Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3551 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα κ καλή χρονιά
Μέτα απο πολύ διάβασμα αποφάσισα να κάνω μόνος μου το τζάκι
εχω πάρει την ενεργειακή εστία, πυραντοχες γυψοσανιδες, πετροβαμβακα με αλουμίνιο και οτι άλλο χρειάζεται
Θα ήθελα μερικές λεπτομέρειες να μάθω απο τους πιο έμπειρους

1)στο επάνω μέρος θα αφήσω μια περσίδα 25χ70 για να βγαίνει ο ζεστός αέρα (ειναι φυσικής ροής η εστία)
Θα πρέπει να αφήσω και στο κάτω μέρος άνοιγμα για να τραβάει το τζάκι κ αέρα μέσα από το σπίτι ή μόνο η εξωτερική τροφοδοσία που 8α είναι από το μπαλκόνι με τρύπα είναι αρκετή?

2)η εστία που πήρα δεν εχει κλαπε στην έξοδο της καμινάδας
Να της φτιάξω ενα τώρα που θα στήσω το τζακι ή δεν χρειάζεται?

3) εαν στην φούσκα που θα κάνω και που θα εχει πετροβαμβακα, βιδωσω επιπλέον και φυλλα λαμαρίνας πάνω από τον πετροβαμβακα, θα βοηθήσω το τζάκι να αποδώσει ακόμη περισσότερο ή θα πετάξω τζάμπα χρήματα?

Αυτα, ελπιζω να μην σας κουρασα


Φιλε str1979 το κατεχεις το αθλημα ή θα ειναι η πρωτη σου προσπαθεια?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3554 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
πρώτη φορά είναι δεν έχω ξανά ασχοληθεί

Όποια συμβολή ευπρόσδεκτη :)

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3555 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: πρώτη φορά είναι δεν έχω ξανά ασχοληθεί

Όποια συμβολή ευπρόσδεκτη :)


Καλο θα ειναι να συμβουλευτεις κανεναν εμπειρο τζακα της περιοχης ή την εταιρεια που πηρες το τζακι. Μην παιζεις με αυτα. αν κατι γινει λαθος αντε μετα να τα διορθωνεις. αποψη μου.
Αληθεια τι εστεια πηρες για ποσα μ2 και για τι χωρο?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3556 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τους τελευταίους 2 μήνες το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω απο τζακα σε τζακα να περνώ τιμές κ απόψεις και να ψάχνω στο ίντερνετ.
Ξέρω τι θέλω να κάνω και πως να το κάνω απλά εxω αυτές τις 3 απορίες

Εστία πήρα την invicta 700 compact 14kw

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

Ο χώρος που θα μπει ειναι σαλονοκουζινα περίπου 60τμ αλλα ευελπιστώ να σπάσει και λίγο τα υπνοδωμάτια

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3562 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα κ καλή χρονιά
Μέτα απο πολύ διάβασμα αποφάσισα να κάνω μόνος μου το τζάκι
εχω πάρει την ενεργειακή εστία, πυραντοχες γυψοσανιδες, πετροβαμβακα με αλουμίνιο και οτι άλλο χρειάζεται
Θα ήθελα μερικές λεπτομέρειες να μάθω απο τους πιο έμπειρους

1)στο επάνω μέρος θα αφήσω μια περσίδα 25χ70 για να βγαίνει ο ζεστός αέρα (ειναι φυσικής ροής η εστία)
Θα πρέπει να αφήσω και στο κάτω μέρος άνοιγμα για να τραβάει το τζάκι κ αέρα μέσα από το σπίτι ή μόνο η εξωτερική τροφοδοσία που 8α είναι από το μπαλκόνι με τρύπα είναι αρκετή?

2)η εστία που πήρα δεν εχει κλαπε στην έξοδο της καμινάδας
Να της φτιάξω ενα τώρα που θα στήσω το τζακι ή δεν χρειάζεται?

3) εαν στην φούσκα που θα κάνω και που θα εχει πετροβαμβακα, βιδωσω επιπλέον και φυλλα λαμαρίνας πάνω από τον πετροβαμβακα, θα βοηθήσω το τζάκι να αποδώσει ακόμη περισσότερο ή θα πετάξω τζάμπα χρήματα?

Αυτα, ελπιζω να μην σας κουρασα


1) Κατέβασε το manual του 700 grandevision, έχει σχήματα για το πως θα κάνεις τις περσίδες πάνω και κάτω. Δεν θα κάνει σωστή ροή μόνο με τον αέρα από έξω. Τον εξωτερικό αέρα θα τον φέρεις με σωλήνα, ακριβώς στην μπροστινή πλευρά του συρταριού. Λύγισέ τον να γίνει οβάλ και βάλτον να κοιτάει προς τα εμπρός. Σε εκείνο το σημείο, θα αφήσεις 1χ20 εκ χαραμάδα, ώστε το τζάκι να τραβάει αέρα από τον σωλήνα προς τις γρίλιες του. Ή αν το τοποθετήσεις πάνω σε μάρμαρο, σήκωσέτο μισό εκατοστό, θα βοηθάει και το συρτάρι να ανοίξει χωρίς να γρατζουνάει κάτω.

2) Και εγώ την ίδια απορία είχα όταν πήρα το δικό μου, αλλά τελικά δεν είναι και απαραίτητη. Σφραγίζει τόσο καλά που μπορείς να καθυστερείς την φλόγα ρυθμίζοντας την μπροστινή ροή του αέρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου πάντως, κάντο, ίσως να κερδίσεις κάνα δυό μονάδες απόδοσης. Ειδικά αν το κάνεις να ανοιγοκλείνει αυτόματα με το άνοιγμα της πόρτας.

3) Δεν χρειάζεται λαμαρίνα, σκέτος πετροβάμβακας φτάνει. Να βάλεις και γύρω-γύρω από την εστία, έως χαμηλά και να φροντίσεις η εστία να έχει απόσταση 3-4 εκ από το πλάι και 8-10 από πίσω. Και η περσίδα να μπει 25-30 εκατοστά από το ταβάνι, όχι χαμηλότερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3563 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Τους τελευταίους 2 μήνες το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω απο τζακα σε τζακα να περνώ τιμές κ απόψεις και να ψάχνω στο ίντερνετ.
Ξέρω τι θέλω να κάνω και πως να το κάνω απλά εxω αυτές τις 3 απορίες

Εστία πήρα την invicta 700 compact 14kw

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

Ο χώρος που θα μπει ειναι σαλονοκουζινα περίπου 60τμ αλλα ευελπιστώ να σπάσει και λίγο τα υπνοδωμάτια


Leroy? Πόσο έκανε?

Λόγω παθητικής ροής θα αργεί λίγο, αλλά θα ζεσταίνει αρκετά παραπάνω από τα 60τμ. Το κάτω Selenic μου που είναι παθητικής ροής, ζεσταίνει ισόγειο στους 24-25 και μετά από 4-5 ώρες πάει και τον μεσαίο στους 20. Μιά φορά έκανα και πείραμα με ανεμιστήρα και κατάφερα παραπάνω θερμοκρασία στον μεσαίο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.450 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ