Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61000 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45
Ευχαριστώ για την απάντηση stefgoon.Οι θερμοκρασία είναι και μέχρι 210'.Ξέρει κανείς να μας πει ποιά είναι η πρέπουσα; Και τι σημαίνει αν ειναι χαμηλότερη ή υψηλότερη από αυτή;
Βασίλης,Χαλκιδική

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61024 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

panelbas έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση stefgoon.Οι θερμοκρασία είναι και μέχρι 210'.Ξέρει κανείς να μας πει ποιά είναι η πρέπουσα; Και τι σημαίνει αν ειναι χαμηλότερη ή υψηλότερη από αυτή;
Βασίλης,Χαλκιδική


(panelbas) Βασίλη από ποιο μέρος της Χαλκιδικής είσαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61029 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

panelbas έγραψε: ...........Επίσης θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας ένα πάθημά μου με τον λέβητα προς γνώση και αποφυγή.Το καπάκι του σιλό πρέπει πάντοτε να είναι αεροστεγώς κλειστό και ποτέ ανοικτό,ιδίως όταν το καυσιμο κοντεύει να τελειώσει.Το καλοκαίρι είχα βάλει ένα σακκούλι πέλλετ για ζεστό νερό θερμοσίφωνα.Επειδή το σιλό είχε πιάσει λίγο καπνό, άνοιξα το καπάκι για να καθαρίσει και απομακρύνθηκα για λίγο.Όταν γύρισα το πέλλετ μέσα στο σιλό είχε πάρει φωτιά.Με το feed προώθησα το πέλλετ στο θάλαμο καύσης και απέφυγα τα χειρότερα.........
..............η εστία καύσης πρέπει να είναι λοφάκι μεστάχτη και αποκαιδια για να έχει καλή φλόγα.Όταν την καθαρίζω δεν κάνει καλή καύση και ο καπνός ντουμάνι.Έτσι αφήνω από μόνη της να πέφτει ηστάχτη κάτω.Το παρακολουθώ.
Βασίλης


Φίλε Βασίλη καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. :cheer:

Για αυτό πρέπει να έχει διακόπτη ασφάλειας η σύστημα έλεγχου επιστροφής φλόγας

Εδώ να αναφέρω ότι εδώ έχουμε τον Νίκο (primus 45) o οποίος είναι “γάτος” στο ενλογο μηχάνημα, είσαι και εσύ “παλαιός” όποτε περιμένουμε εμπειρίες να μας πεις και με πέλλετ.

Εγώ ακόμα δεν εχω ξεκινήσει τον λέβητα μου (primus 25), είμαι στις εργασίες τοποθέτησης και προετοιμασία λεβητοστάσιου, το καλό εδώ είναι ότι έχει μπόλικες πληροφορίες και πιστεύω ότι αν είμαι “διαβασμένος” θα μπω στο νόημα πιο γρήγορα
Όταν ξεκινήσω τον λέβητα

Ο υδραυλικός μου, μου είπε ότι επειδή έχει τον φυσητήρα σκορπάει τον πυρήνα (σκόνη) με αποτέλεσμα σκόνη και κάπνα,
ίσως για αυτό όταν κάνει το βουναλάκι είναι καλύτερα ίσως επειδή κλείνουν οι οπές..

Εγώ λεω να κανω την αρχή με πέλλετ και μετά να δω για πυρινοξυλο γιατί το βρίσκω σε καλή τιμη, εύχομαι να μην ντουμανιάσω τους γείτονες, είμαι και μονοκατοικία ανάθεμα με!! :evil:

Να ρωτήσω ο εσωτερικός θερμοστάτης είναι καλό να κλείνει τον καυστήρα όταν πιάσει θερμοκρασία η τον κυκλοφοριτη? :dry:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61032 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

panelbas έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση stefgoon.Οι θερμοκρασία είναι και μέχρι 210'.Ξέρει κανείς να μας πει ποιά είναι η πρέπουσα; Και τι σημαίνει αν ειναι χαμηλότερη ή υψηλότερη από αυτή;
Βασίλης,Χαλκιδική

U4-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΨΗΛΩΝ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ 220 C
Λοιπον 220 βαθμους στο πελλετ στο πυρηνοξυλο
ο λεβητας εχει απο την μανα του διαχηρησει υψηλων καυσαεριων.
Οπωτε ειναι δωρο αδωρο να δουλευει εκει πανω.
Κατω απο τους 200 βαθμους οσο γινεται πιο χαμηλα,


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61034 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε: Κύριοι,

Ξέρει κανείς αν αντί για νερό μέσα στις σωληνώσεις του καλοριφέρ αντικαταστήσουμε ένα μέρος του με κάποιο άλλο υγρό έχουμε καλύτερη απόδοση και στο λέβητα από την απορρόφηση της προσφερόμενης ενέργειας αλλά και στα σώματα μέσα στο σπίτι με τελικό αποτέλεσμα την οικονομία;


Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, το έχω σκεφτεί και εγώ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει ?

TI Παταμε στον πινακα για να δουμε την θερμοκρασια καυσαεριων PRIMUS 45?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61038 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Κύριοι,

Ξέρει κανείς αν αντί για νερό μέσα στις σωληνώσεις του καλοριφέρ αντικαταστήσουμε ένα μέρος του με κάποιο άλλο υγρό έχουμε καλύτερη απόδοση και στο λέβητα από την απορρόφηση της προσφερόμενης ενέργειας αλλά και στα σώματα μέσα στο σπίτι με τελικό αποτέλεσμα την οικονομία;


Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, το έχω σκεφτεί και εγώ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει ?

TI Παταμε στον πινακα για να δουμε την θερμοκρασια καυσαεριων PRIMUS 45?

Τι υγρο θα ειναι αυτο ?
και ποιο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.234 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ