Group Buy για λέβητες BURNiT

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26429 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Αυτήν την ώρα έχω ένα απλό λέβητα πετρελαιου, και με το κλασικό τρόπο αν ανάβουν τα σώματα έχω και ζεστό νερό. δεν έχω εξτρα ξεχωριστό μπολέρ αλλα μονο αυτό που έχει ο λέβητας.

Aρα με αυτό που λέτε και κατάλαβα εγώ είναι ότι μόλις ζεστάνει ο λέβητας ξύλου το νερό τον καλοριφέρ αυτομάτως θα έχω και νερό στην βρύσες ζεστό..

Λέγοντας Buffer θέλω να πω ένα ξεχωριστό μπολέρ στα παραπάνω που έγραψα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26430 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Ξέχασα να πω ότι το καλοκαίρι πατάς στο θερμοστάτη το ζεστό νερό και έπαιρνε εμπρός ο λέβητας και είχα ζεστό νερό απλά δεν άνοιγαν η βάνες να στείλουν στο καλοριφέρ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26434 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Εχω την εντυπωση οτι ο λεβητας σου εχει εναλλακτη για τα ζεστα νερα χρησης, οποτε σιγουρα θα χρειαστεις αλλο μποιλερ για τον ξυλολεβητα (για πληρη αυτονομια απο τον kiturami).
Η αρτιοτερη λυση ειναι buffer tank in tank και για την καλυτερη λειτουργια του ξυλολεβητα (το buffer προτεινεται εως επιβαλλεται στα στερεα καυσιμα) αλλα και ζεστα νερα χρησης. Βεβαια παμε σε αλλες κατηγοριες εξοδων...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gloster

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26436 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Σε ενα λεβητα Burnit 50kw τη Buffer μου πρωτινής μπορείς να δώσεις κάποιο link για να δω περί τίνος πρόκεται..

Για να μην γίνομαι κουραστικός, αυτό που θέλω είναι όταν βάλω τον λέβητα ξύλο εκεί που ζεσταίνει το νερό για να έχω ζεστά τα σώματα του σπιτιού θέλω παράλληλα να έχω ζεστό νερό στην κουζίνα και στο μπάνιο.. Τι θα χρειαστώ έξτρα για το λέβητα..Φαντάζομαι ότι άλλο είναι το buffer tank in tank και άλλο το μπολέρ.. Η μήπως κάνουν την ίδια δουλειά.???

Είμαι άσχετος με το αντικείμενο γι αυτό και ίσος σε κάποιους να φαίνονται χαζές η ερωτήσεις μου..
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by gloster.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26446 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Καταρχας, χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν.

Ενας λεβητας, μαζι με εναν καυστηρα (πετρελαιου, αεριου, στερεων καυσιμων) παραγει ζεστο νερο στους 60-90 βαθμους.
Αυτο το νερο "τρεχει" στα σωματα σου και τα ζεσταινει, σε κλειστο κυκλωμα. Επισης, αυτο νερο ζεσταινει το ζεστο νερο χρησης, που ειναι βασικα το νερο της βρυσης ζεσταμενο.

Το ζεστο νερο χρησης μπορει να ζεσταθει σε μποιλερ (το οποιο και αποθηκευει ζεστο νερο), με εναλλακτη μεσα στο λεβητα (οπως θαρρω πως ειναι ο kiturami, χωρις αποθηκευση ομως), κτλ.
Εσυ, εφοσον βγαζεις τον λεβητα πετρελαιου, χρειαζεσαι ενα μποιλερ ζεστου νερου (το οποιο ειναι ενα μονωμενο βαρελι με ενα/δυο/τρια στοιχεια θερμανσης απο τα οποια περναει ζεστο νερο απο τον λεβητα, τα ηλιακα, κτλ).

Το στερεο καυσιμο παλι, καθως κανει μια πιο ´περιεργη ´ καυση (δεν υπαρχει ο ιδιος βαθμος ελεγχου που υπαρχει στο πετρελαιο η το αεριο),, προτεινεται να χρησιμοποιειται με δοχειο αδρανειας. Αυτο εδω μαζευει την ενεργεια καυσης και την αποθηκευει για αργοτερη χρηση (εδω βοηθαει-αξιοποιειται ο μεγαλυτερος λεβητας που θελεις). Αυτη η μαζεμενη ενεργεια σου προσφερει μεγαλυτερη αυτονομια χρονου.

Εφοσον αποφασισεις να βαλεις δοχειο αδρανειας, μπορεις να βαλεις ενα tank in tank, που εχει ενσωματομενο το μποιλερ ζεστου νερου χρησης μεσα στο μεγαλο δοχειο (το αδρανειας). Στο ιδιο δοχειο μπορεις να συνδεσεις και ηλιακα. Το κοστος φυσικα ειναι αξιοσημειωτο.

Το καλυτερο ειναι να διαβασεις αυτο το topic:

Δοχεια αδρανειας

Εχει παρουσιαση για τα δοχεια, αποριες, απαντησεις

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο :P

Υ.Γ. Η περιγραφη ειναι οσο το δυνατον απλοικη, σαφως και λειπουν πολλες, πολλες λεπτομεριες, μη πηδηξετε να με φατε! :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gloster

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26450 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT

gloster έγραψε: Σε ενα λεβητα Burnit 50kw τη Buffer μου πρωτινής μπορείς να δώσεις κάποιο link για να δω περί τίνος πρόκεται..

Για να μην γίνομαι κουραστικός, αυτό που θέλω είναι όταν βάλω τον λέβητα ξύλο εκεί που ζεσταίνει το νερό για να έχω ζεστά τα σώματα του σπιτιού θέλω παράλληλα να έχω ζεστό νερό στην κουζίνα και στο μπάνιο.. Τι θα χρειαστώ έξτρα για το λέβητα..Φαντάζομαι ότι άλλο είναι το buffer tank in tank και άλλο το μπολέρ.. Η μήπως κάνουν την ίδια δουλειά.???

Είμαι άσχετος με το αντικείμενο γι αυτό και ίσος σε κάποιους να φαίνονται χαζές η ερωτήσεις μου..




Φιλε μου απλα ειναι τα πραγματα...αν εχεις καταρχην 30000 θερμιδες λεβητα πετρελαιου, τοσες θα βαλεις και σε ξυλολεβητα-πελετολεβητα-πυρηνικη ενεργεια ;) .

Με διπλασιες θερμιδες... ας πουμε 50 η 70 χιλιαδες που ρωτησες αυτο που θα εχεις σιγουρα ειναι υπερβολικα αυξημενες καταναλωσεις.

Η μονη περιπτωση να μην συμβει αυτο σε εναν ξυλολεβητα πυρολυσης η μη ειναι να βαλεις τεραστια δοχεια αδρανειας μεγεθους 2000 λιτρων και βαλε.

Αν πας σε 50αρη λεβητα χρειαζεσαι κανονικα 1250 λιτρα δοχειο αδρανειας τουλαχιστον...απλος κανονας υπολογισμου ειναι τουλαχιστον 25 λιτρα δοχειου αδρανειας για καθε KW εγκατεστημενης συσκευης λεβητα.

Οσον αφορα το ζεστο νερο χρησης...εφοσον δεν εχεις μποιλερ ξεχωριστο, αγοραζεις ενα 80αρη, η 150 λιτρων αν εχεις οικογενεια ανω των 4 ατομων.

Το tank in tank ειναι μια λυση που αν μπορεις να την πληρωσεις σε καλυπτει.

Πολυ πιο οικονομικο στην αγορα ομως ειναι το εξωτερικο μποιλερ και αν καποτε τρυπησει το αλλαζεις ευκολα...αν τρυπησει το tank in tank τι κανεις;;;

Υπαρχουν λυσεις για ολα...εσυ τις επιλεγεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gloster

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ