Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135143 από kosmidis80
Που σαι βρε φιλε Στελιο???

Εδωσες μια απο τις καλυτερες απαντησεις ever του forum κατ εμε.

Απλα respect για την απαντηση σου!!!!


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135155 από avato-pantou

Στελιος1 έγραψε: Αφου εισαι στην Αθηνα ειναι λαθος σου να σκεφτεσαι κυρια θερμανση τ τζακι. Ολα μα ολα τα ειδη θερμανσης δουλευουν τελεια μονον οταν ανναβουν σβηνουν οσο συχνοτερα γινεται, στον βαθμο που πετυχαινεται αυτο εχει κανεις την τελεια θερμανση. Το τζακι δεν ανναβει ουτε σβηνει αυτοματα, το τζακι δειχνει τ αξια του σε πραγματικα κρυα!
.. Αν υπαρχει η δυνατοτητα να τροφοδοτειται-σιγοκαιει παρα πολλες ωρες (να μην σβησει ποτε θα ειναι το καλυτερο) τοτε βαλε την κασετα που λες, θα σε καλυψει ετσι μια χαρα, αλλα αμα δεν εχει ιδιαιτερο κρυο και τ τζακι παραμελειται, μενει σβηστο για ωρες κτλ, μετα θα αναγκαζεσαι να το καις δυνατα για να καταφερεις να ζεσταθεις καποιες ωρες αργοτερα.. Τα παραπανω που λεω ειναι κλασικα στην θερμανση, δεν αφορουν μονο το τζακι. Αλλα.. αλλο ειναι ο θερμοστατης να δινει εντολη και μια μηχανη ισχυος να παιρνει μπρος και σε μιση ωρα το σπιτι να "στρωνει'' κ αλλο να ανναβεις ενα τζακι απ την αρχη επειδη ειχε καλη μερα και το αφησατε να σβησει. Καταλαβαινετε την διαφορα?
Ενα καλο κλιματιστικο αν βαλεις με 1500 ευρω θα ζεσταινεσαι πολυ καλυτερα και οικονομικοτερα! ΠΑΡΑ πολυ οικονομικοτερα. Μακαρι να μπορουσα να κανω κ εγω αυτο. Αν παρ ολ αυτα θες τ μπελα σου, βαλε τ κασετα που λες και φροντισε να καιει σιγα αλλα πολλες ωρες, να μην κρυωνει το σπ[ιτι δηαλαδη. Αλλα και παλι κατσε και λογαριασε.. με 2 κιλα ανα ωρα ποσα ξυλα θες και ποσο κοστιζουν.


Εχει δικιο ο κ Στελιος η θερμανση θελει συνεχη λειτουργεια,αν μπορεις να το κανεις αυτο με τζακι ειναι ενα θεμα,παιζει και ποσες ωρες εισαι στο σπιτι.Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και προς πελλετ μερια.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135169 από kdimitris80

Στελιος1 έγραψε: Αφου εισαι στην Αθηνα ειναι λαθος σου να σκεφτεσαι κυρια θερμανση τ τζακι. Ολα μα ολα τα ειδη θερμανσης δουλευουν τελεια μονον οταν ανναβουν σβηνουν οσο συχνοτερα γινεται, στον βαθμο που πετυχαινεται αυτο εχει κανεις την τελεια θερμανση. Το τζακι δεν ανναβει ουτε σβηνει αυτοματα, το τζακι δειχνει τ αξια του σε πραγματικα κρυα!
.. Αν υπαρχει η δυνατοτητα να τροφοδοτειται-σιγοκαιει παρα πολλες ωρες (να μην σβησει ποτε θα ειναι το καλυτερο) τοτε βαλε την κασετα που λες, θα σε καλυψει ετσι μια χαρα, αλλα αμα δεν εχει ιδιαιτερο κρυο και τ τζακι παραμελειται, μενει σβηστο για ωρες κτλ, μετα θα αναγκαζεσαι να το καις δυνατα για να καταφερεις να ζεσταθεις καποιες ωρες αργοτερα.. Τα παραπανω που λεω ειναι κλασικα στην θερμανση, δεν αφορουν μονο το τζακι. Αλλα.. αλλο ειναι ο θερμοστατης να δινει εντολη και μια μηχανη ισχυος να παιρνει μπρος και σε μιση ωρα το σπιτι να "στρωνει'' κ αλλο να ανναβεις ενα τζακι απ την αρχη επειδη ειχε καλη μερα και το αφησατε να σβησει. Καταλαβαινετε την διαφορα?
Ενα καλο κλιματιστικο αν βαλεις με 1500 ευρω θα ζεσταινεσαι πολυ καλυτερα και οικονομικοτερα! ΠΑΡΑ πολυ οικονομικοτερα. Μακαρι να μπορουσα να κανω κ εγω αυτο. Αν παρ ολ αυτα θες τ μπελα σου, βαλε τ κασετα που λες και φροντισε να καιει σιγα αλλα πολλες ωρες, να μην κρυωνει το σπ[ιτι δηαλαδη. Αλλα και παλι κατσε και λογαριασε.. με 2 κιλα ανα ωρα ποσα ξυλα θες και ποσο κοστιζουν.

Σωστος και κατανοητος.Ολο τον χειμωνα τον εβγαλα με μια κεροζαν(μερα νυχτα).60τμ τα ζεσταινε μια χαρα.Απλα θελω να βαλω ενα τζακι γιατι γουσταρω να βλεπω την φλογα και να πινω το καφεδακι μου.Και μιας και θα το καιω γιατι να μην ζεσταινω και το σπιτι?Τωρα το ποσες ωρες θα ειναι αναμμενο ειναι σχετικο.Αναλογως τα κρυα και τις ωρες που θα ειμαι στο σπιτι.Μπορει ολο το 24ωρο,μπορει και 2 ωρες,μπορει και 3 μερες την εβδομαδα).Απλα λογω και της μικρης μου κορης θελω να εχω ζεστο το σπιτι.(η κεροζαν θα βοηθαει στην θερμανση)Καλο και το air condition αλλα το τζακι ειναι τζακι,οπως και να το κανουμε.Απλα προσπαθω να καταλαβω ειναι αν πρεπει να παρω φογερ η αεροθερμο.Εδω εχω κολλησει.Το αεροθερμο δεν μπορει να δουλεψει και με φυσικη ροη αν δεν βαλω τα βεντιλατερ σε λειτουργια,εφοσον η κατασκευη του γινει οπως τα φογερ???Επισης στο ινβικτα σελενικ το τζαμι μαυριζει ευκολα??Απλα οπως ειπα και πιο πανω το θελω και σαν παρεα,να το αναβω ετσι για τον χαβαλε.Παντως ετσι που τα λες με βλεπω για φογιερ.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kdimitris80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135171 από kosmidis80
Βαλε μωρε μια πελλετοσομπα να ξενοιασεις και να βλεπεις και τη φλογα στο σαλονι και ασε τα τζαμπα εξοδα με το τζακι... και το λεω καθως το τζακι δεν ειναι για τα δεδομενα σου

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135172 από tas
Θοδωρή, το "να ξενοιάσεις" είναι σχετικό.
Θυμήσου μόνο πόσα προβλήματα με σόμπες πέλλετ έχουν αναφερθεί στο forum.
Προβλήματα που οφείλονται και στα μηχανήματα, αλλά και στην καύσιμη ύλη.
Με τα λίγα που ξέρω, θεωρώ ότι για να ξενοιάσεις πραγματικά (όπως ήμασταν κάποτε με το πετρέλαιο), πρέπει να πάρεις ένα σούπερ ντούπερ μηχάνημα και να κάνεις άψογη εγκατάσταση.
Αλλά αυτό προϋποθέτει άφθονο "μαλλί"...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135173 από kosmidis80
Εμ δεν ειναι ετσι ακριβως. Τα προβληματα προκυπτουν ειτε λογω αρχικης εγκαταστασης - που φυσικα διορθωνεται πολυ πολυ ευκολα - η απο αποιρια του χρηστη - που αν εχει διαθεση και την στοιχειωδη λογικη θα βρει λυσεις.

Μην αναφερθω φυσικα στα πλεονεκτηματα της σομπας πελλετ σε σχεση με το τζακι γιατι θα στενοχωρησω κοσμο που αγορασε.

Και οχι, δεν χρειαζεται κανεις την σομπα των 3000€ για να ξενοιασει!


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ