Τζάκι που καπνίζει και έχει δυσκολία στη φλόγα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25844 από Στελιος1
Α.. η καπνοδοχος ειναι πολυ φαρδια για αυτο το υψος. Το οποιο υψος, ανετα εκμηδενιζεται απο κατι αλλο (οχι απαραιτητα διπλα του) που μπορει να υπαρχει στ κτιριο.
Και κατι ακομα σαν υπογραμμιση.. Και τζακι με πορτα να εβαζες φιλε μου αν δεν δουλευει σωστα σαν ανοιχτο δεν θα δουλευε σωστα ουτε και σαν κλειστο! Σε καμια περιπτωση! Απλα δεν θα το καταλαβαινες εσυ, αλλα η αποδοση θα επεφτε στ 20% πχ. Αλλα αυτα ειναι δυσκολα και ψιλα γραμματα, για πολλους..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26112 από electrical
εβγαλα θυριδα και το μεταλλικο που ηταν στο τοιχο και ειχε τρύπα Φ80 τελικα, και τωρα εχω ανοιγμα 13Χ13 εκατοστα και δουλευει καλα χωρις να καπνιζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26115 από kaptainikos
φιλε electrical πολυ καλα εκανες
ολα τα ανοιχτα τζακια, οπως και ολα τα ενεργειακα που καποιοι τα δουλευουν με ανοιχτη την πορτα,
τραβανε αερα μεσα αποτο χωρο του σπιτιου, αυτος ο αερας αναλογα με την εστια, και πολυ περισσοτερο την καμιναδα και το καπελο, τραβανε εξω γυρω στα 300-400 κιβ μετρα αερα την ωρα !!!
αυτος λοιπον ο αερας απο καπου πρεπει να αναπληρωθει
εαν στο σπιτι τα κουφωματα δεν ειναι και πολυ στεγανα, το τζακι τραβαει απο τις χαραμαδες τους
διαφορετικα εαν ειναι στεγανα με λαστιχα, και το σπιτι σφαγιζει,δεν μπορει να τραβηξει απο καπου αυτα τα 400 κιβ , και καπνιζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26797 από electrical
καλησπέρα. Για αυτο το τζάκι οπως το ειδατε να προτιμίσω ξυλα οξια, μασε ή αναμικτα (και σε τι ποσοστό)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26804 από kosmidis80
Αναμικτα. την οξια για την φλογα και το αναμμα και τον μεσε για να κραταει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26886 από electrical
και κάτι ακόμα. εχω βρει απο μία εταιρεία ξύλα απο ξηραντήριο (60% μεσες και 40% οξιά). Τα δοκίμασα και φουντωναν αμέσως χωρίς καμία δυσκολία με ελάχιστο προσάναμα. Βεβαια απο ότι είδα καιγονται γρήγορα. Εβαλα (2 φορες που δοκίμασα το ζτάκι) ενα απο αυτα και μετά πρόσθετα μασέ απο άλλη μαντρα τα οποια μονα τους δεν επαρναν με τιποτα αλλα με την χρηση του ξυλου απο ξηραντηριο εκαιγαν μετα καλα και κραταγαν ωρα. ετσι σκεφτηκα να πάρω μια ποσότητα απο αυτά του ξηραντηριου ως <<προσαναμα>> και μετα να βαζω ξυλα μεσες οχι τοσο ξερα. Πια η αποψή σας? Με αυτον που μιλησα που εχει τα ξυλα ξηραντηριου, μου λεει αν θες να ζεσταθεις και να εκμεταλευτεις τα ξυλα πρεπει να ειναι ξερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ