Οι προσφορές για την Ομαδική Αγορά Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13317 από KERBEROS

azio1967 έγραψε: Συμφορουμίτες καταρχάς θα ξαναπώ πως ότι είπα δεν είναι παράπονο,είναι διαπίστωση.Κατά δεύτερο σας πληροφορώ ότι όλη τη χρονιά στο καταχείμωνο δεν αγόρασα πέλετ ακριβότερο ούτε ένα ευρώ από 270 ευρώ ο τόνος(αυτή ήταν η maximum τιμή)και με παράδοση στο σπίτι μου(ούτε μεταφορικά,ούτε ξεφορτώματα κ.λ.π).Σήμερα αν πάω στους γνωστούς τοπικούς (aw,MAKI,κ.λ.π)θα μου το δώσουν πολύ πιο κάτω,έστω και λίγο αργότερα,ήδη κάποιοι πήγαν και κλείσαν σε πολύ καλές τιμές.Τώρα θα μου πείτε άλλο πέρσι άλλο φέτος.Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι κάποιοι της ομάδας πρωτοβουλίας θίχτηκαν,το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος,δεν είχα στόχο την προσβολή της πρωτοβουλίας τους,εγώ όταν έχω κάτι να πω θα το λέω κι ας ενοχλεί,έτσι νομίζω ότι ο διάλογος γίνεται εποικοδομητικότερος.Ελπίζω να μην ενστερνίζονται κι άλλοι τους προβληματισμούς μου,αλλά δεν το νομίζω.


Φίλε μου, είσαι πολύ τυχερός, γιατί εδώ στη Θεσσαλονίκη από Δεκέμβριο και μετά δεν υπήρχε τίποτα κάτω από 280.
Επίσης, για να μη μιλάμε γενικά, μπορείς να μας παραθέσεις τις τιμές που δίνουν οι τοπικοί σου έμποροι ή και να τους ενημερώσεις για το φόρουμ, ώστε να κάνουν οικονομική προσφορά σ' αυτό. Εγώ ήδη ξεκίνησα τη διαδικασία στο θέμα 'Τιμή πέλλετ'.
Αφού μάλιστα κάποιοι κλείσαν ήδη σ' αυτούς, θα ωφεληθούμε όλοι μας από τις προσφορές τους.

Και κάτι τελευταίο, έχει μεγάλη σημασία αν αυτό που λέμε ενοχλεί γιατί λέει την αλήθεια ή ενοχλεί γιατί είναι μια εικασία. Μόνο στην πρώτη περίπτωση γίνεται εποικοδομητικότερος διάλογος, στη δεύτερη απλά έχουμε ένα διάλογο κωφών.

Θα περιμένουμε με αγωνία, και δεν κάνω πλάκα ούτε ειρωνεύομαι, τις τιμές επώνυμων εμπόρων της περιοχής σου. Θα τους ζητήσουμε προσφορές έτσι και είναι οικονομικοί. Αυτή είναι όλη η ουσία του φόρουμ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13318 από AMBIENTES

azio1967 έγραψε: Συμφορουμίτες καταρχάς θα ξαναπώ πως ότι είπα δεν είναι παράπονο,είναι διαπίστωση.Κατά δεύτερο σας πληροφορώ ότι όλη τη χρονιά στο καταχείμωνο δεν αγόρασα πέλετ ακριβότερο ούτε ένα ευρώ από 270 ευρώ ο τόνος(αυτή ήταν η maximum τιμή)και με παράδοση στο σπίτι μου(ούτε μεταφορικά,ούτε ξεφορτώματα κ.λ.π).Σήμερα αν πάω στους γνωστούς τοπικούς (aw,MAKI,κ.λ.π)θα μου το δώσουν πολύ πιο κάτω,έστω και λίγο αργότερα,ήδη κάποιοι πήγαν και κλείσαν σε πολύ καλές τιμές.Τώρα θα μου πείτε άλλο πέρσι άλλο φέτος.Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι κάποιοι της ομάδας πρωτοβουλίας θίχτηκαν,το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος,δεν είχα στόχο την προσβολή της πρωτοβουλίας τους,εγώ όταν έχω κάτι να πω θα το λέω κι ας ενοχλεί,έτσι νομίζω ότι ο διάλογος γίνεται εποικοδομητικότερος.Ελπίζω να μην ενστερνίζονται κι άλλοι τους προβληματισμούς μου,αλλά δεν το νομίζω.



θα ήθελα να πώ πως για Α/W μου πήρανε τηλ.και είπανα πως έχουν προσφορά για ένα μήνα 265 ευρώ ο τόνος για 3 τόνους και πάνω 260 χωρίς παράδοση.Βέβαια εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα για τοπικό έμπορα που είαε ότι θα φέρει φτηνό πέλλετ γύρω στα 180.είδομεν.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13320 από KERBEROS

AMBIENTES έγραψε:

azio1967 έγραψε: Συμφορουμίτες καταρχάς θα ξαναπώ πως ότι είπα δεν είναι παράπονο,είναι διαπίστωση.Κατά δεύτερο σας πληροφορώ ότι όλη τη χρονιά στο καταχείμωνο δεν αγόρασα πέλετ ακριβότερο ούτε ένα ευρώ από 270 ευρώ ο τόνος(αυτή ήταν η maximum τιμή)και με παράδοση στο σπίτι μου(ούτε μεταφορικά,ούτε ξεφορτώματα κ.λ.π).Σήμερα αν πάω στους γνωστούς τοπικούς (aw,MAKI,κ.λ.π)θα μου το δώσουν πολύ πιο κάτω,έστω και λίγο αργότερα,ήδη κάποιοι πήγαν και κλείσαν σε πολύ καλές τιμές.Τώρα θα μου πείτε άλλο πέρσι άλλο φέτος.Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι κάποιοι της ομάδας πρωτοβουλίας θίχτηκαν,το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος,δεν είχα στόχο την προσβολή της πρωτοβουλίας τους,εγώ όταν έχω κάτι να πω θα το λέω κι ας ενοχλεί,έτσι νομίζω ότι ο διάλογος γίνεται εποικοδομητικότερος.Ελπίζω να μην ενστερνίζονται κι άλλοι τους προβληματισμούς μου,αλλά δεν το νομίζω.



θα ήθελα να πώ πως για Α/W μου πήρανε τηλ.και είπανα πως έχουν προσφορά για ένα μήνα 265 ευρώ ο τόνος για 3 τόνους και πάνω 260 χωρίς παράδοση.Βέβαια εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα για τοπικό έμπορα που είαε ότι θα φέρει φτηνό πέλλετ γύρω στα 180.είδομεν.


Γι' αυτό είπαμε ότι η διαδικασία θα παραμένει ανοιχτή. Ψάξτε όλοι, προτείνετε και παρουσιάστε προσφορές για το φόρουμ. Ας μην κοιτάει ο καθένας τον εαυτό του, για να παινεύεται μετά στους φίλους του για το πόσο καλή τιμή πέτυχε. Πρέπει να μάθουμε να βοηθάει ο ένας τον άλλον, γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουμε στις μέρες που ζούμε.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13322 από azio1967

KERBEROS έγραψε:

azio1967 έγραψε: Συμφορουμίτες καταρχάς θα ξαναπώ πως ότι είπα δεν είναι παράπονο,είναι διαπίστωση.Κατά δεύτερο σας πληροφορώ ότι όλη τη χρονιά στο καταχείμωνο δεν αγόρασα πέλετ ακριβότερο ούτε ένα ευρώ από 270 ευρώ ο τόνος(αυτή ήταν η maximum τιμή)και με παράδοση στο σπίτι μου(ούτε μεταφορικά,ούτε ξεφορτώματα κ.λ.π).Σήμερα αν πάω στους γνωστούς τοπικούς (aw,MAKI,κ.λ.π)θα μου το δώσουν πολύ πιο κάτω,έστω και λίγο αργότερα,ήδη κάποιοι πήγαν και κλείσαν σε πολύ καλές τιμές.Τώρα θα μου πείτε άλλο πέρσι άλλο φέτος.Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι κάποιοι της ομάδας πρωτοβουλίας θίχτηκαν,το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος,δεν είχα στόχο την προσβολή της πρωτοβουλίας τους,εγώ όταν έχω κάτι να πω θα το λέω κι ας ενοχλεί,έτσι νομίζω ότι ο διάλογος γίνεται εποικοδομητικότερος.Ελπίζω να μην ενστερνίζονται κι άλλοι τους προβληματισμούς μου,αλλά δεν το νομίζω.


Φίλε μου, είσαι πολύ τυχερός, γιατί εδώ στη Θεσσαλονίκη από Δεκέμβριο και μετά δεν υπήρχε τίποτα κάτω από 280.
Επίσης, για να μη μιλάμε γενικά, μπορείς να μας παραθέσεις τις τιμές που δίνουν οι τοπικοί σου έμποροι ή και να τους ενημερώσεις για το φόρουμ, ώστε να κάνουν οικονομική προσφορά σ' αυτό. Εγώ ήδη ξεκίνησα τη διαδικασία στο θέμα 'Τιμή πέλλετ'.
Αφού μάλιστα κάποιοι κλείσαν ήδη σ' αυτούς, θα ωφεληθούμε όλοι μας από τις προσφορές τους.

Και κάτι τελευταίο, έχει μεγάλη σημασία αν αυτό που λέμε ενοχλεί γιατί λέει την αλήθεια ή ενοχλεί γιατί είναι μια εικασία. Μόνο στην πρώτη περίπτωση γίνεται εποικοδομητικότερος διάλογος, στη δεύτερη απλά έχουμε ένα διάλογο κωφών.

Θα περιμένουμε με αγωνία, και δεν κάνω πλάκα ούτε ειρωνεύομαι, τις τιμές επώνυμων εμπόρων της περιοχής σου. Θα τους ζητήσουμε προσφορές έτσι και είναι οικονομικοί. Αυτή είναι όλη η ουσία του φόρουμ.

Φίλε ΚΕΡΒΕΡΕ όταν κάνουμε αναφορές στο μέλλον υπάρχει και το στοιχείο της εικασίας μέσα ή της εκτίμησης καλύτερα.Εξάλλου όλοι εκτιμήσεις κάνουν όταν λένε πως η τιμή το χειμώνα θα είναι 300 ή 350 κ.λ.π.Τέλος πάντων αγνοείτε ότι οι δοθείσες προσφορές δεν ισχύουν για μας τους νοτιότερους όπως για σας,εξάιτίας του ότι επιβαρύνονται σημαντικά με τα μεταφορικά.Ίσως έχει δίκιο κάποιος που είπε ότι ίσως θα ήταν καλύτερα για μας να απευθυνθούμε σε κάποιον τοπικό για καλύτερη τιμή.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13325 από azio1967

giogud έγραψε:

azio1967 έγραψε: Συμφορουμίτες καταρχάς θα ξαναπώ πως ότι είπα δεν είναι παράπονο,είναι διαπίστωση.Κατά δεύτερο σας πληροφορώ ότι όλη τη χρονιά στο καταχείμωνο δεν αγόρασα πέλετ ακριβότερο ούτε ένα ευρώ από 270 ευρώ ο τόνος(αυτή ήταν η maximum τιμή)και με παράδοση στο σπίτι μου(ούτε μεταφορικά,ούτε ξεφορτώματα κ.λ.π).Σήμερα αν πάω στους γνωστούς τοπικούς (aw,MAKI,κ.λ.π)θα μου το δώσουν πολύ πιο κάτω,έστω και λίγο αργότερα,ήδη κάποιοι πήγαν και κλείσαν σε πολύ καλές τιμές.Τώρα θα μου πείτε άλλο πέρσι άλλο φέτος.Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι κάποιοι της ομάδας πρωτοβουλίας θίχτηκαν,το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος,δεν είχα στόχο την προσβολή της πρωτοβουλίας τους,εγώ όταν έχω κάτι να πω θα το λέω κι ας ενοχλεί,έτσι νομίζω ότι ο διάλογος γίνεται εποικοδομητικότερος.Ελπίζω να μην ενστερνίζονται κι άλλοι τους προβληματισμούς μου,αλλά δεν το νομίζω.

Πολύ πιο κάτω από τα 235€ ή πολύ πιο κάτω από τα 235€ + μεταφορικά για Λάρισα και πόσο πολύ πιο κάτω δηλαδή; Πέρσι έλεγες οτι αγόρασες "ΜΑΚΗ" από αποθήκη (μάντρα μου φαίνεται οτι είπες) στην Λάρισα 266€ όταν εγώ το έδινα στην αποθήκη μου 275€. Σωστά δεν θυμάμαι; Δηλαδή η μόνη διαφορά ήταν στα 10€ μεταφορικά που έχει η Θες/νίκη με την Λάρισα. Ο "MAKH" στο πέλλετ που παράγει στην Λάρισα, 5 ευρώ χαμηλότερα από τον χειμώνα μου είπε.


Αυτό που προανέφερα είναι πληροφόρηση αδιασταύρωτη,όταν το διασταυρώσω και το επαληθεύσω θα ξέρω και περισσότερα.Φίλε Γιώργο συγκρίνω με το άθροισμα τιμή +μεταφορικά.Πέρσι αγόρασα και με 220 και με 240 και 250(το περισσότερο),θυμίζω όμως ότι ξεκίνησα κάπως αργοπορημένα από Οκτώβρη,και με 260 αλλά και 270 τώρα στο τέλος.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13328 από giogud
Άρα δεν φταίει η τιμή που δώσαμε. Φταίει το γεγονός οτι δεν υπήρξε προσφορά στην περιοχή σου. Θα δεις οτι οι τιμές που θα βρεις δεν θα είναι καλύτερες από αυτές που δίνουμε από εδώ. Περίπου ίδιες θα είναι. Βεβαίως με τους τοπικούς εμπόρους να κερδίζουν την διαφορά των μεταφορικών.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ