Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159187 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δε θα σου προτείνω γιατί είμαι επαγγελματίας και δε θα είμαι αντικειμενικός !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159358 από miro
Γειά χαρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic, είμαι νέος στο forum. Ετοιμάζομαι να μετακομίσω σε ένα παλιό σπίτι πέτρινο, ανακαινισμένο, με παράθυρα PVC και ταβάνι με γυψοσανίδα και ορυκτοβάμβακα. Είναι συνολικά 70 τμ μονοκατοικία και δεν έχει καμία θέρμανση. Σκέφτομαι ποια θα ήταν η καλύτερη λύση (οικονομία/απόδοση) και κατέληξα στο ενεργιακό τζάκι. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!!! Σκέφτομαι να βάλω το τζάκι στον ενιαίο χωρο του σπιτιού (30τμ) και να δώσω παροχή αέρα και στο υπνοδωμάτιο το οποίο είναι ακριβώς δίπλα απο το τζάκι. Τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα, οπότε όσο πιο οικονομική σχετικά λύση τόσο το καλύτερο. Παλαιό τζακι δεν υπάρχει οπότε η κατασκευή θα γίνει από την αρχη. Μπορείτε να μου προτείνεται μια ολοκληρωμένη λύση και ποιο θα είναι περίπου το κόστος των υλικών? Ξέχασα να αναφέρω ότι το σπίτι είναι στην Κρήτη οπότε είναι πιο ήπιος ο χειμώνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159555 από Αλεξανδρος28
Καλησπερα μιας και ειμαι και ουργιπα θα ιθελα την βοηθεια καποιον που γνωριζους καποια πραγμτα οσον αφορα τα ενεργειακα τζακια,εχω εναν χωρο 5 μετρα υψος περιπου 45-50 τετραγωνικα,μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει στο τεκνο 1 τς Edilkamin το εχει καποιος εχει καποιος να μου προτεινει καποιο αλλο;κατι μ ειπαν και για τα βολκανο(ελληνικα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159568 από Αλεξανδρος28
Καλησπερα σας θα ηθελα την αποψη σας οσον αφορα το edilkamin tekno 1 me βετιλατερ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159709 από kostas_six
Καλησπέρα στο forum. Ενδιαφέρομαι για υδραυλικό τζάκι.Το σπίτι είναι μεζονέτα τριων επιπέδων συνολικού εμβαδού 270τμ. (ισόγειο 130τμ,1ος 70τμ και σοφίτα 70τμ.). Υπάρχει λέβητας πετρελαίου ο οποίος παραμένει και θα συνδεθώ στο υπάρχον δίκτυο με πλακοειδή εναλλάκτη. Στο ισόγειο έχω 2 θερμοστάτες (ένα στο σαλόνι όπου και θα τοποθετηθεί το τζάκι και ένα για το υπόλοιπο) ενω από ένα θερμοστάτη έχω σε σοφίτα και 1ο όροφο. Δεν έχω την απαίτηση και για την ακρίβεια δεν θέλω να μπορεί να μου ζεστάνει όλους τους χώρους. Θα θελα να μπορω να θερμάνω 180τμ το μέγιστο. Συνήθως τα 130τμ θα ζεσταίνω. Το σπίτι να αναφέρω ότι είναι 10ετίας με καλά κουφώματα και τυπική μόνωση. Είχα καταλήξει στο Romotop KV025W02 αλλά για λόγους που θα εξηγήσω κάποια άλλη στιγμή δεν είναι δυνατή η αγορά του. Ως εκ τουτου και επειδή είχα τοποθετήσει την καμινάδα για το συγκεκριμένο μοντέλο έχω πλεόν καμινάδα Φ180 η οποία αποτελείται από 8 μέτρα ευθεία και με δυο ανοιχτές γωνίες θα κουμπωσω στο τζάκι. Εχω ρίξει ήδη μια ματιά σε Hoxter και Technical.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159713 από dimlyk
ερωτηση δεν βλεπω ..σε καθε περιπτωση ομως προσοχη στα συστηματα ασφαλειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ