Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43802 από kritikos
Από τα λίγα που έχω διαβάσει νομίζω τελικά ότι καλύτερα θα ήταν να παίρνουν ανά ομάδες μία επαγγελματική μηχανή ευρωπαικής προέλευσης ... όπου είναι εφικτό φυσικά ... από αυτές που έχω δει ποιο βολική είναι η ιταλική
www.acp-bioenergy.gr/frontend/articles.php?cid=106
φτιάχνει ο καθένας το υλικό του ... το ρίνει στον κουβά του τόνου ... την αφήνει όλη μέρα να δουλεύει και το πρωί πάει με τα τσουβαλάκια του και φορτώνει ... και άμα έχει πολύ υλικό πουλάς και σε κανένα φίλο ...
τιμή γύρω στα 30 χιλιάρικα η μικρή

υπάρχει βέβαια και η γερμανική η οποία δεν χρειάζεσαι σφυρόμυλο ... αλλά και κει θα δουλέψει φτυάρι ...

www.ecoworxx.de/index_en.html

ξέρω ότι τα έχετε ξαναδεί ... το θέμα είναι να υπάρχει κάποιος που να μας βεβαιώσει ότι τα κάνουν τα λεφτά τους, γιατί εδώ δεν δίνεις 2-3 χιλιάρικα ... αν όντως τα κάνουν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση γιατί σε βάθος χρόνου μόνο τέτοια μηχανήματα σε βγάζουν μπροστά ... λίγη ομαδικότητα χρειάζεται μόνο ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43953 από antisakis

kritikos έγραψε: Από τα λίγα που έχω διαβάσει νομίζω τελικά ότι καλύτερα θα ήταν να παίρνουν ανά ομάδες μία επαγγελματική μηχανή ευρωπαικής προέλευσης ...


Πιστευω πως καλυτερα ειναι μια αυτοσχεδια για πολλους λογους,
μερικοι απο αυτους:

1)οικονομικους για την αγορα
2)οικονομικους για ακριβα ανταλλακτικα
3)οσο καλη και να ειναι η πρεσσα δεν θα κανει πελλετ αν δεν κανουμε σωστη προεργασια
4)η πρεσσα δεν ειναι κανενα περιπλοκο μηχανημα 3 ειναι τα βασικα της στοιχεια:μητρα,ρολλερ,κινηση
5)μοναδα πελλετ που επισκευτηκα δεν ειχε τετοια χαζοκουτια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43992 από manosj3
χαιρετω ολο το κοσμο.αρχισα και γω το ψαξιμο για παραγωγη πελλετς για ιδιοχρηση.αρχικα ειμαι αγροτης απο την περιοχη των γιαννιτσων. καλλιεργω ροδακινα και βερικοκα.εχω περι τα 3500 δεντρα.οπως καταλαβαίνετε καθε χρονο απο τα κλαδεματα των δεντρων προκυπτουν πολλοι τονοι που πανε ανεκμετάλλευτοι ηθελα να μου πειτε τι μηχανηματα χρειαζομαι για να παραγω τα δικα μου πελλετ.επειδη ειναι δυσκολες οι εποχες δεν ψαχνω για το τελειο μηχανη.μηχανηματα να κανω τη δουλεια μου θελω οσο γινεται πιο οικονομικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44044 από slacker
Καλησπερα,

Μετα απο παρα πολελς ωρες, ψαξιμο και επιτοπου αυτοψιες εβγαλα καποια συμπερασματα τα οποια θα ηθελα να τα συζητησω μαζι σας και να μου πειτε και εσεις τις αποψεις σας.

Πελλετομηχανες Κινας. Μια φτηνη και πληρως αναξιοπιστη λυση. Πολαπλα προβληματα τοσο λογο σχεδιαστικων ατελειων οσο και φτωχης τεχνογνωσιας και χαμηλης ποιοτητας εργασιας.

Κοιτωντας λοιπον προς την γηραια ηπειρο βρισκουμε αρκετες ενδιαφερουσες λυσεις με καποια μεινονεκτηματα και καποια πλεονεκτηματα.

Καταρχην στις μικρες μοναδες "προσωπικης χρησης" εχουν κατακλησει την αγορα οι μηχανες επιπεδης διαταξης μητρας/ρολλερ.

Σποραδικα συνανταμε και μερικες καθετης διαταξης "μητρα δακτυλιου/ρολλερ".

Οι πρωτες μηχανες ειναι σχεδιασμενες απλα, με σημαντικες ομως φθορες μεταξυ των επιφανειψν μητρας/ρολλερ.

Ας μην γελιομαστε μπορει η μηχανη να ειναι κατασκευασμενη στην Γερμανια λογου χαρη, αλλα ο χαλυβας εχει απο καπου εισαχθει.

Το χαμηλο κοστος τους τις κανει μια πολυ ελκυστικη λυση και πολυς κοσμος εχει προμηθευτει παρομοιες μοναδες.

Θα μπορουσε να μας βοηθησει εδω καποιος απο τους οσους συμμετεχουν στην συζητηση αυτη και να μας πει ποσες ωρες περιπου λειτουργιας εκανε η μηχανη του χωρις κανενα προβλημα τοσο στην ποιοτητα των πελλετ (σχημα, σκληραδα) οσο και στην λειτουργια της μηχανη της ιδιας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44053 από mastoras

slacker έγραψε: Πελλετομηχανες Κινας. Μια φτηνη και πληρως αναξιοπιστη λυση. Πολαπλα προβληματα τοσο λογο σχεδιαστικων ατελειων οσο και φτωχης τεχνογνωσιας και χαμηλης ποιοτητας εργασιας.


Θα μπορούσατε μας πείτε από που πηγάζουν όλα αυτά τα συμπεράσματα σας, όπως επίσης και ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44057 από antisakis

slacker έγραψε: Καλησπερα,
Θα μπορουσε να μας βοηθησει εδω καποιος απο τους οσους συμμετεχουν στην συζητηση αυτη και να μας πει ποσες ωρες περιπου λειτουργιας εκανε η μηχανη του χωρις κανενα προβλημα τοσο στην ποιοτητα των πελλετ (σχημα, σκληραδα) οσο και στην λειτουργια της μηχανη της ιδιας;


Τρεις τονους πελλετ η κινεζα μου χωρις προβλημα ,
η ποιοτητα και η σκληραδα του πελλετ δεν εξαρταται απο την πρεσσα αλλα απο το υλικο,
εχω κανει πελλετ που δεν σπαει με το χερι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλη η πρεσσα
ουτε για τον τροφοδοτη του καυστηρα ειναι καλο το σκληρο πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ