Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60224 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45
δηλαδή λες ότι έχει μεγαλύτερη θερμική δύναμη?
τι να πω μπερδεύτηκα νόμιζα ότι το πελετ είναι πιο ισχυρό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60389 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,..........
.......
Η κατανάλωση με εκείνα τα κρύα ήταν 45 κιλά pellet το 24ωρο αλλά τώρα έπεσε περίπου λίγο πάνω από τα 30. Από ζέστη πάντως έχουμε άφθονη. Το ρυθμίζω να έχει 22 βαθμούς μέγιστο........


Μια χαρα μου ακουγετε.. Τι πελλετ καις και απο καπνα πως τα παει ?


Φίλτατε "electron" Καλημέρα


Επειδή είμαι νέος στο χώρο είμαι ακόμα σε δοκιμές. Έχω ένα τρέιλερ το κοτσάρω στο αυτοκίνητο και επισκέπτομαι τις αποθήκες τις περιοχής μου για την προμήθεια pellet.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρις διαφορετικές μάρκες. Ένα από τη Σερβία το οποίο ήταν το πρώτο μου και από την λίγη εμπειρία που είχα και τις κακές ρυθμίσεις που μου είχε βάλει ο καυστηρατζής θεωρώ ότι δούλεψε πολύ καλά και σε απόδοση και σε στάχτη και σε καπνό. Το δεύτερο που έβαλα ήταν ένα Βουλγάρικο το οποίο και αυτό τα πήγε καλά. Τώρα έχω και καίω ένα Ελληνικό καλό σε απόδοση αλλά πάρα πολύ στάχτη. Μάρκες και εταιρίες βλέπεις ότι αποφεύγω να γράφω. Δεν επιτρέπεται, μάλλον.

Από τις 19 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα το πρωί (19 Δεκέμβρη) έχω κάψει 950 κιλά pellet. Καλή τη βλέπω την κατανάλωση για πρωτάρη στο άθλημα και με βάση τα τετραγωνικά που ζεσταίνω και την περιοχή που μένω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ryanph69.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60394 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

bavel έγραψε: Νικόλα(primus 45) πόσο διαφορά σε κατανάλωση πάντα αναφέρομαι μπορεί να έχει το πελετ από το πυρηνοξυλο?Αν καιω για παράδειγμα 50κιλα ημερησίως πυρηνοξυλο θα καίω 25 για πελετ?το ρωτάω αποκλειστικά κ μόνο από θέμα καθαριότητας των 2 υλικών η τιμή σαφέστατα θα είναι πιο αυξημένη αλλά ίσως ισοφαριζεται από το μισό που υποθετικά περνώ ως βάση

φίλε ΠΑΠΑΣ από κατανάλωση από 1/11/12-17/12/12
εκαψα 2.400 κιλά πυρηνοξυλο&καμία 100κιλα ξύλο να το δοκιμάσω,νομίζω ότι είναι καλά έχοντας σταθερά 22-22,5ολο το 24ωρο

Αν και δεν θυμαμαι την πρωτη εβδομαδα που εκαψα πελλετ τι
καταναλωση ειχα λογο γεναρη,μαλλον 50 κιλα πυρηνοξυλο θελει μαλλον 70 κιλα πελλετ

δηλαδή λες ότι έχει μεγαλύτερη θερμική δύναμη?
τι να πω μπερδεύτηκα νόμιζα ότι το πελετ είναι πιο ισχυρό
Οχι
Αυτο θα σου το απαντησει καποιος που φτιαχνει πελλετ!!!
Και τι εννοω ποσα κιλα πυρηνοξυλο χρειαζεται για να γινει 100 κιλα π.χ. πελλετ??
Βαζουμε 100 κιλα πελλετ οτι νανε για καψιμο
Και βλεπουμε ποσα κιλα πυρηνοξυλο χρειαστηκε για να γινουνε 100 κιλα πελλετ!!!
Βεβαια αλλη υγρασια εχει το πελλετ απο την μανατου και το πυρηνοξυλο
και αλλη θα εχει το πυρηνοξυλο οταν το κανουμε πελλετ.
Καπου διαβασα οτι οσες φορες περασεις οτι υλικο θες να κανει πελλετ απο
μια πελλετοπρεσα αυτη του κατεβαζει την υγρασια 3% καθε φορα που το περνας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60395 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε:

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,..........
.......
Η κατανάλωση με εκείνα τα κρύα ήταν 45 κιλά pellet το 24ωρο αλλά τώρα έπεσε περίπου λίγο πάνω από τα 30. Από ζέστη πάντως έχουμε άφθονη. Το ρυθμίζω να έχει 22 βαθμούς μέγιστο........


Μια χαρα μου ακουγετε.. Τι πελλετ καις και απο καπνα πως τα παει ?


Φίλτατε "electron" Καλημέρα


Επειδή είμαι νέος στο χώρο είμαι ακόμα σε δοκιμές. Έχω ένα τρέιλερ το κοτσάρω στο αυτοκίνητο και επισκέπτομαι τις αποθήκες τις περιοχής μου για την προμήθεια pellet.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρις διαφορετικές μάρκες. Ένα από τη Σερβία το οποίο ήταν το πρώτο μου και από την λίγη εμπειρία που είχα και τις κακές ρυθμίσεις που μου είχε βάλει ο καυστηρατζής θεωρώ ότι δούλεψε πολύ καλά και σε απόδοση και σε στάχτη και σε καπνό. Το δεύτερο που έβαλα ήταν ένα Βουλγάρικο το οποίο και αυτό τα πήγε καλά. Τώρα έχω και καίω ένα Ελληνικό καλό σε απόδοση αλλά πάρα πολύ στάχτη. Μάρκες και εταιρίες βλέπεις ότι αποφεύγω να γράφω. Δεν επιτρέπεται, μάλλον.

Από τις 19 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα το πρωί (19 Δεκέμβρη) έχω κάψει 950 κιλά pellet. Καλή τη βλέπω την κατανάλωση για πρωτάρη στο άθλημα και με βάση τα τετραγωνικά που ζεσταίνω και την περιοχή που μένω.

Ποσα τετραγωνικα και τι ρυθμισεις εχεις ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60396 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

ryanph69 έγραψε:

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,..........
.......
Η κατανάλωση με εκείνα τα κρύα ήταν 45 κιλά pellet το 24ωρο αλλά τώρα έπεσε περίπου λίγο πάνω από τα 30. Από ζέστη πάντως έχουμε άφθονη. Το ρυθμίζω να έχει 22 βαθμούς μέγιστο........


Μια χαρα μου ακουγετε.. Τι πελλετ καις και απο καπνα πως τα παει ?


Φίλτατε "electron" Καλημέρα


Επειδή είμαι νέος στο χώρο είμαι ακόμα σε δοκιμές. Έχω ένα τρέιλερ το κοτσάρω στο αυτοκίνητο και επισκέπτομαι τις αποθήκες τις περιοχής μου για την προμήθεια pellet.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρις διαφορετικές μάρκες. Ένα από τη Σερβία το οποίο ήταν το πρώτο μου και από την λίγη εμπειρία που είχα και τις κακές ρυθμίσεις που μου είχε βάλει ο καυστηρατζής θεωρώ ότι δούλεψε πολύ καλά και σε απόδοση και σε στάχτη και σε καπνό. Το δεύτερο που έβαλα ήταν ένα Βουλγάρικο το οποίο και αυτό τα πήγε καλά. Τώρα έχω και καίω ένα Ελληνικό καλό σε απόδοση αλλά πάρα πολύ στάχτη. Μάρκες και εταιρίες βλέπεις ότι αποφεύγω να γράφω. Δεν επιτρέπεται, μάλλον.

Από τις 19 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα το πρωί (19 Δεκέμβρη) έχω κάψει 950 κιλά pellet. Καλή τη βλέπω την κατανάλωση για πρωτάρη στο άθλημα και με βάση τα τετραγωνικά που ζεσταίνω και την περιοχή που μένω.

Ποσα τετραγωνικα και τι ρυθμισεις εχεις ?


270τμ (120+120+50), 3 boiler (250+200+80) και ρυθμίσεις 2" - 35" - 50% αυτή τη στιγμή στον Primus 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60397 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Ξεχασα να σας πω καλημερα!!!!!!!!!!!!!
Επισης το ΣΑΒΒΑΤΟ θα ειμαι κοζανη και πτολεμαιδα
και την ΚΥΡΙΑΚΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ειναι εκει κοντα και θελει να τα πουμε απο κοντα
ενα τηλ.
Ο φιλος απο τα Γρεβενα εαν θελει να τα πουμε οταν θα γυρναω την κυριακη
το απογευμα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.244 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ