Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60619 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Για 50% πυρηνοξηλο και 50% πελλετ τι ρυθμισεις βάζετε στον Primus 45;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60632 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

vasmpou έγραψε: για σας
εχω τον primous 34
περιοχη τρικαλα
170 τετ. παλια κατασκευη με καινουργια αλουμινια
καιο πελλετ αλφα οταν ειχε - το βραδυ 5 τσουβαλια
τωρα με 5-7 + το βραδυ 4τσουβαλια
ρυθμισεις 2 55 55% νερο 60


Εγω στη Καλαμπακα αυτες τις μερες που ειναι σχετικα μαλακος ο καιρος μου καιει 45-50 κιλα ενω την προηγουμενη βδομαδα που ειχε -3 μου εκαψε μεχρι και 70 κιλα.Σπιτι 165τ.μ. του 79.Πετρελαιο ποσο εκαιγες?
Παντως η ρυθμιση που εχεις ειναι λιγο καπως υπερβολικη νομιζω.Εμενα με 2 40 42% με -3 εξωτερικη οραν ζητουσαν και οι δυο θερμοστατες ταυτοχρονα αργουσε πολυ να ζεστανει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60660 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Tο ΣΑΒΒΑΤΟ θα ειμαι Kοζανη και Πτολεμαιδα
και την ΚΥΡΙΑΚΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ειναι εκει κοντα και θελει να τα πουμε απο κοντα
ενα τηλ.
Ο φιλος απο τα Γρεβενα εαν θελει να τα πουμε οταν θα γυρναω την Κυριακη
το απογευμα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60719 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45
Για σας.Μόλις προ ολίγου έγινα μέλος του φόρουμ το οποίο ανακάλυψα πριν 3-4 μέρες.Έχω τον PRM. 34 από τον οκτ 2011.Φέτος καίω πυρηνόξυλο,ρυθμίσεις 2',40',48%,νερά λέβητα 75',θερμοστάτης στο 20'c.Μετά τα σχόλια που διάβασα στο φόρουμ,μου δημιουργήθηκε η απορία,τι ρόλο παίζει η θερμοκρασία των καυσαερίων και πόση πρέπει να είναι.Επίσης θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας ένα πάθημά μου με τον λέβητα προς γνώση και αποφυγή.Το καπάκι του σιλό πρέπει πάντοτε να είναι αεροστεγώς κλειστό και ποτέ ανοικτό,ιδίως όταν το καυσιμο κοντεύει να τελειώσει.Το καλοκαίρι είχα βάλει ένα σακκούλι πέλλετ για ζεστό νερό θερμοσίφωνα.Επειδή το σιλό είχε πιάσει λίγο καπνό, άνοιξα το καπάκι για να καθαρίσει και απομακρύνθηκα για λίγο.Όταν γύρισα το πέλλετ μέσα στο σιλό είχε πάρει φωτιά.Με το feed προώθησα το πέλλετ στο θάλαμο καύσης και απέφυγα τα χειρότερα.
Αυτές τις μέρες που ο καιρός είναι μαλακός ακόμη καταναλώνει 50 κιλά περίπου πυρήνα.Αυτό που παρατήρησα είναι ότιη εστία καύσης πρέπει να είναι λοφάκι μεστάχτη και αποκαιδια για να έχει καλή φλόγα.Όταν την καθαρίζω δεν κάνει καλή καύση και ο καπνός ντουμάνι.Έτσι αφήνω από μόνη της να πέφτει ηστάχτη κάτω.Το παρακολουθώ.
Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60752 από hellas10
Απαντήθηκε από hellas10 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Tο ΣΑΒΒΑΤΟ θα ειμαι Kοζανη και Πτολεμαιδα
και την ΚΥΡΙΑΚΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ειναι εκει κοντα και θελει να τα πουμε απο κοντα
ενα τηλ.
Ο φιλος απο τα Γρεβενα εαν θελει να τα πουμε οταν θα γυρναω την Κυριακη
το απογευμα.

φιλε ισως τα πουμε κοζανη η σαββατο η κυριακη μονο πρωι ομως γιατι απογευμα δουλευω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60775 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Γεια σου Βασίλη! Νεος στο forum παλιος στον primus!!! To ιδιο εχω παρατηρησει και εγω, καθαρισμα στην εστια= ντουμανι, κακη καυση κλπ κλπ. Συνιθιζα να καθαριζω τις πλαινες σταχτες οχι κεντρικη ετσι για να ελευθερωσω καμια τρυπα αερα. Την τελευταια εβδομαδα την αφηνω ακαθαριστη τελειως προσεχοντας μονο μην ανεβει το ...βουναλακι πολυ ψηλα. Μια φορα που ψηλωσε αλλαξα ρυθμισεις 1'' 120'' 100% για κανα δεκαλεπτο και οτι ακαυτο υπηρχε το εκαψε και το υψος και παλι στα φυσιολογικα του. Τωρα για τις θερμοκρασιες εμενα παιζει 140-180.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.255 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ