Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60116 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Primus 45
Έτσι είναι, όπως τα λέει ο GT. Για να παρατείνουν το χρόνο ζωής το βάζουν στην είσοδο που είναι πιο κρύο το νερό.

Αλλά οι κατασκευαστές πλέον υποστηρίζουν πως δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά, ούτως ή άλλως είναι σχεδιασμένοι για να δουλεύουν σε υψηλές θερμοκρασίες χωρίς πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60147 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Φιλε electron δεν με λενε χρηστο νικο
τι καυστηρα εχεις ?
δεν χρειαζεται ουτε ανοιχτό δοχείο ουτε αγχος
για τον 25
Εγω εχω τον 45 και εχω βαλει δοχειο διαστολης 80 % παραπανω απο αυτο
που ειχα στον πετρελαιου 35 ειχα πριν.
ΤΟΝ κυκλοφορητη θα τον συνδεσεις στην επιστροφη του λεβητα.
Βεβαια ο υδραυλικος θα το βαλει εκει που τον εχουνε μαθει!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πες του φιλου σου να κατεβασει τον αερα 40-45 πες μας τι καυσαερια εχει?


Φίλε Νίκο sorry για την αλλαγή ονόματος!!

Φίλε ryanph69 για το κέλυφος το έχω σκεφτεί και εγώ, απλά όταν έκανα ανακαίνιση και μόνωση στην ταράτσα έπρεπε να είχα γεμίσει και τους τοίχους με πολυουρεθάνη. Αυτό δεν έγινε και τώρα το πληρώνω σε… θέρμανση

Λοιπόν Νίκο ο λέβητας πετρελαίου που έχω είναι 42.000 θερμίδες είναι μεγάλος για 89τμ και 7 σώματα.

Μόλις ήρθε και ο υδραυλικός και αποφασίσαμε τι θα κάνουμε.

Θα αλλάξουμε το κλειστό δοχείο διαστολής το 40αρι που έχω ή θα προσθέσουμε και ένα δεύτερο 50αρι σύνολο 90λτ.

Ανοικτό δοχείο διαστολής δεν μπορώ να βάλω και να θέλω γιατί δεν έχω ύψος.

(Το λεβητοστάσιο είναι στην ταράτσα)

Θα συνδέσουμε τον λέβητα όπως ενδεικνετε στο σχέδιο της mavil μαζι και σε συνεργασία με το εσωτερικό 200αρι μποιλερ που έχω από τον ηλιακό για ζεστά νερά χρήσης.

Buffer προς το παρόν δεν βάζω..

Θα μπουν και τα 3 ασφαλιστικά, εξαερίστηκα και ότι χρειάζεται και καμινάδα inox φ150 (φ200) διπλού τοιχώματος,,

Αυτοματισμοί, που είχα πριν αυτονομία, τριοδες, τετραδοδες κλπ πάνε βόλτα. :P

Απλά πράγματα.

Θα μεταφέρω στον υδραυλικό το θέμα σύνδεσης του κυκλοφοριτη.

Και ο θεος βοηθος ! :blush:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60151 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,..........
.......
Η κατανάλωση με εκείνα τα κρύα ήταν 45 κιλά pellet το 24ωρο αλλά τώρα έπεσε περίπου λίγο πάνω από τα 30. Από ζέστη πάντως έχουμε άφθονη. Το ρυθμίζω να έχει 22 βαθμούς μέγιστο........


Μια χαρα μου ακουγετε.. Τι πελλετ καις και απο καπνα πως τα παει ?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60156 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45
20-21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60197 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45
Νικόλα(primus 45) πόσο διαφορά σε κατανάλωση πάντα αναφέρομαι μπορεί να έχει το πελετ από το πυρηνοξυλο?Αν καιω για παράδειγμα 50κιλα ημερησίως πυρηνοξυλο θα καίω 25 για πελετ?το ρωτάω αποκλειστικά κ μόνο από θέμα καθαριότητας των 2 υλικών η τιμή σαφέστατα θα είναι πιο αυξημένη αλλά ίσως ισοφαριζεται από το μισό που υποθετικά περνώ ως βάση

φίλε ΠΑΠΑΣ από κατανάλωση από 1/11/12-17/12/12
εκαψα 2.400 κιλά πυρηνοξυλο&καμία 100κιλα ξύλο να το δοκιμάσω,νομίζω ότι είναι καλά έχοντας σταθερά 22-22,5ολο το 24ωρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60214 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

bavel έγραψε: Νικόλα(primus 45) πόσο διαφορά σε κατανάλωση πάντα αναφέρομαι μπορεί να έχει το πελετ από το πυρηνοξυλο?Αν καιω για παράδειγμα 50κιλα ημερησίως πυρηνοξυλο θα καίω 25 για πελετ?το ρωτάω αποκλειστικά κ μόνο από θέμα καθαριότητας των 2 υλικών η τιμή σαφέστατα θα είναι πιο αυξημένη αλλά ίσως ισοφαριζεται από το μισό που υποθετικά περνώ ως βάση

φίλε ΠΑΠΑΣ από κατανάλωση από 1/11/12-17/12/12
εκαψα 2.400 κιλά πυρηνοξυλο&καμία 100κιλα ξύλο να το δοκιμάσω,νομίζω ότι είναι καλά έχοντας σταθερά 22-22,5ολο το 24ωρο

Αν και δεν θυμαμαι την πρωτη εβδομαδα που εκαψα πελλετ τι
καταναλωση ειχα λογο γεναρη,μαλλον 50 κιλα πυρηνοξυλο θελει μαλλον 70 κιλα πελλετ


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.268 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ