Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58237 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45
καλημερα από Άγιο Παντελεήμων Χαλκιδικής !! Περιγράφοντας το παρακάτω περιστατικό που μου συνέβη το ξημέρωμα είμαι πλέον απόλυτα πεπεισμένος ότι τελικά οι μονωσεις του σπιτιού είναι που το διατηρούν ζεστο&σε δεύτερη σειρά το όπιο μηχάνημα.
18:00 το απόγευμα βάζω 40 κιλά πυρηνοξυλο & το ίδιο περίπου σε πριονιδι ελιάς που έχω φτιάξει (για να το κάνω πελετ αν και όταν προλάβω).εξωτερικές Θερμοκρασίες εδώ κ 10 ημέρες -6 έως +4 &εσωτερική θερμοκρασία 20-22.Στις3 το πρωί νιώθω να κρυώνω βλέπω το θερμόμετρο 17 βαθμούς,!!πάω κάτω σαν τον εσκιμοο βλέπω το σιλο γεμάτο κ τον κοχλια ενώ δουλεύει να μην μπορεί να τροφοδοτήσει την εστια.ενώ παλεύω κάνα μισάωρο με ένα σωλήνα μήπως μπορέσω να το ταΐσω κ αρχίσει να τράβα τίποτα.Κίνηση δεύτερη αρχίζω με ένα φτυαρακι να αδειαζω το σιλο,αφού έχω γίνει σαν καπνισμενο μπέικον γεμίζω με πυρηνοξυλο μόνο και παρακολουθώ κάνα 5λεπτο εναυση επιτυχής.Θερμοκρασία στο σπίτι 14,5.04:45 η γυναίκα μου πήγε να πει ότι έχουμε κρύο αλλά μάλλον το ξανασκεφτηκε μόλις με είδε πως ημουν.10:50 που γράφω θερμοκρασία χώρου 19.sorry αν σας κούρασα αλλά κάπου ήθελα να τα πω ,καταλήγοντας σε 2 συμπεράσματα 1)
το καλοκαίρι με το καλό μόνωση ταράτσας μου φαίνεται τρελό να χαθούν τόσοι βαθμοί σε τόσο λιγες ώρες & 2τερον οι μ@Λ@κιες πληρώνονται ας πρόσεχα να μην κάνω πειράματα

καληνύχτα σας!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58247 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Primus 45
η αμονωτη ταρατσα μπορει ευκολα να κατεβασει 2-3 βαθμους την θερμοκρασια του χωρου σε μια ωρα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58261 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

bavel έγραψε: καλημερα από Άγιο Παντελεήμων Χαλκιδικής !! Περιγράφοντας το παρακάτω περιστατικό που μου συνέβη το ξημέρωμα είμαι πλέον απόλυτα πεπεισμένος ότι τελικά οι μονωσεις του σπιτιού είναι που το διατηρούν ζεστο&σε δεύτερη σειρά το όπιο μηχάνημα.
18:00 το απόγευμα βάζω 40 κιλά πυρηνοξυλο & το ίδιο περίπου σε πριονιδι ελιάς που έχω φτιάξει (για να το κάνω πελετ αν και όταν προλάβω).εξωτερικές Θερμοκρασίες εδώ κ 10 ημέρες -6 έως +4 &εσωτερική θερμοκρασία 20-22.Στις3 το πρωί νιώθω να κρυώνω βλέπω το θερμόμετρο 17 βαθμούς,!!πάω κάτω σαν τον εσκιμοο βλέπω το σιλο γεμάτο κ τον κοχλια ενώ δουλεύει να μην μπορεί να τροφοδοτήσει την εστια.ενώ παλεύω κάνα μισάωρο με ένα σωλήνα μήπως μπορέσω να το ταΐσω κ αρχίσει να τράβα τίποτα.Κίνηση δεύτερη αρχίζω με ένα φτυαρακι να αδειαζω το σιλο,αφού έχω γίνει σαν καπνισμενο μπέικον γεμίζω με πυρηνοξυλο μόνο και παρακολουθώ κάνα 5λεπτο εναυση επιτυχής.Θερμοκρασία στο σπίτι 14,5.04:45 η γυναίκα μου πήγε να πει ότι έχουμε κρύο αλλά μάλλον το ξανασκεφτηκε μόλις με είδε πως ημουν.10:50 που γράφω θερμοκρασία χώρου 19.sorry αν σας κούρασα αλλά κάπου ήθελα να τα πω ,καταλήγοντας σε 2 συμπεράσματα 1)
το καλοκαίρι με το καλό μόνωση ταράτσας μου φαίνεται τρελό να χαθούν τόσοι βαθμοί σε τόσο λιγες ώρες & 2τερον οι μ@Λ@κιες πληρώνονται ας πρόσεχα να μην κάνω πειράματα

καληνύχτα σας!!!

Τι εκανες βρε ???????????????????????
Εβαλες 40 κιλα πυρηνοξυλο και 40 κιλα πριονιδι?!!!!!
20 % υγρασια το πυρηνοξυλο και αλλα 15 % το πριονιδι!!!!!
Ωραιος!!!!!!!!!! κανε πειραματα κανε πειραματα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58265 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Primus 45
Kαταρχάς, ο Primus μπορεί να πάρει πριονίδι χωρίς αναδευτήρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58282 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Grecu_ έγραψε: Kαταρχάς, ο Primus μπορεί να πάρει πριονίδι χωρίς αναδευτήρα?

Οχι


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58294 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45
όχι ρε παιδιά δεν παίρνει πριόνιδι το ξέρω&(τώρα το εμπεδωσα μια χαρά αλλά καμιά φορά μας τραβάει χαζομάρα :P θα το προτείνω πλέον ως βραδυνο εγερτηριο άντε Προσεχώς κ σε γερμανικό νούμερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.241 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ