Γρηγορος τροπος για να ζεσταθει λουτρο για μπανιο

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140741 από spartah3ad
Αλογόνου ενα 20ρικο κάνει. Κατανάλωση 2 κwhr πόση ώρα θα κάνεις μπάνιο 20 λεπτα; Ζεσταίνει για αυτήν την ωρα και μετά κλείσιμο. Βάλτο με ούπα ψηλά στο τοίχο για ασφάλεια. Αυτό έχω βάλει σε 3 διαφορετικά μπάνια.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153579 από seventh_heaven
Καλησπερα. Αντιμετωπιζω θεμα με τη θερμανση του μπανιου μας το οποιο αυτη τη στιγμη εχει ενα σωμα καλοριφερ, το οποιο δυστυχως περισυ το χειμωνα δε μπορουσε να ζεστανει επαρκως το χωρο, με αποτελεσμα διαρκη γκρινια απο τη φιλη μου.

Εχω αρχισει να κοιταζω λυσεις για συμπληρωματικη θερμανση του χωρου του μπανιου (διαστασεις 1,80*2,40 και υψος 2,70) και διαβαζοντας το θεμα νομιζω οτι ο θερμοπομπος ειναι πιο ενδεδειγμενη λυση απο το αεροθερμο.

Ερωτηση 1: Ποσα watt θα πρεπει να ειναι ο θερμοπομπος που θα επιλεξω για να ζεστανω το χωρο με τις διαστασεις που ανεφερα πιο πανω;

Ερωτηση 2: Χοντρικα ποση ωρα νωριτερα θα πρεπει να τον αναβω για να πιανω μια νορμαλ θερμοκρασια;

Καθε προταση για να προσανατολιστω σε μαρκες-μοντελα ειναι ευπροσδεκτη και σας ευχαριστω εκ των προτερων!


Sent from my iPad using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153585 από dimlyk
πως το εβγαλες το συμπερασμα ??? :)
εξαρταται αν θες μονιμη εγκατασταση η ενα σωμα που να πηγαινει ενδεχομενως κι αλλου
αν θες κατι μονιμο 700 βατ αρκουν αλλιως τα κλασικα αεροθερμα των 2000 βατ σε 10-15 λεπτα τοχουν κανει φουρνο
προσοχη μονο αν σκοπευεις να κανεις μπανιο με το θερμαντικο μεσα στον χωρο καλο ειναι να ειναι στεγανο για καθε ενδεχομενο :)
εναλλακτικες λυσεις για μονιμη τοποθετηση θερμαντικα αλογονου-χαλαζια
η αρκετα πιο ακριβα ηλεκτρικα πανελ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153594 από seventh_heaven

dimlyk έγραψε: πως το εβγαλες το συμπερασμα ??? :)


Μιας και δεν είμαι γνώστης, με την εμπειρία που έχω από τη χρήση κλιματιστικού για θέρμανση, θεωρώ ότι η βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα μέσα στο χώρο, πιθανόν να δημιουργεί αίσθημα κρύου όταν κάποιος βγαίνει βρεγμένος από το μπάνιο μιας και σίγουρα θα κινείται στο χώρο και ο κρύος αέρας που δεν έχει προλάβει να ζεσταθεί.

εξαρταται αν θες μονιμη εγκατασταση η ενα σωμα που να πηγαινει ενδεχομενως κι αλλου
αν θες κατι μονιμο 700 βατ αρκουν αλλιως τα κλασικα αεροθερμα των 2000 βατ σε 10-15 λεπτα τοχουν κανει φουρνο
προσοχη μονο αν σκοπευεις να κανεις μπανιο με το θερμαντικο μεσα στον χωρο καλο ειναι να ειναι στεγανο για καθε ενδεχομενο :)
εναλλακτικες λυσεις για μονιμη τοποθετηση θερμαντικα αλογονου-χαλαζια
η αρκετα πιο ακριβα ηλεκτρικα πανελ


Κάπου εκεί προσανατολιζόμουν κι εγώ. 700-1000 watt καθώς θέλω μόνιμη τοποθέτηση.

Έχουμε κάποια πρόταση σε μάρκα, βάσει προηγούμενης εμπειρίας που πιθανόν έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153596 από ianis
κ γω ψαχνω για κατι πιο μόνιμο κ κατι που να μην εχει πολλή φασαρία...
Προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό, αλλά θα ήθελα να ειναι επίτοιχος πάνω από την πόρτα να μην πιανει χώρο, αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει θ/μπός που να εχει εξαγωγη προς τα κάτω... αρα Αερόθερμο;
διχαζομαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153601 από theoilia
άραγε κάτι τέτοιο κάνει δουλειά ή είναι μόνο μόστρα;Είναι και ακριβούτσικο πάντως...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ