Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44218 από slacker

mastoras έγραψε: Θα μπορούσατε μας πείτε από που πηγάζουν όλα αυτά τα συμπεράσματα σας, όπως επίσης και ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης ?


Καλημερα.

Ενα συμνπερασμα ειναι προιον παρατηρησεων, στοιχειων τα οποια εαν εχει κανεις την απαραιτητη γνωση μπορει να αξιολογηση και να οδηγηθει σε ενα ασφαλες συμπερασμα.

Εχω λοιπον δει εφτα μοναδες, 6 Κινεζικες και μια ευρωπαικη (δυστυχως μια μονον αν και θα ηθελα να εχω μια ποιο πληρη εικονα και αυτων), μετα απο 400-800 ωρες λειτουργιας. Το συμπερασμα μου απο τις φθορες, βλαβες και γενικη εσωτερικη εικονα των μοναδων ηταν αποκαρδιωτικη.

Μερικες βλαβες προεκυψαν κατα την ταπεινη μου αποψη απο κακης ποιοτητας υλικο, αλλες απο κακη αρμοση-εφαρμογη, ευθυγραμμιση.

Παραδειγμα Α) Ρολλερ κομμενο στα δυο, παρατηρηθηκαν φυσαλιδες μεσα στο χυτευμενο χαλυβα, οπου μαλλιστα παρατηρηθηκε και ελαφρα σκουρια γυρω απο την "κενη" επιφανεια. Νομιζω οτι εδω εχουμε να κανουμε με ανακυκλωμενο χαλυβα χαμηλων προδιαγραφων επεξεργασιας.

Παραδειγμα Β) Αρπαγμενο ρολλερ και μητρα, παρομοια ακριβως περιπτωση με αυτην που ανεφερε σε προηγουμενο ποστ ο antisakis.

Παραδειγμα Γ) Κουρεμενη κορωνη μεταδωσης απο οριζοντιο σε καθετο αξονα.

Παραδειγμα Δ) Κρακ (ρωγμες) στο σωμα του θαλαμου συμπιεσης.

Η Ευρωπαικου κατασκευαστη μηχανη παρουσιασε αλλες φθορες οι οποιες θα μπορουσε καποιος να καταλογισει και ως μερικη ευθηνη την κακη χρηση του χειριστη, για αυτο ειπα πριν δεν ειμαι σε θεση να εχω ασφαλη συμπερασμα σε αυτην την περιπτωση.

Αυτα ειναι τα ποιο σοβαρα που ερχοντε γρηγορα στο μυαλο μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44220 από slacker

antisakis έγραψε: Τρεις τονους πελλετ η κινεζα μου χωρις προβλημα ,
η ποιοτητα και η σκληραδα του πελλετ δεν εξαρταται απο την πρεσσα αλλα απο το υλικο,
εχω κανει πελλετ που δεν σπαει με το χερι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλη η πρεσσα
ουτε για τον τροφοδοτη του καυστηρα ειναι καλο το σκληρο πελλετ.


[/quote]
Οταν περασα τα καινουρια ανταλλακτικα (κορωνα πηνιο)γυριζαν κανονικα με το χερι μολις εσφιξα καλα τις βιδες δεν γυρνουσαν καθολου και αναγκαστικα να βαλω αποστατη ,
τωρα ειναι ενταξει η τουλαχιστον ετσι δειχνει.
[/quote]

Δηλαδη η ζημια που αναφερεις εδω εγινε μετα τους τρεις τονους πραγωγης;

Τι παραγωγη εχει η μοναδα σου την ωρα;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by slacker.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44226 από slacker

antisakis έγραψε: η ποιοτητα και η σκληραδα του πελλετ δεν εξαρταται απο την πρεσσα αλλα απο το υλικο,
εχω κανει πελλετ που δεν σπαει με το χερι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλη η πρεσσα
ουτε για τον τροφοδοτη του καυστηρα ειναι καλο το σκληρο πελλετ.[/color]


Η ποιοτητα και η σκληραδα του παραγμενου pellet εχει να κανει με τον συνδυασμο μιας καλης πρωτης υλης, σε ενα καταλληλο ποσοστο υγρασιας, και μια καλης ποιοτητας πρεσσα.

Το ενα διχως το αλλο δυσκολα θα φρει καλο αποτελεσμα.

Τωρα τι ειναι καλο και τι οχι ειναι υποκειμενικο.

Το pellet καλο ειναι να μπορει να φτασει αθρυματιστο απο την δεξαμενη στον καυστηρα, χωρις να σκορπαει στην διαδρομη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44237 από mastoras

slacker έγραψε: Δηλαδη η ζημια που αναφερεις εδω εγινε μετα τους τρεις τονους πραγωγης;

Τι παραγωγη εχει η μοναδα σου την ωρα;


slacker ο τρόπος που γράφεις δείχνει ότι έχεις άποψη για τις πελλετομηχανες......η καλύτερα θα έλεγα "επι των μηχανουργικών" Αλήθεια με τι ασχολείσε ? Είσαι ιδιώτης που δείχνει ενδιαφέρον για της μηχανές, η κάποιος μηχανολόγος που μπήκε στον χορό.

Βασικά η ορολογία "μονάδες" δεν συνάδει με τον τίτλο του θέματος. Εδώ μιλάμε για πελλετομηχανες που προορίζονται για ιδιώτες.

Επίσης είναι μεγάλο λάθος να συγκρίνουμε τα κινέζικα μηχανήματα με τα ευρωπαϊκά. Οταν θα θέλει κάποιος να μπει σε αυτήν την διαδικασία, και να γράφει στο θέμα αυτό εντυπώσεις, θα πρέπει να το κάνει με στοιχεία [μηχανημάτων] και όχι αόριστες κουβέντες.

Όλοι συμφωνούμε ότι ένα ευρωπαϊκό μηχάνημα θα είναι σαφώς ανώτερο από μια Κινέζα.......αλλά για ποιο μηχάνημα μιλάμε ? Και για ποια τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44244 από slacker

mastoras έγραψε:

slacker έγραψε: Δηλαδη η ζημια που αναφερεις εδω εγινε μετα τους τρεις τονους πραγωγης;

Τι παραγωγη εχει η μοναδα σου την ωρα;


slacker ο τρόπος που γράφεις δείχνει ότι έχεις άποψη για τις πελλετομηχανες......η καλύτερα θα έλεγα "επι των μηχανουργικών" Αλήθεια με τι ασχολείσε ? Είσαι ιδιώτης που δείχνει ενδιαφέρον για της μηχανές, η κάποιος μηχανολόγος που μπήκε στον χορό.

Βασικά η ορολογία "μονάδες" δεν συνάδει με τον τίτλο του θέματος. Εδώ μιλάμε για πελλετομηχανες που προορίζονται για ιδιώτες.

Επίσης είναι μεγάλο λάθος να συγκρίνουμε τα κινέζικα μηχανήματα με τα ευρωπαϊκά. Οταν θα θέλει κάποιος να μπει σε αυτήν την διαδικασία, και να γράφει στο θέμα αυτό εντυπώσεις, θα πρέπει να το κάνει με στοιχεία [μηχανημάτων] και όχι αόριστες κουβέντες.

Όλοι συμφωνούμε ότι ένα ευρωπαϊκό μηχάνημα θα είναι σαφώς ανώτερο από μια Κινέζα.......αλλά για ποιο μηχάνημα μιλάμε ? Και για ποια τιμή.


Στην οικογενεια των Μηχανικων του δικου μου κλαδου δυστυχως βλεπουν τα παντα ως μοναδες. Μινι, μεσαιες, μεγαλες, κρισιμης και υπερκρισιμης ισχυος.

Δεν ειναι λαθος να αποκαλει κανεις την λιλιπουτια μηχανη σου μια μοναδα παραγωγης...ειναι μια μοναδα μικρου μεγεθους, υπο μια οπτικη.

Δεν ασχολουμε με εμποριο, ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Ομως εχω ασχοληθει πολλα χρονια με διαφορες μηχανες εσωτερικης καυσης και διαφορα βοηθητικα μηχανηματα υποστηριξης, οπως αεροσυμπιεστες, φυγοκεντρικοι καθαριστες, αντλιες, σε διαφορους τυπους και διαταξεις.

Συνεπως μετα απο τα 10 + χρονια που ζω με μηχανες και μηχανηματα μπορω να καταλαβω καποια πραγματα.

Συγκρινω Κινεζικα μηχανηματα πελλετοποιησης, (δεν θα ηθελα να γενικευσω την αποψη μου για γενικα μηχανηματα Κινας) που προοριζοντε για ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ χρηση, ωστε να ικανοποιησει καποιος τις οικογενειακες του αναγκες θερμασνσης, με αντιστοιχα Ευρωπαικα.

Δεν εχω δει πολλα Ευρωπαικα και ευελπιστουσα οτι καποιοι εδω μεσα ισως ειχαν την εμπειρια να πουν μερικες αποψεις.

PS: Η συγκριση που προσπαθω να κανω, και τα στοιχεια που προσπαθω να "ριξω" στο τραπεζι μου αφορουν ομοια μηχανηματα, οχι δυσαναλογες κατασκευες. Μηχανικος ειμαι μην το ξεχνας... ;)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by slacker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44266 από mastoras

slacker έγραψε: Δεν ασχολουμε με εμποριο, ειμαι πολλα χρονια τωρα σε ενα ερευνητικο κεντρο βελτιωσης κινητηρων εξωτερικης καυσης, αεριοστροβιλων, πυραυλικων συστηματων στην Αγγλια για λογαριασμο της ABB Group.

Ομως εχω ασχοληθει πολλα χρονια με διαφορες μηχανες εσωτερικης καυσης και διαφορα βοηθητικα μηχανηματα υποστηριξης, οπως αεροσυμπιεστες, φυγοκεντρικοι καθαριστες, αντλιες, σε διαφορους τυπους και διαταξεις.


Πολύ ωραία !!! Τότε μπορούμε να συζητήσουμε για pulse engine και την εφαρμογή του επάνω σε τηλεκατευθυνόμενους στόχους, όπως επίσης.... αν και δεν είναι τις ειδικότητας σου :P μια homemade jet engine που πρόσφατα έχουμε κατασκευάσει εδώ στην Θεσσαλονίκη. ;)

Τι θέλεις και μπλέχτηκες με τις πρέσες που φτιάχνουν τροφή για κουνέλια :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ