληματα απο ξηρα τριβη μεταλλων, κοληματα, γρατζουνιες με αφαιρεση υλικoυ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by slacker.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44396 από Nasikas
off topic - συγνωμη
Κύριοι
Αποτελεί τιμή και σπάνια τύχη να γραφουν στο φόρουμ μας ανθρωποι σαν τον slacker, OANNHSEA, aithio, antisakis κλπ.

Αισθανομαι τυχερός που μπορώ να τους διαβαζω, να ρωτάω , να μαθαίνω.


Το φορουμ μας γίνεται εγκυκλοπαίδεια πια.


(αν δεν υπηρχαν και 2-3 ακαφτοι καραμπαμπαντουμ παντογνωστες, :( ... θα ήταν τελειο....)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44420 από antisakis
"slacker"
Δηλαδη η ζημια που αναφερεις εδω εγινε μετα τους τρεις τονους πραγωγης;
Τι παραγωγη εχει η μοναδα σου την ωρα;

Αυτη ειναι η δευτερη ζημια, στην πρωτη εφαγε τα ρουλεμαν και ραγισε τον αξονα των ρολλερ.
Δεν θελω να την καταδικασω αλλα δεν θα ξαναγοραζα πρεσσα ουτε κινεζα ουτε ευρωπαικη,
πιστευω πως η μονη λυση για μας ειναι μια αυτοσχεδια με σταθερη μητρα και κινηση στα ρολλερ.
Η παραγωγη της πρεσσας ειναι γυρω στα 80 κιλα την ωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44429 από kritikos
antisakis ... μου έδωσες ιδέα ... έχω σβούρα ξυλουργική με τριφασικό μοτέρ (αν δεν κάνω λάθος)4άρων ίππων ... λες να μετατρέπεται σε πρέσσα;; ... το κακό είναι ότι δεν έχω λύσει καμμία πρέσσα για να πάρω ιδέα. Γιά όσους τι είναι η ξυλουγική σβούρα .... φανταστείτε μία στοιβαρή βάση με μοτέρ από κάτω που γυρνάει έναν κατακόρυφο άξονα που στερεώνεις ότι εξάρτημα κοπής θέλεις πάνω σε αυτόν.

Βρήκα μία σβούρα σε φώτο η ξύλινη βάση από πάνω φεύγει
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kritikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44431 από antisakis

manosj3 έγραψε: χαιρετω ολο το κοσμο.αρχισα και γω το ψαξιμο για παραγωγη πελλετς για ιδιοχρηση.αρχικα ειμαι αγροτης απο την περιοχη των γιαννιτσων. καλλιεργω ροδακινα και βερικοκα.εχω περι τα 3500 δεντρα.οπως καταλαβαίνετε καθε χρονο απο τα κλαδεματα των δεντρων προκυπτουν πολλοι τονοι που πανε ανεκμετάλλευτοι ηθελα να μου πειτε τι μηχανηματα χρειαζομαι για να παραγω τα δικα μου πελλετ.επειδη ειναι δυσκολες οι εποχες δεν ψαχνω για το τελειο μηχανη.μηχανηματα να κανω τη δουλεια μου θελω οσο γινεται πιο οικονομικα.


Μανος δεν πηρες απαντηση γιατι δεν διαβασες τις 88 σελιδες και γιατι κανεις δεν θελει να σε παρει στον λαιμο του.
Πρεπει να διαβασεις και να αποφασισεις μονος σου τι πρεπει να κανεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ