Ομαδική Αγορά - Group buy για καυσόξυλα

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14460 από mastoras

house έγραψε: Εγω που θελω ενα φορτηγο Στην λαρισα , να περιμενω ???? Μαστορας να περιμενω η' να παρω με 80 παραδοτεο στην λαρισα (ακοπο)
Ρε συ φιλος απο την Βουλγαρια , γιατι δεν μας κανεις το κονε , να σε δωσουμε το μισο κερδος που βγαζει ο βουλγαρος και σε καλη μερια ! Και μας αφηνεις να φαμε καμια πατατα !
500 για 22 τονους και 600 για 24 τονους τα δινω στα μεταφορικα πολυ ευχαριστως , ποιο πανω με τιποτα !

Και ρε παιδια να ρωτισω κατι , εχω πεθερο με φορτηγο πατομα ,πως μπορω να τον στειλω βουλγαρια να μας φερει ξυλα ! Ξερει κανεις αν μπορουμε μονοι μας να κανουμε εισαγωγη-αγορα απο βουλγαρια ????
Εσυ που εισαι Βουλγαρια μπορεις να μας βοηθισεις ????


Κάνουμε ότι είναι δυνατόν. Αλλά δεν μπορούμε να εγγυηθούμε τίποτα και σε κανέναν.

Απλά σας ενημερώνουμε ότι θα ψωνίσουμε το καλοκαίρι, όταν όλοι θα είναι στις θάλασσες και κανείς δεν θα ενδιαφέρεται για ξύλα.

Αυτήν την στιγμή ο χρυσός........συγνώμη το ξύλο, είναι στα φόρτε του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14468 από alkisgr
Απαντήθηκε από alkisgr στο θέμα Ομαδική Αγορά - Group buy για καυσόξυλα

house έγραψε: Εγω που θελω ενα φορτηγο Στην λαρισα , να περιμενω ???? Μαστορας να περιμενω η' να παρω με 80 παραδοτεο στην λαρισα (ακοπο)
Ρε συ φιλος απο την Βουλγαρια , γιατι δεν μας κανεις το κονε , να σε δωσουμε το μισο κερδος που βγαζει ο βουλγαρος και σε καλη μερια ! Και μας αφηνεις να φαμε καμια πατατα !
500 για 22 τονους και 600 για 24 τονους τα δινω στα μεταφορικα πολυ ευχαριστως , ποιο πανω με τιποτα !

Και ρε παιδια να ρωτισω κατι , εχω πεθερο με φορτηγο πατομα ,πως μπορω να τον στειλω βουλγαρια να μας φερει ξυλα ! Ξερει κανεις αν μπορουμε μονοι μας να κανουμε εισαγωγη-αγορα απο βουλγαρια ????
Εσυ που εισαι Βουλγαρια μπορεις να μας βοηθισεις ????


Δεν τιθεται θεμα εαν θα μου δωσεις το μισο κερδος κλπ το θεμα ειναι να βρεθει ακρη γιατι οι Βουλγαροι εχουν γλυκαθει με την αναπαντεχη ζητηση προς Ελλαδα και το παιζουν 'ποιος ειμαι εγω' τωρα εαν νομιζεις οτι μπορεις να θεσεις νεους κανονες για την μεταφορα γελιεσαι η χρεωση ειναι 1 ευρω το χιλιομετρο οποτε κοιτα πως εχει το πραγμα, απο Σαντανσκι Λαρισα περιπου 360-400 χιλιομετρα και ξυλο ισως το πιο ακριβο στην Βουλγαρια γιατι εκει ειναι η πολυ ζητηση και ως γνωστον περισοτερη ζητηση περισοτερο καπελο, Η απο καπου πιο μακρυα=περισοτερα χιλιομετρα με φτηνοτερο ξυλο, το αποτελεσμα ειναι ιδιο. Επισεις μην ξεχνας οτι το φορτηγο δεν το συμφερει να γυρισει πισω αδειο οποτε για να σου φερει καποιος στην Λαρισα πρεπει να ειναι μεσα στα πραγματα για να βρει κουρσα για πισω, και αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα δεν χαριζουν καστανα.
Στο δευτερο σκελος της ερωτησης η Βουλγαρια ειναι μελος τησ Ε.Ε. και αυτο σημαινει οτι οπως κατεβαινει ο πεθερος σου στην Αθηνα και φορτωνει το ιδιο ερχεται και στην Βουλγαρια δεν χρειαζεται τιποτα απολυτος, μονο στα συνορα θα πληρωσει τελη κυκλοφοριας για οσο χρειαζεται - ναι φιλοι μου εδω τα τελη κυκλοφοριας πληρωνονται με την ημερα, τον μηνα, και τον χρονο και υσχυουν μονο οταν το αυτοκινητο βγει σε κεντρικη αρτηρια, αν εχεις Ι.Χ και το κινεις μεσα στα ορια της πολης δεν χρειαζεται τελος κυκλοφοριας- αλλα σαν ιδιωτης θα πληρωσεις 20% φπα εαν δεν εχεις εταιρια η οποια κανει ενδοκοινοτικες συναλαγες, εαν εχεις, το τιμολογιο αγορας και το CMR ειναι υποχρεωτικο και δεν εχει ΦΠΑ.

Και μια τελευταια ειδηση απο το υπουργειο περιβαλοντος της Βουλγαριας. Ηδη προβληματιζονται και σκευτονται να βαλουν με καποιο τροπο φρενο στις 'τρελες' εξαγωγες ξυλου προς Ελλαδα και Τουρκια γιατι εαν συνεχιστει με αυτον το ρυθμο δεν θα υπαρχει οδοντογλυφιδα για τους πολιτες της Βουλγαριας αυτον το χειμωνα, και αν υπαρχει η τιμες θα ειναι εξισου τρελες λογο της ζητησης. Οποτε φιλοι μου οταν ακουτε οτι η κυβερνηση σκευτεται να παρει μετρα..... τι ενοει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14565 από mastoras
Η μέχρι στιγμής έρευνα μας για τα ντόπια ξύλα είναι η εξής.

Φετινά κομμένα καυσόξυλα Αγίου Όρους με τιμή από 110 ευρώ έως 120 ευρώ ο τόνος [οξιά-δρυς]

Φετινά κομμένα καυσόξυλα Χολομώντα με τιμή 120 ευρώ ο τόνος.

......μόνο σε μια περίπτωση έχουμε βρει ξύλο διετίας, και μιλάμε για λίγους τόνους. :(
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14589 από δημητριαδης
ωχ παναγια μου δηλ σε μας στην αθηνα θα ερθουν κανα 150 ο τονος, μαστορα βαλε τα δυνατα σου για καλυτερες τιμες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14590 από mastoras

δημητριαδης έγραψε: ωχ παναγια μου δηλ σε μας στην αθηνα θα ερθουν κανα 150 ο τονος, μαστορα βαλε τα δυνατα σου για καλυτερες τιμες


Αν πούμε ότι φέτος θα έχουμε και εμείς στην Β. Ελλάδα πρόβλημα με τις τιμές των ξύλων, στην Νότια Ελλάδα οι τιμές θα είναι απαγορευτικές.

Η μόνη ελπίδα είναι να οργανωθούμε όλοι κατά περιοχές, με εκπροσώπους κάθε περιοχής με τα χρήματα στο "χέρι" με χώρο εναπόθεσης ξυλείας για μεγάλη ποσότητα, και στην συνέχεια ο καθένας με δικά του μέσα μεταφορά στην έδρα του.

Μόνο έτσι προβλέπεται να έχετε φτηνό ξύλο για φέτος στην Αθήνα. Δυστυχώς τα μεταφορικά είναι πολύ ακριβά, όπως επίσης και η διανομή από κατοικία σε κατοικία, είναι ασύμφορη για έναν έμπορο που θα φέρει φορτίο από Β.Ελλαδα η Βουλγαρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14693 από mastoras
Καλησπέρα σε όλους.

Πέρασε ακόμη μια όμορφη ήμερα έρευνας......και περισυλλογής :lol:

Γύρισα αρκετές μεγάλες μάντρες στα περίχωρα της Θεσ/νικης ψάχνοντας για μια καλύτερη προσφορά.... ψάχνοντας δηλαδή ψύλλους στα άχυρα. :(

Εμείς εδώ στα βόρεια θα βολευτούμε κάπως, ακόμα και εάν τα πληρώσουμε ακριβά τα ξύλα. Ακριβά σημαίνει 110-120-130 ο τόνος στην λιανική, κομμένα, και ίσως λίγο ξερά. Στην Νότια Ελλαδα όμως τα πράγματα προβλέπονται να είναι πολύ άσχημα.

Την καλύτερη προσφορά που είχα για σήμερα ήταν για 98ευρώ ο τόνος φρέσκια οξιά άκοπη και λίγο βελανιδιά {δρυς} και μεταφορά στην Αθήνα με κόστος τα πετρέλαια του φορτηγού, και το μεροκάματο του οδηγού. Μιλάμε για φορτίο 21-22-23 τόνους.

Λυπάμαι ........τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. :oops: :blush:

Το τι ακούνε κάθε μέρα τα αυτιά μου είναι άλλο πράγμα ............ ούτε να νευριάσεις έχεις κουράγιο, ούτε να αναρωτηθείς......"τι γίνεται ρε που@@@ μου"
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ