Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60398 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ryanph69 έγραψε:

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,..........
.......
Η κατανάλωση με εκείνα τα κρύα ήταν 45 κιλά pellet το 24ωρο αλλά τώρα έπεσε περίπου λίγο πάνω από τα 30. Από ζέστη πάντως έχουμε άφθονη. Το ρυθμίζω να έχει 22 βαθμούς μέγιστο........


Μια χαρα μου ακουγετε.. Τι πελλετ καις και απο καπνα πως τα παει ?


Φίλτατε "electron" Καλημέρα


Επειδή είμαι νέος στο χώρο είμαι ακόμα σε δοκιμές. Έχω ένα τρέιλερ το κοτσάρω στο αυτοκίνητο και επισκέπτομαι τις αποθήκες τις περιοχής μου για την προμήθεια pellet.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρις διαφορετικές μάρκες. Ένα από τη Σερβία το οποίο ήταν το πρώτο μου και από την λίγη εμπειρία που είχα και τις κακές ρυθμίσεις που μου είχε βάλει ο καυστηρατζής θεωρώ ότι δούλεψε πολύ καλά και σε απόδοση και σε στάχτη και σε καπνό. Το δεύτερο που έβαλα ήταν ένα Βουλγάρικο το οποίο και αυτό τα πήγε καλά. Τώρα έχω και καίω ένα Ελληνικό καλό σε απόδοση αλλά πάρα πολύ στάχτη. Μάρκες και εταιρίες βλέπεις ότι αποφεύγω να γράφω. Δεν επιτρέπεται, μάλλον.

Από τις 19 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα το πρωί (19 Δεκέμβρη) έχω κάψει 950 κιλά pellet. Καλή τη βλέπω την κατανάλωση για πρωτάρη στο άθλημα και με βάση τα τετραγωνικά που ζεσταίνω και την περιοχή που μένω.

Ποσα τετραγωνικα και τι ρυθμισεις εχεις ?


270τμ (120+120+50), 3 boiler (250+200+80) και ρυθμίσεις 2" - 35" - 50% αυτή τη στιγμή στον Primus 60.


Μπορεις να του κατεβασεις τον αερα 45-48% γιατι καις πελλετ
Αυτη την ρυθμισει την εχω εγω οταν εχει -13 περσυ για πυρηνοξυλο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60399 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Primus 45
Φίλτατε "Primus 45" καλημέρα,

Λόγω του προβλήματος με τη στάχτη που έχω με το pellet που καίω αυτή τη στιγμή δοκιμάζω διάφορα μήπως και βρω τη χρυσή τομή. Πέρασα και από το 45-48% αέρα. Εκτός από πολύ στάχτη είναι και ελαφρά πετρωμένη. Με τον αυξημένο αέρα και ίσως το πέτρωμα της στάχτης έχει μεταφέρει την καύση προς το κέντρο (ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά)και όχι στη δεύτερη σειρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60405 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε "Primus 45" καλημέρα,

Λόγω του προβλήματος με τη στάχτη που έχω με το pellet που καίω αυτή τη στιγμή δοκιμάζω διάφορα μήπως και βρω τη χρυσή τομή. Πέρασα και από το 45-48% αέρα. Εκτός από πολύ στάχτη είναι και ελαφρά πετρωμένη. Με τον αυξημένο αέρα και ίσως το πέτρωμα της στάχτης έχει μεταφέρει την καύση προς το κέντρο (ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά)και όχι στη δεύτερη σειρά.

ΟΣΑ και να δοκιμασεις το πετρωμα θα στο κανουνε λογο τις υγρασιας τους
μονο εαν βρεις καλο πελλετ.
Οταν λες πολυ σταχτη ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60409 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε "Primus 45" καλημέρα,

Λόγω του προβλήματος με τη στάχτη που έχω με το pellet που καίω αυτή τη στιγμή δοκιμάζω διάφορα μήπως και βρω τη χρυσή τομή. Πέρασα και από το 45-48% αέρα. Εκτός από πολύ στάχτη είναι και ελαφρά πετρωμένη. Με τον αυξημένο αέρα και ίσως το πέτρωμα της στάχτης έχει μεταφέρει την καύση προς το κέντρο (ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά)και όχι στη δεύτερη σειρά.

ΟΣΑ και να δοκιμασεις το πετρωμα θα στο κανουνε λογο τις υγρασιας τους
μονο εαν βρεις καλο πελλετ.
Οταν λες πολυ σταχτη ?


Θυμάσαι τη φωτογραφία που μας έβαλες εχθές για να μας δείξεις τι γίνεται όταν αφήσουμε μέσα το δακτυλίδι και καίμε pellet; Όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Παραπάνω από το μισό σε ύψος του δακτυλιδιού ήταν γεμάτο. Σε αντίθεση με το Σέρβικο και το Βουλγάρικο η εστία ήταν σχεδόν καθαρή. Περίπου 2cm ήταν το ύψος της στάχτης.
Χωρίς να το γνωρίζω και βέβαια ο υδραυλικός και ο καυστηρατζής δεν μου το είπαν, είχα μέχρι εχθές το δακτυλίδι μέσα.

Σήμερα το πρωί που τον είδα και είχα βγάλει το δακτυλίδι η κατάσταση ήταν καλύτερη αλλά όχι σαν το Σέρβικο με το δακτυλίδι.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ryanph69.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60418 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε "Primus 45" καλημέρα,

Λόγω του προβλήματος με τη στάχτη που έχω με το pellet που καίω αυτή τη στιγμή δοκιμάζω διάφορα μήπως και βρω τη χρυσή τομή. Πέρασα και από το 45-48% αέρα. Εκτός από πολύ στάχτη είναι και ελαφρά πετρωμένη. Με τον αυξημένο αέρα και ίσως το πέτρωμα της στάχτης έχει μεταφέρει την καύση προς το κέντρο (ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά)και όχι στη δεύτερη σειρά.

ΟΣΑ και να δοκιμασεις το πετρωμα θα στο κανουνε λογο τις υγρασιας τους
μονο εαν βρεις καλο πελλετ.
Οταν λες πολυ σταχτη ?


Θυμάσαι τη φωτογραφία που μας έβαλες εχθές για να μας δείξεις τι γίνεται όταν αφήσουμε μέσα το δακτυλίδι και καίμε pellet; Όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Παραπάνω από το μισό σε ύψος του δακτυλιδιού ήταν γεμάτο. Σε αντίθεση με το Σέρβικο και το Βουλγάρικο η εστία ήταν σχεδόν καθαρή. Περίπου 2cm ήταν το ύψος της στάχτης.
Χωρίς να το γνωρίζω και βέβαια ο υδραυλικός και ο καυστηρατζής δεν μου το είπαν, είχα μέχρι εχθές το δακτυλίδι μέσα.

Σήμερα το πρωί που τον είδα και είχα βγάλει το δακτυλίδι η κατάσταση ήταν καλύτερη αλλά όχι σαν το Σέρβικο με το δακτυλίδι.

Σε ποσες μερες??
2cm ήταν το ύψος της στάχτης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60420 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε:
Φίλτατε "electron" Καλημέρα


Επειδή είμαι νέος στο χώρο είμαι ακόμα σε δοκιμές. Έχω ένα τρέιλερ το κοτσάρω στο αυτοκίνητο και επισκέπτομαι τις αποθήκες τις περιοχής μου για την προμήθεια pellet.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρις διαφορετικές μάρκες. Ένα από τη Σερβία το οποίο ήταν το πρώτο μου και από την λίγη εμπειρία που είχα και τις κακές ρυθμίσεις που μου είχε βάλει ο καυστηρατζής θεωρώ ότι δούλεψε πολύ καλά και σε απόδοση και σε στάχτη και σε καπνό. Το δεύτερο που έβαλα ήταν ένα Βουλγάρικο το οποίο και αυτό τα πήγε καλά. Τώρα έχω και καίω ένα Ελληνικό καλό σε απόδοση αλλά πάρα πολύ στάχτη. Μάρκες και εταιρίες βλέπεις ότι αποφεύγω να γράφω. Δεν επιτρέπεται, μάλλον.

Από τις 19 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα το πρωί (19 Δεκέμβρη) έχω κάψει 950 κιλά pellet. Καλή τη βλέπω την κατανάλωση για πρωτάρη στο άθλημα και με βάση τα τετραγωνικά που ζεσταίνω και την περιοχή που μένω.


Καλημέρα, σε όλους !

ryanph69 σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λίγο πολύ κατάλαβα τι πέλλετ βάζεις, αν και δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα το forum να αναφέρουμε μάρκες και τιμές (αυτό καλό θα είναι να μας το απαντήσει ένας συντονιστής η ο διαχειριστής του forum)

Τελικά το ολο θέμα σε αυτούς τους λέβητες είναι το καύσιμο και οι σωστές ρυθμίσεις.

Από τον νέο χρόνο που θα μπω και εγώ στο club σκέπτομαι να δοκιμάσω διάφορα, μεταξύ αυτού και μπριγκέτες θέρμανσης (έχω βρει τις αυστριακές σε καλή τιμή, πιστοποιημένες).

Και φυσικά με τον καιρό θα τα λέμε για κατανάλωση και απόδοση :side:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.312 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ