Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44293 από slacker

mastoras έγραψε:

slacker έγραψε: Δεν ασχολουμε με εμποριο, ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Ομως εχω ασχοληθει πολλα χρονια με διαφορες μηχανες εσωτερικης καυσης και διαφορα βοηθητικα μηχανηματα υποστηριξης, οπως αεροσυμπιεστες, φυγοκεντρικοι καθαριστες, αντλιες, σε διαφορους τυπους και διαταξεις.


Πολύ ωραία !!! Τότε μπορούμε να συζητήσουμε για pulse engine και την εφαρμογή του επάνω σε τηλεκατευθυνόμενους στόχους, όπως επίσης.... αν και δεν είναι τις ειδικότητας σου :P μια homemade jet engine που πρόσφατα έχουμε κατασκευάσει εδώ στην Θεσσαλονίκη. ;)

Τι θέλεις και μπλέχτηκες με τις πρέσες που φτιάχνουν τροφή για κουνέλια :lol:


Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις.

Εκανα καποιες ερωτησεις πανω στο θεμα που εχει ανοιξει αλλος χρηστης.
Με ρωτας τι δουλεια κανω.
Σου απαντω.
Και μου λες γιατι ασχολουμε με αυτο το πραγμα ?

Γιατι ετσι θελω. Γιατι θελω να βοηθησω καποιον, γιατι θελω να φτιαχνω τροφη για κουνελλια εν τελη...

Ασε την ηρωνια σε παρακαλω, εαν δεν εχεις να προσφερεις κατι σε αυτο που ρωταω, απλα δεν συμμετεχεις.

Θιχτηκες επειδη αναφερθηκα υποτιμητικα στην ποιοτητα κατασκευης των Κινεζικων Μηχανων;
Νομιζες ισως οτι ημουν κανας εμπορας και προσπαθω να σπρωξω τις μηχανες μου;

Ξανα επαναλαμβανω, εαν δεν εχεις κατι να προσφερεις στο θεμα, απλα απεχεις.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by slacker.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44296 από kosmidis80

slacker έγραψε:

mastoras έγραψε:

slacker έγραψε: Δεν ασχολουμε με εμποριο, ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Ομως εχω ασχοληθει πολλα χρονια με διαφορες μηχανες εσωτερικης καυσης και διαφορα βοηθητικα μηχανηματα υποστηριξης, οπως αεροσυμπιεστες, φυγοκεντρικοι καθαριστες, αντλιες, σε διαφορους τυπους και διαταξεις.


Πολύ ωραία !!! Τότε μπορούμε να συζητήσουμε για pulse engine και την εφαρμογή του επάνω σε τηλεκατευθυνόμενους στόχους, όπως επίσης.... αν και δεν είναι τις ειδικότητας σου :P μια homemade jet engine που πρόσφατα έχουμε κατασκευάσει εδώ στην Θεσσαλονίκη. ;)

Τι θέλεις και μπλέχτηκες με τις πρέσες που φτιάχνουν τροφή για κουνέλια :lol:


Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις.

Εκανα καποιε ερωτησεις πανω στο θεμα που εχει ανοιξει αλλος χρηστης.
Με ρωτας τι δουλεια κανω.
Σου απαντω.
Και μου λες γιατι ασχολουμε με αυτο το πραγμα ?

Γιατι ετσι θελω. Γιατι θελω αν βοηθησω καποιον, γιατι θελω να φτιαχνω τροφη για κουνελλια εν τελη...

Ασε την ηρωνια σε παρακαλω, εαν δεν εχεις να προσφερεις κατι σε αυτο που ρωταω, απλα δεν συμμετεχεις.


Λαθος καταλαβες, δεν παιζει ειρωνεια!

Ο μαστορας ειναι τρελαμενος με τον αερομοντελισμο! Και μιας και εσυ ξερεις πραγματα οπως τα παραπανω, θα ηθελε να πιασετε την συζητηση γι αυτα... Αυτο ειναι ολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44297 από slacker

kosmidis80 έγραψε:

slacker έγραψε:

mastoras έγραψε:

slacker έγραψε: Δεν ασχολουμε με εμποριο, ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Ομως εχω ασχοληθει πολλα χρονια με διαφορες μηχανες εσωτερικης καυσης και διαφορα βοηθητικα μηχανηματα υποστηριξης, οπως αεροσυμπιεστες, φυγοκεντρικοι καθαριστες, αντλιες, σε διαφορους τυπους και διαταξεις.


Πολύ ωραία !!! Τότε μπορούμε να συζητήσουμε για pulse engine και την εφαρμογή του επάνω σε τηλεκατευθυνόμενους στόχους, όπως επίσης.... αν και δεν είναι τις ειδικότητας σου :P μια homemade jet engine που πρόσφατα έχουμε κατασκευάσει εδώ στην Θεσσαλονίκη. ;)

Τι θέλεις και μπλέχτηκες με τις πρέσες που φτιάχνουν τροφή για κουνέλια :lol:


Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις.

Εκανα καποιε ερωτησεις πανω στο θεμα που εχει ανοιξει αλλος χρηστης.
Με ρωτας τι δουλεια κανω.
Σου απαντω.
Και μου λες γιατι ασχολουμε με αυτο το πραγμα ?

Γιατι ετσι θελω. Γιατι θελω αν βοηθησω καποιον, γιατι θελω να φτιαχνω τροφη για κουνελλια εν τελη...

Ασε την ηρωνια σε παρακαλω, εαν δεν εχεις να προσφερεις κατι σε αυτο που ρωταω, απλα δεν συμμετεχεις.


Λαθος καταλαβες, δεν παιζει ειρωνεια!

Ο μαστορας ειναι τρελαμενος με τον αερομοντελισμο! Και μιας και εσυ ξερεις πραγματα οπως τα παραπανω, θα ηθελε να πιασετε την συζητηση γι αυτα... Αυτο ειναι ολο.


Εαν ειναι ετσι, ζητω συγνωμη.

Ο γραπτος λογος ειναι "ανεκφραστος" και προκαλει ευκολα παρεξηγησεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44300 από kosmidis80
ετσι ειναι να εισαι σιγουρος!

Ο Δημητρης ειναι χρυσο παιδι και κολλημενος με τα αεροπλανα κτλ. Λιγο θελει να με ψησει και εμενα να ασχοληθω, αλλα πεσαμε και στην κριση και δεν παιζει χρημα για τετοια τωρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44334 από OANNHSEA

Α) Ρολλερ κομμενο στα δυο, παρατηρηθηκαν φυσαλιδες μεσα στο χυτευμενο χαλυβα, οπου μαλλιστα παρατηρηθηκε και ελαφρα σκουρια γυρω απο την "κενη" επιφανεια. Νομιζω οτι εδω εχουμε να κανουμε με ανακυκλωμενο χαλυβα χαμηλων προδιαγραφων επεξεργασιας.

Εδώ απλά φταίει το χυτήριο και όχι το ανακυκλωμένο σίδερο.
Για να έχουν πιο μεγάλη παραγωγή δεν έχουν σύστημα που αφαιρεί τον αέρα από το καμίνι.

Αρπαγμενο ρολλερ και μητρα, παρομοια ακριβως περιπτωση με αυτην που ανεφερε σε προηγουμενο ποστ ο antisakis.

Είναι πολλές διαφορετικές οι περιπτώσεις για να πιάσει ρόλερ και μήτρα.
Τι εννοείς με αυτό;

Παραδειγμα Γ) Κουρεμενη κορωνη μεταδωσης απο οριζοντιο σε καθετο αξονα.

Δηλαδή είχε σπάσει ο άξονας της κορώνας;

Παραδειγμα Δ) Κρακ (ρωγμες) στο σωμα του θαλαμου συμπιεσης.

Αυτό δεν ξέρεις όμως από που προήλθε. Μπορεί να έπεσε του παραγωγού.

Κάτι άλλο σημαντικό:
Πόσες ώρες είχε χρησιμοποιηθεί η κάθε μία και πια ήταν η μάρκα τους;
Είναι και τα δύο πολύ ενδιαφέροντα για τους ανθρώπους που σκοπεύουν να αγοράσουν.
Π.χ. ο antisakis το ζόρισε αρκετά το μηχάνημα...

Το pellet καλο ειναι να μπορει να φτασει αθρυματιστο απο την δεξαμενη στον καυστηρα, χωρις να σκορπαει στην διαδρομη.

Έχεις δει τα τσουβάλια των μικρών παραγωγών;
Γίνεται της πόπης από σκόνη και πολύ μικρά κομμάτια.
Άρα ο ιδιώτης απλά έχει άφεση αμαρτιών για το ιδιόχρηστο πέλετ του...
Επίσης ο ιδιώτης μπορεί να κάνει πέλετ ότι έχει - από κλαδέματα ή καλάμια, μέχρι κοπριά και χαρτί. Δεν μπορείς να πετύχεις σε όλα την ίδια σκληρότητα...

ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Πόσο μπροστά είσαστε στα scramjet υδρογόνου;
Έχετε κάνει δοκιμές πλήρης κλίμακας;;;
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44357 από slacker

Εδώ απλά φταίει το χυτήριο και όχι το ανακυκλωμένο σίδερο.
Για να έχουν πιο μεγάλη παραγωγή δεν έχουν σύστημα που αφαιρεί τον αέρα από το καμίνι.


Δηλαδη ο κατασκευαστης δεν φερει ευθηνη για το απο που αγοραζει πρωτη υλη; Δεν φερει ευθηνη για το αν δεν παιρνανε κανεναν τυπικο ελεγχο τα μερη που εχει κατασκευασει με το υλικο που αγορασε;

Ας μην μπουμε στο θεμα περι χυτευσης.

Είναι πολλές διαφορετικές οι περιπτώσεις για να πιάσει ρόλερ και μήτρα.
Τι εννοείς με αυτό;


Σωστα, ειναι πολλες οι περιπτωσεις που θα μπορουσαν να οδηγησουν σε μια τετοια βλαβη. Την ανεφερα σαν βλαβη την οποια διαπιστωσα οτι φταιει η μηχανη. Τωρα εαν καποιος δεν πειθετε με την αποψη μου, καλη καρδια...

Δηλαδή είχε σπάσει ο άξονας της κορώνας;



Οχι εφυγαν ολα τα "δοντια" της κορωνας, επειδη δε και σε αυτην την περιπτωση ειναι πολλες οι αιτιες για την βλαβη αυτη, θα επαναλαβω οτι τα ευρηματα γενικοτερα με επεισαν να βγαλω ενα συγκεκριμενο συμπερασμα.


Αυτό δεν ξέρεις όμως από που προήλθε. Μπορεί να έπεσε του παραγωγού.



Ξερω. Εχω τροπο να δω το ποσο οξειδωμενες ειναι οι επιφανειες της ρωγμης, μεταξυ του υλικου που αποκολληθηκε, οταν λοιπον διαπιστωνω οτι αυτη η ρωγμη χρονολογειτε προ μερικων μηνων και η μηχανη αγοραστηκε πριν 15 μερες...
...οταν δεν υπαρχει εμφανες σημειο κρουσης, θλιψης σε ολη την επιφανεια του κυλινδρου...
...οταν το παχος του κυλινδρικου τοιχωματος δεν ειναι ιδιο αλλα σε μερικα σημεια παχυτερο απο αλλα...

Παλι οδηγητε καποιος σε συγκεκριμενα συμπερασματα.

Κάτι άλλο σημαντικό:
Πόσες ώρες είχε χρησιμοποιηθεί η κάθε μία και πια ήταν η μάρκα τους;
Είναι και τα δύο πολύ ενδιαφέροντα για τους ανθρώπους που σκοπεύουν να αγοράσουν.
Π.χ. ο antisakis το ζόρισε αρκετά το μηχάνημα...


Απο 400-800 ωρες το καθε μηχανημα με τις σοβαρες βλαβες, εκτος την περιπτωση ρωγμων.
Ολα ηταν Κινεζικα μηχανηματα, δεν θα μπω σε αναφορα μαρκων γιατι δεν ειναι στοχος μου η δυσφημηση ουτε και η διαφημηση αλλων.

Έχεις δει τα τσουβάλια των μικρών παραγωγών;
Γίνεται της πόπης από σκόνη και πολύ μικρά κομμάτια.
Άρα ο ιδιώτης απλά έχει άφεση αμαρτιών για το ιδιόχρηστο πέλετ του...
Επίσης ο ιδιώτης μπορεί να κάνει πέλετ ότι έχει - από κλαδέματα ή καλάμια, μέχρι κοπριά και χαρτί. Δεν μπορείς να πετύχεις σε όλα την ίδια σκληρότητα...


Δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος για να εκφερω αποψη πανω στο pellet, απλα ειπα οτι καλο ειναι να φτανει οσο το δυνατον ολοκληρο στον καυστηρα, ειναι μια λογικη πρακτικη πιστευω.

Πόσο μπροστά είσαστε στα scramjet υδρογόνου;
Έχετε κάνει δοκιμές πλήρης κλίμακας;;;



Λυπαμε δεν ειμαι σε θεση να μιλησω για τετοια θεματα εδω.

Βρισκομαστε σε πολυ καλο σημειο παραυτα. Ισως οχι καλυτερο απο αναλογα Ρωσσικα ερευνητικα κεντρα, αλλα βρικομαστε σε πολυ καλο σημειο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by slacker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ