Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135220 από kosmidis80
Προς μοντς : αν το συνεχισει να χωνεται στα ποσταρισματα μου και να λεει για μαλακιες ο μπαρμπερης θα συνεχισουμε στην αρενα να τραβαμε τις κοτσιδες μας.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135223 από stergiosbik
Ρε παιδια δεν κρατατε τα νευρα σας για τα καριολια τους πολιτικους που μας κυβερνανε τοσα χρονια;
Κριμα ειναι.Η Κυριακη ζυγωνει!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135224 από kosmidis80
Ειπα να ξεκινησω κανα καβγα να ανεβει η επισκεψιμοτητα!

Αφου συνεχεια μου χωνεται απο τοτε που εμαθε οτι ξερω τον Στελιο. Πολλακις με το κ-εβο (λες και τα φτιαχνω εγω) και γενικα οπου βρει ευκαιρια βγαζει κομπλεξ τρελο.



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135234 από Στελιος1
kdimitris80 Σου απαντησαν πολλες φορες λεγοντας σου να βαλεις φουερ, πιστευοντας κ εγω πλεον οτι εχεις λογους για τ συγκεκριμενη κασετα που ρωτουσες και εισαι Αθηνα ειπα βαλτην αυτην. Φουερ ειναι καλυτερα και ξερεις τι.. Αν βαλεις Κρακτι απο τον Φιλιππακοπουλο ειμαστε ολοι μαρτυρες αν κατι παει στραβα και σιγουρα ο Φιλιππακοπουλος δεν θελει δυσφιμηση ε! Απλη λογικη δηλαδη.. Κ αν ειναι φθηνα τα Κρατκι σε σχεση με αλλεσ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ δεσ το σαν πλεονεκτημα. Και ειναι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135235 από kdimitris80

Στελιος1 έγραψε: kdimitris80 Σου απαντησαν πολλες φορες λεγοντας σου να βαλεις φουερ, πιστευοντας κ εγω πλεον οτι εχεις λογους για τ συγκεκριμενη κασετα που ρωτουσες και εισαι Αθηνα ειπα βαλτην αυτην. Φουερ ειναι καλυτερα και ξερεις τι.. Αν βαλεις Κρακτι απο τον Φιλιππακοπουλο ειμαστε ολοι μαρτυρες αν κατι παει στραβα και σιγουρα ο Φιλιππακοπουλος δεν θελει δυσφιμηση ε! Απλη λογικη δηλαδη.. Κ αν ειναι φθηνα τα Κρατκι σε σχεση με αλλεσ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ δεσ το σαν πλεονεκτημα. Και ειναι!!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ;) Εχω καταληξει στην felix.Θα παω να την δω και απο κοντα και αν μου αρεσει και μας κανει και κανα σκοντο τοτε ο κυβος ερηφθη!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144287 από Christos
Παιδιά καλησπέρα.
Μετακόμισα πρόσφατα σε καινούργιο σπίτι 170τ.μ. 2όροφο, χτισμένο με 30άρια ytong με πολύ καλά τζάμια και μόνωση ταράτσας.
Η αρχική ιδέα και πρόνοια ήταν να μπουν σώματα νερού με χρήση ξυλολέβητα.
Στην πορεία λόγω κρίσης ξεμείναμε έτσι προς το παρόν ζεσταινόμαστε με split unit τα οποία έχουν μετρητή κατανάλωσης ο οποίος για 20C βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία δείχνει για τον κάτω όροφο ~1.5Κwh.(85τ.μ. με ενιαίους χώρους) άρα θεωρητικά με τον επάνω όροφο ~3Kwh-3.5Kwh.Όλα αυτά με εξωτερικές θερμοκρασίες ~+8C.

Σκέφτομαι να τοποθετήσω τζάκι στο ισόγειο σε κεντρικό σημείο από όπου η καπνοδόχος περνά στον επάνω όροφο δίπλα από τον διάδρομο των υπνοδωματίων. Η καπνοδόχος είναι τοποθετημένη σε κούφωμα με γυψοσανίδα (ροζ!?!?!?) στο οποίο σκέφτομαι να βάλω περσίδες χαμηλά και ψηλά για να θερμαίνω όσο μπορώ από την ζέστη της καμινάδας τον επάνω όροφο.

Τώρα το πρόβλημα/απορία μου είναι κατά πόσο ένα τζάκι χωρίς βεντιλατέρ μπορεί να θερμάνει και τους 2 ορόφους.
Να σημειώσω ότι η σκάλα για τον πάνω όροφο βρίσκεται στην γωνιά του ενιαίου χώρου.

Πως μεταφέρεις την ζέστη στον επάνω όροφο? Μπορώ να βάλω σχάρα στο σημείο από όπου θα περάσει η καπνοδόχος στον επάνω όροφο και να διαφεύγει περισσότερη ζέστη από το ισόγειο και να κάνει κύκλο μέσω της σκάλας(θεωρητικά)... :unsure: :unsure:

Τα φώτα σας παρακαλώ και την άποψή σας για το πιο κάτω τζάκι

www.tzakiaregal.gr/index1.php?act=viewProd&productId=219
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Christos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ