Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135114 από kdimitris80

GGEOR7777 έγραψε: Υπάρχει post με παρουσίαση όσων έχουν βάλει invicta.
παρουσιάστε το τζάκι σας.
Για τα τ.μ την περιοχή και την μόνωση που έχεις ψιλοχλομο το κόβω.
Γιατι δεν δίνεις περισσότερο βαρος στην μόνωση καλύτερα και μετά δες για εστία...

Περιοχη Νεα Χαλκηδονα,εννοω Αττικης.Για να γινει καλη μονωση στο σπιτι θελει αρκετα ευρω πραγμα που ειναι αδυνατο να γινει αυτην την στιγμη.Ιδιως μετα τη αγορα και την ανακαινηση του σπιτιου.Παρουσιασεις εχω δει αλλα δεν λεει κανενας γιατι να προτιμησεις φογερ η αεροθερμο.Και βεβαια πιο θα βγει πιο οικονομικα μαζι με την κατασκευη.Ποιο εχει την καλυτερη αποδοση.Μιλαμε για τα ιδια kw.Eιμαι μεταξυ invicta selenic και salgueda insert 700 selenic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135115 από GGEOR7777
Τώρα για τα συν και τα πλην δε ξερω
γιατι δεν έχω δει foyer να καίνε.
Λογικά θα χρειαστείς εστία 14 και πάνω kw που να αντέχει σε συνεχή λειτουργεία.
Η αποδοση που σου γράφω να είναι η normal και όχι η maximum.
Γιατι δεν κοιτάς και τις kratki ειμαι σίγουρος ότι ο κ.Φιλλιπακοπουλος θα σε βοηθήσει.
Το μεγάλο συν για μένα των foyer είναι ότι δεν θέλουν βεντιλατερ,αλλα λογικά για να ζεστάνουν γρηγορα πρέπει να τοποθετηθούν σε σημείο που να βλεπουν μπροστά τους όλο το σπίτι.
Τα αεροθερμα,απλα τραβάς αεραγωγούς και στέλνεις τον αερα όπου θες με το βεντυλατερ,σε μια
διακοπή ρεύματος όμως αν δεν το έχεις κάνει και φυσικής ροής τότε θα έχεις πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135118 από kdimitris80
θα περασω και απο κει αλλα οπως λες και συ κανεις δεν λεει τα + και τα -.Μονο για τα βεντιλατερ λενε ολοι μονο.Το πολυ πολυ σε μια διακοπη ανοιγω την πορτα για να μπει αερας και να δροσιστει η εστια.Δηλαδη το μονο μειων ειναι η μη λειτουργια των βεντιλατερ σε περιπτωση διακοπης?Ας μας απαντησει και καποιος αλλος.Εγω βλεπω στο συγκεκριμενο αεροθερμο που προανεφερα την υπαρξη αεροκουρτινας,ταμπερ...Πραγματα που δεν εχει ενα φογερ.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kdimitris80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135133 από panosf01
Το πλεονεκτημα του μονομπλοκ ειναι οτι μπορεις να πετυχεις καλυτερη ομοιομορφια στην θερμανση του σπιτιου σου αφου μεταφερεις τον ζεστο αερα με αγωγους στα πιο απομακρυσμενα δωματια.Η κατασκευη της φουσκας πρεπει και στο μονομπλοκ και στα φογιερ να ειναι μονομενη.Με λιγα λογια ιδια και στις δυο περιπτωσεις.Το μειονεκτημα του μονομπλοκ ειναι οτι χρειαζεται ηλ. ρευμα για να λειτουργει το μοτερ και ο ηχος του,καθως και το μεγαλυτερο κοστος κατασκευης(αεραγωγοι γυψοσανιδες..)Στα λεφτα που προανεφερες η λυση ειναι φογιερ.Ταμπερ αεροκουρτινες κτλ μπορουν να εχουν και τα δυο,αλλωστε αν τα παρατηρησεις θα δεις οτι το μονομπλοκ ειναι ενα φογιερ με ενα μεταλλικο πλαισιο οπου κυκλοφορει ο αερας απο το μοτερ.Το ολο θεμα ειναι οτι και αν επιλεξεις να τοποθετηθει σωστα ωστε να εχεις την μεγιστη αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135135 από kdimitris80

panosf01 έγραψε: Το πλεονεκτημα του μονομπλοκ ειναι οτι μπορεις να πετυχεις καλυτερη ομοιομορφια στην θερμανση του σπιτιου σου αφου μεταφερεις τον ζεστο αερα με αγωγους στα πιο απομακρυσμενα δωματια.Η κατασκευη της φουσκας πρεπει και στο μονομπλοκ και στα φογιερ να ειναι μονομενη.Με λιγα λογια ιδια και στις δυο περιπτωσεις.Το μειονεκτημα του μονομπλοκ ειναι οτι χρειαζεται ηλ. ρευμα για να λειτουργει το μοτερ και ο ηχος του,καθως και το μεγαλυτερο κοστος κατασκευης(αεραγωγοι γυψοσανιδες..)Στα λεφτα που προανεφερες η λυση ειναι φογιερ.Ταμπερ αεροκουρτινες κτλ μπορουν να εχουν και τα δυο,αλλωστε αν τα παρατηρησεις θα δεις οτι το μονομπλοκ ειναι ενα φογιερ με ενα μεταλλικο πλαισιο οπου κυκλοφορει ο αερας απο το μοτερ.Το ολο θεμα ειναι οτι και αν επιλεξεις να τοποθετηθει σωστα ωστε να εχεις την μεγιστη αποδοση.

Σε υχαριστω γιατι απαντηση σου.Βεβαια για να παρεις ενα μονομπλοκο εχει μεγαλο κοστος αγορας.Για ενα αεροθερμο κασσετα ομως?Η διαφορα στην τιμη απο ενα φογερ δεν ειναι πολυ μεγαλη,εχει 250 ευρω παραπανω απο το invicta selenic.Αεραγωγους σε δωματια δεν θα στειλω,απλα θελω να ζεσταινω πιο γρηγορα τους χωρος(σαλονι,τραπεζαρια,κουζινα που ειναι ενιαιος χωρος που εναι περιπου 70 τμ.)Η κατασκευη οπως εχω διαβασει ειναι η ιδια με ενα φογερ με εναλλακτη.Ετσι δεν ειναι?? :huh: Δηλαδη η μοναδικη διαφορα ειναι στο βεντιλατερ?Σαν αποδοση θερμοτητας ειναι το ιδιο?Με αυτο το πραγμα εχω μπερδευτει.Θερμοθαλαμο θα κανω ετσι και αλλιως και για να δροσιζεται η κατασκευη και να μπορω να παρω θερμοτητα και απο την καμιναδα.Αλλα η κατασκευη μιας κασσετας γινεται με εξωτερικο αερα και εσωτερικο(πανω και κατω οπως ενος φογερ?)Αυτην την απορια εχω.Εχει κατασκευασει καποιος απο την αρχη τζακι τυπου κασσετας?Γιατι στις παρουσιασεις δεν εχω δει κατι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135140 από Στελιος1
Αφου εισαι στην Αθηνα ειναι λαθος σου να σκεφτεσαι κυρια θερμανση τ τζακι. Ολα μα ολα τα ειδη θερμανσης δουλευουν τελεια μονον οταν ανναβουν σβηνουν οσο συχνοτερα γινεται, στον βαθμο που πετυχαινεται αυτο εχει κανεις την τελεια θερμανση. Το τζακι δεν ανναβει ουτε σβηνει αυτοματα, το τζακι δειχνει τ αξια του σε πραγματικα κρυα!
.. Αν υπαρχει η δυνατοτητα να τροφοδοτειται-σιγοκαιει παρα πολλες ωρες (να μην σβησει ποτε θα ειναι το καλυτερο) τοτε βαλε την κασετα που λες, θα σε καλυψει ετσι μια χαρα, αλλα αμα δεν εχει ιδιαιτερο κρυο και τ τζακι παραμελειται, μενει σβηστο για ωρες κτλ, μετα θα αναγκαζεσαι να το καις δυνατα για να καταφερεις να ζεσταθεις καποιες ωρες αργοτερα.. Τα παραπανω που λεω ειναι κλασικα στην θερμανση, δεν αφορουν μονο το τζακι. Αλλα.. αλλο ειναι ο θερμοστατης να δινει εντολη και μια μηχανη ισχυος να παιρνει μπρος και σε μιση ωρα το σπιτι να "στρωνει'' κ αλλο να ανναβεις ενα τζακι απ την αρχη επειδη ειχε καλη μερα και το αφησατε να σβησει. Καταλαβαινετε την διαφορα?
Ενα καλο κλιματιστικο αν βαλεις με 1500 ευρω θα ζεσταινεσαι πολυ καλυτερα και οικονομικοτερα! ΠΑΡΑ πολυ οικονομικοτερα. Μακαρι να μπορουσα να κανω κ εγω αυτο. Αν παρ ολ αυτα θες τ μπελα σου, βαλε τ κασετα που λες και φροντισε να καιει σιγα αλλα πολλες ωρες, να μην κρυωνει το σπ[ιτι δηαλαδη. Αλλα και παλι κατσε και λογαριασε.. με 2 κιλα ανα ωρα ποσα ξυλα θες και ποσο κοστιζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ