Γενική Συζήτηση για Ομαδικές Αγορές

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6012 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Η επιλογή του πελλετ και του ξύλου.. αλλά και όλων των βιοκαυσίμων, έγινε πιστεύω από όσους... για οικονομία χρημάτων.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.. αλλά οικονομία πάντοτε είναι η ομαλή λειτουργία ΜΑΖΙ με το κόστος.
Αν η μείωση του κόστους επιφέρει προβλήματα, τότε η οικονομία πάει περίπατο...
Η σομπίτσα μου μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο αλλά έχει και πολλές ιδιοτροπίες με το φαγητό της...
Η τελευταία δοκιμή μου που συνεχίζεται.. κι αυτές τις μέρες θα είναι συνεχής... μου έδωσε πολύ στάχτη, ειδικά στην αρχή της λειτουργίας, που οδηγεί σε προβληματική κάυση μετά τη πρώτες 2-3 ώρες πράγμα όμως που ξεπέρασα καθαρίζοντας εν λειτουργία με μιά μακριά κουτάλα το θάλαμο καύσης, απομακρύνοντας τη στάχτη και διαπιστώνοντας στη συνέχεια ότι στους χαμηλότερους ρυθμούς λειτουργίας, το πρόβλημα μειώνεται πολύ για τις επόμενες 8-10 ώρες (δεν έχει πρόβλημα καύσης..)
Σε 24ωρη συνεχή λειτουργία η σόμπα καίει 2 σακκούλια, έχοντας θερμοκράσία στο σαλόνι σταθερά 21-22 βαθμούς και καθώς είναι τοποθετημένη απέναντι από τη σκάλα που οδηγεί επάνω, κρατάει και μιά θεμροκρασία 18-19 βαθμούς επάνω..
Έτσι με προβληματίζει ιδιαίτερα η μαζική αγορά, καθώς ήδη έχω καμιά 30 σακκούλια ALFAWOOD που δε μπορώ να κάψω.. και ήδη σκέφτομαι να βάλω αγγελία με μειωμένη τιμή (3 ευρώ η σακκούλα ας πουμε..) για κάποιο φίλο που ίσως έχει παμφάγο μηχάνημα να το κάψει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6016 από Algor
Γιαννη, εμενα ειναι παμφαγο...το βλεπουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6021 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Algor έγραψε: Γιαννη, εμενα ειναι παμφαγο...το βλεπουμε...


Ας καταλήξω κάπου (θα καταλήξω..) με το καλό.. και όντως το βλέπουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6082 από THS
Φίλε Algor, εδώ και 4 χρόνια, έχω "κάψει" πέλλετ και από τις δύο εταιρίες και είναι πράγματι από τα καλύτερα.
Οσον αφορά τις ομαδικές αγορές, πέρα από την προμήθεια, και εννοώ κύρια την αποκατάσταση εμπιστοσύνης από το εργοστάσιο, το βασικό πρόβλημα είναι η μετέπειτα διανομή, καθώς είμαστε διάσπαρτοι σε όλη την Ελλάδα.
Ισως μία πρώτη προσέγγιση στο ζήτημα, θα ήταν η σφυγμομέτρηση των προμηθευτών του καθενός, σχετικά με την πρόθεσή τους να περιορίσουν την τιμή εφόσον γίνει μαζική προμήθεια 3 ή 4 φορτηγών (24 τόννων το καθένα. Στη συνέχεια να εξετάσουμε και το μεταφορικό κόστος. Πάντα μιλώ για προμήθεια καυσίμου το Μάϊο ή τον Ιούνιο, με προκαταβολή χρημάτων και υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού, με παρουσία δικηγόρου.
Μέχρι τώρα ακολουθώ αυτή την τακτική και πετυχαίνω τιμές 200 - 220€/παλλέτα, με συνολική προμήθεια 8 παλλετών για μία σεζόν.
Η δημιουργία μια μη κερδοσκοπικής αστικής εταιρίας, με καταστατικό και νόμιμο εκπρόσωπο θα ήταν ένα πιο προαωρημένο βήμα, που αφορά όμως την πιο ενεργή συμμετοχή μας τη γνωριμία μας και την ανταλλαγή απόψεων και ζυμώσεων.
Είμαι ανοιχτός σε όλλα, ο jnet έχει τα στοιχεία επαφής μου και περιμένω απόψεις και θέσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6084 από KERBEROS

THS έγραψε: Φίλε Algor, εδώ και 4 χρόνια, έχω "κάψει" πέλλετ και από τις δύο εταιρίες και είναι πράγματι από τα καλύτερα.
Οσον αφορά τις ομαδικές αγορές, πέρα από την προμήθεια, και εννοώ κύρια την αποκατάσταση εμπιστοσύνης από το εργοστάσιο, το βασικό πρόβλημα είναι η μετέπειτα διανομή, καθώς είμαστε διάσπαρτοι σε όλη την Ελλάδα.
Ισως μία πρώτη προσέγγιση στο ζήτημα, θα ήταν η σφυγμομέτρηση των προμηθευτών του καθενός, σχετικά με την πρόθεσή τους να περιορίσουν την τιμή εφόσον γίνει μαζική προμήθεια 3 ή 4 φορτηγών (24 τόννων το καθένα. Στη συνέχεια να εξετάσουμε και το μεταφορικό κόστος. Πάντα μιλώ για προμήθεια καυσίμου το Μάϊο ή τον Ιούνιο, με προκαταβολή χρημάτων και υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού, με παρουσία δικηγόρου.
Μέχρι τώρα ακολουθώ αυτή την τακτική και πετυχαίνω τιμές 200 - 220€/παλλέτα, με συνολική προμήθεια 8 παλλετών για μία σεζόν.
Η δημιουργία μια μη κερδοσκοπικής αστικής εταιρίας, με καταστατικό και νόμιμο εκπρόσωπο θα ήταν ένα πιο προαωρημένο βήμα, που αφορά όμως την πιο ενεργή συμμετοχή μας τη γνωριμία μας και την ανταλλαγή απόψεων και ζυμώσεων.
Είμαι ανοιχτός σε όλλα, ο jnet έχει τα στοιχεία επαφής μου και περιμένω απόψεις και θέσεις


Φίλε THS, έχεις φτάσει στην καρδιά του ζητήματος. Κάποιος δικηγόρος θα μπορούσε να βοηθήσει με τις γνώσεις του.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6092 από Algor
Θωμά, (THS)

κατ' αρχην που μένεις?

και κατα δευτερον συμφωνό μαζί σου, αλλα δεν πρεπει να μείνουμε στα λόγια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ