Οι προσφορές για την Ομαδική Αγορά Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13296 από egglezos

giogud έγραψε: Θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινίσεις όσο αφορά τις τελικές τιμές με παράδοση. Στον πίνακα που έδωσα ίσως να μην ήταν κατανοητό.
Για παραδώσεις στην ζώνη 1 είναι εύκολα κατανοητό πιστεύω.
Για την ζώνη 3 για παράδειγμα (που περιλαμβάνει Κατερίνη, Αιγίνιο, Βέροια, Αλεξάνδρεια, Κρύα Βρύση, Γιαννιτσά, Κουφάλια, Πολύκαστρο, Κιλκίς, Πολύγυρο, Μουδανιά) το ποσό των 40€ μεταφορικών θα χρεωθεί για το σύνολο της παραγγελίας(μέχρι 8 τόνους) και όχι για τον κάθε τόνο.
Αν δηλαδή παραγγείλει κάποιος 8 τόνους θα πληρώσει 235*8(πέλλετ) + 40€ (μεταφορικά) + 20€ (παράδοση)=1940€, δηλαδή 242,5€ τον τόνο.
Αν παραγγείλουν 2 άτομα στην ίδια περιοχή, ο ένας 5 τόνους και ο άλλο 3 τόνους, η χρέωση θα είναι ως εξής:
Για 5 τόνους: 235*5 + 25€ (μεταφορικά) + 20€ (παράδοση) = 1220, δηλαδή 244€ ο τόνος.
Για 3 τόνους: 235*3 + 15€ (μεταφορικά) + 20€ (παράδοση) = 740, δηλαδή 247€ ο τόνος.


άν μου επιτρέπετε ένα μικρό σχόλιο για τα μεταφορικά του Κου Γκουντέλια, θα σας πώ ότι με τα δεδομένα της Αθήνας είναι πολύ χαμηλή η τιμή που σας δίνει...40€ για ολόκληρο φορτηγό είναι τίποτα - φανταστείτε ότι εμένα εδώ μου χρεώνουν 30€ για έναν λέβητα που θα πάνε σε πρακτορείο και το φορτηγό έχει πάνω άλλες 10 παλέτες!

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13297 από azio1967
Παρότι εξήρα καταρχάς την προσπάθεια της ομάδας πρωτοβουλίας του φόρουμ για τη συλλογή προσφορών,δεν μπορώ να μην εκφράσω και την έως τώρα τουλάχιστον (θα δούμε για το μέλλον)διαπίστωσή μου.1)Το ενδιαφέρον συρρικνώθηκε σχεδόν αποκλειστικά για τη βόρεια Ελλάδα.2)Οι προσφέροντες είναι κυρίως οι δυο έμποροι που συχνάζουν στο φόρουμ και συνομιλούμε μαζί τους και 3)Η έννοια προσφορά προς τα μέλη του φόρουμ νομίζω ότι ακυρώνεται,διότι πολύ απλά κανείς δε δεσμεύτηκε για την ομαδική-μαζική αγορά.Άρα μιλάμε για μεμονομένες αγορές πολιτών ή ανήκουν ή δεν ανήκουν σε ένα φόρουμ.Προσφορά σημαίνει μια τιμή δελεαστικότερη απ'αυτή της αγοράς και δέσμευση των μελών του φόρουμ για προμήθεια της συμφερότερης απ'όλες τις πλευρές λύσης..Δε νομίζω οι τιμές ενόψει καλοκαιριού να είναι υψηλότερες σε κάποιον μεμονομένο πελάτη επειδή δεν ανήκει (δεν είναι μέλος)στο φόρουμ...
Βέβαια η υπόθεση είχε και τις δυσκολίες της,αλλά δυστυχώς ξέφυγε απ'το στόχο που ήταν μια πραγματικά συμφέρουσα αγορά για τα μέλη του φόρουμ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, navarxos, zagoraarg, YIANM
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13298 από SIOYJ
Γεια σας και απο εμενα, μεταφορικα για κρητη ποσο ειναι και αν υπαρχει τιμη με βασει την ποσοτητα ευχαριστω
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #13299 από KERBEROS

azio1967 έγραψε: Παρότι εξήρα καταρχάς την προσπάθεια της ομάδας πρωτοβουλίας του φόρουμ για τη συλλογή προσφορών,δεν μπορώ να μην εκφράσω και την έως τώρα τουλάχιστον (θα δούμε για το μέλλον)διαπίστωσή μου.1)Το ενδιαφέρον συρρικνώθηκε σχεδόν αποκλειστικά για τη βόρεια Ελλάδα.2)Οι προσφέροντες είναι κυρίως οι δυο έμποροι που συχνάζουν στο φόρουμ και συνομιλούμε μαζί τους και 3)Η έννοια προσφορά προς τα μέλη του φόρουμ νομίζω ότι ακυρώνεται,διότι πολύ απλά κανείς δε δεσμεύτηκε για την ομαδική-μαζική αγορά.Άρα μιλάμε για μεμονομένες αγορές πολιτών ή ανήκουν ή δεν ανήκουν σε ένα φόρουμ.Προσφορά σημαίνει μια τιμή δελεαστικότερη απ'αυτή της αγοράς και δέσμευση των μελών του φόρουμ για προμήθεια της συμφερότερης απ'όλες τις πλευρές λύσης..Δε νομίζω οι τιμές ενόψει καλοκαιριού να είναι υψηλότερες σε κάποιον μεμονομένο πελάτη επειδή δεν ανήκει (δεν είναι μέλος)στο φόρουμ...
Βέβαια η υπόθεση είχε και τις δυσκολίες της,αλλά δυστυχώς ξέφυγε απ'το στόχο που ήταν μια πραγματικά συμφέρουσα αγορά για τα μέλη του φόρουμ.


Φίλε azio1967,
θα επιχειρήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις στους προβληματισμούς σου:

1) Οι προσφορές δεν αφορούν μόνο την Βόρεια Ελλάδα. Αν αναζητήσει ο καθένας στην περιοχή του τιμές, το πιθανότερο είναι να τις βρει ακριβότερες από τις προσφορές (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών). Επίσης, το ότι έμποροι από Κεντρική και Νότια Ελλάδα δεν ενδιαφέρθηκαν δεν είναι ευθύνη του φόρουμ. Μήπως το ότι απέφυγαν να συμμετέχουν δηλώνει σιγουριά για τα υψηλά κέρδη τους, αφού οι προμηθευτές είναι προφανώς λίγοι εκεί, ενώ στη Βόρεια Ελλάδα ήδη συνωστίζονται;

2)Το ότι οι έμποροι που συμμετέχουν στο φόρουμ έκαναν προσφορές δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Εγώ θα έλεγα ότι μελλοντικά ίσως και να είναι και προαπαιτούμενο. Θα μπορούμε να τους βρίζουμε :evil: άνετα. Εξάλλου, έγινε κρούση και σε εμπόρους εκτός φόρουμ. Επίσης, οι προσφορές δεν τελείωσαν . Ίσως να υπάρξουν και εκπλήξεις σε λίγες μέρες.

3)Η έννοια της ομαδικής αγοράς της μίας πιο οικονομικής προσφοράς από τον ένα μειοδότη προμηθευτή προσκρούει στην αδυναμία συμφωνίας σε μία κοινή μάρκα πέλλετ. Οπότε πηγαίνουμε στη λύση των κατά τόπους συνεννοήσεων (για την οποία εγώ εξαρχής φώναζα), προκειμένου να σχηματιστούν φορτία έστω και για δύο ή τρεις διαφορετικές μάρκες.

4)Οι αγορές αφορούν κυρίως μέλη του φόρουμ και ίσως κάποιους ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το διαδίκτυο. Οπότε δεν θεωρώ αυτό ως μειονέκτημα, μάλλον αυτονόητο είναι.

5)Για το αν οι προσφορές του φόρουμ είναι δελεαστικότερες της αγοράς λίγα τηλεφωνήματα σε προμηθευτές του μπορεί να κάνει ο καθένας. Θα ζαλιστεί από αυτά που θα ακούσει. Για παράδειγμα εγώ το Bioenergy στην περιοχή μου (Τρίλοφος Θεσσαλονίκης) το βρήκα 315! ευρώ την παλέτα.

6) Επίσης, μια επίσκεψη στις ιστοσελίδες (όσων έχουν) εμπόρων, απ' αυτούς που έκαναν τις προσφορές, ή και κανένα τηλεφώνημα στο άσχετο θα σε πείσει ότι οι προσφορές είναι αληθινά δελεαστικές. Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι αναρτήθηκαν προσφορές χωρίς κανέναν έλεγχο της αξιοπιστίας τους

7) Ψάξε λοιπόν στην περιοχή σου, ρώτα από περιέργεια ποιες είναι οι τάσεις για την αγορά του πέλλετ από το καλοκαίρι και μετά και τι τιμές έχουν τώρα οι κατά τόπους προμηθευτές. Μην κρίνεις ελαφρά τη καρδία προσφορές και προσπάθειες ανθρώπων ως μη συμφέρουσες.

Μιλάω εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.
Βελτιώσεις θα γίνουν πολλές σταδιακά, αλλά και αυτό που έχει επιτευχθεί ήδη, πριν λίγους μήνες φάνταζε αδύνατο.
Το φθινόπωρο και τον χειμώνα, όταν θα μπαίνουν στο φόρουμ απελπισμένοι καταναλωτές, οργισμένοι για τις τιμές του πέλλετ, τότε θα με θυμηθείτε.
Το φόρουμ έχει ήδη δύναμη και θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη.
Ας μην μεμψιμοιρούμε με κρίσεις εκ του ασφαλούς κι ας αγκαλιάσουμε την προσπάθεια όσοι επιθυμούμε να κρατήσουμε το πέλλετ σε λογικές τιμές.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 6 Ημέρες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, giogud
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13300 από jnet

azio1967 έγραψε: Παρότι εξήρα καταρχάς την προσπάθεια της ομάδας πρωτοβουλίας του φόρουμ για τη συλλογή προσφορών,δεν μπορώ να μην εκφράσω και την έως τώρα τουλάχιστον (θα δούμε για το μέλλον)διαπίστωσή μου.1)Το ενδιαφέρον συρρικνώθηκε σχεδόν αποκλειστικά για τη βόρεια Ελλάδα.2)Οι προσφέροντες είναι κυρίως οι δυο έμποροι που συχνάζουν στο φόρουμ και συνομιλούμε μαζί τους και 3)Η έννοια προσφορά προς τα μέλη του φόρουμ νομίζω ότι ακυρώνεται,διότι πολύ απλά κανείς δε δεσμεύτηκε για την ομαδική-μαζική αγορά.Άρα μιλάμε για μεμονομένες αγορές πολιτών ή ανήκουν ή δεν ανήκουν σε ένα φόρουμ.Προσφορά σημαίνει μια τιμή δελεαστικότερη απ'αυτή της αγοράς και δέσμευση των μελών του φόρουμ για προμήθεια της συμφερότερης απ'όλες τις πλευρές λύσης..Δε νομίζω οι τιμές ενόψει καλοκαιριού να είναι υψηλότερες σε κάποιον μεμονομένο πελάτη επειδή δεν ανήκει (δεν είναι μέλος)στο φόρουμ...
Βέβαια η υπόθεση είχε και τις δυσκολίες της,αλλά δυστυχώς ξέφυγε απ'το στόχο που ήταν μια πραγματικά συμφέρουσα αγορά για τα μέλη του φόρουμ.



Θα μπορούσε βεβαία και κάποιος από την Θεσσαλία να χτυπήσει την πόρτα κάποιου εργοστασίου και να ζητήσει τιμές για το group buy. Όπως καταλαβαίνουμε η όλη προσπάθεια στηρίζεται στην εθελοντική συμμετοχή κάποιον ανθρώπων οι οποίοι σίγουρα δεν μπορούν να βρουν το μικρό εργοστάσιο παραγωγής κοντά στην Τρίπολη η οπουδήποτε.

Το ότι οι προσφέροντες έμποροι είναι 4-5 και είναι μέλη δεν σημαίνει κάτι. Πάρε ένα τηλέφωνο και πες ότι θέλεις να αγοράσεις Pellet να δούμε τι τιμή θα πάρεις. Θεωρώ ότι θα πάρεις 20€ πιο ψηλά (από 255€ λέει η καταχώρηση που προβάλετε στο energ στο Google από την hellenicecofuel).

Τέλος το ότι δεν δεσμευτήκαμε σε ποσότητες τι κακό έχει; Θα ήθελες να καταθέσεις τα λεφτά από πριν σε κάποιον λογαριασμό δηλαδή ή πιστεύεις ότι θα παίρναμε καλύτερη τιμή αν τους δείχναμε 80000€ μετρητά σε ένα βιβλιάριο;

Τέλος είναι μια προσπάθεια και το αποτέλεσμά της θα είναι όταν τον Οκτώβριο με το καλό ανοίξει ο καθένας τα τιμολόγια του και δείξει πόσο αγόρασε. Τότε θα μπορεί κάποιος να πει αν ήταν συμφέρουσα η Όχι και όχι τώρα ;)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giogud
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13301 από KERBEROS
Ουπς, μαζί πέσαμε Γιώργο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ