Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57335 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

NIKIDIMI έγραψε: καλησπερα.την τελευταί α εβγομάδα έχει αυξηθεί πολύ η κατανάλωση του λεβητα 34.ενω εκαιγε περιπου 7 σακια τισ 3 ημερες τωρα καθε 2 ημερες καιει 6+ σακια.οι ρυθμίσεις ειναι 40 αναμονη,2 τρ, 45 αερας,65 νερό,40 κυκλοφορητης.ανεβασα λίγο την αναμονη απο 40 σε 42-43 καικαπνισε.το επανεφερα στο 40 όλα καλά με τον καπνό,αλλα συνεχίζει ωα καιει πολύ.σήμερα ανεβασα τα νερά στο 68, υπόλοιπες ρυθμίσεισ παραμένουν ως εχουν.το σπιτι είναι 150 τμ 2 οροφοικαι εσωτ. θερμοκρασια 23 β.καμιά ιδέα για λιγοτερη καταναλωση?

Δεν μας ειπες ποσο ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια πριν και μετα!!!!!!!!!!!!


Επισης τι καταναλωση ειχες σε πετρελαιο Μακαρι να ειχα τη δικη σου καταναλωση.Καθε μερα 4*15 κιλα με θερμοκρασιες απο 1 ως 5-6 βαθμους.Μου φαινεται απιστευτο οτι εχουμε τα ιδια σπιτια περιπου, εσυ με περισσοτερο κρυο στα Γρεβενα να καταναλωνεις 45κιλα/μερα με 23 βαθμους!!!Εγω με το ζορι 20,5.Εκτος και αν το σπιτι σου ειναι μεν σχετικα παλιο ,αλλα εχεις καλη μονωση.Τα σωματα σου ποσες θερμιδες ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57349 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Επιτέλους σήμερα παρέλαβε ο φίλος μου τον λέβητα και άρχισε η οδύσσεια του κατεβάσματος στο λεβητοστάσιο του!!.

Κυριολεκτικά έγινε φύλλο και φτερό για να χωρέσει και να ελαφρύνει όσο το δυνατό περισσότερο για να κατεβεί από την σκάλα. Χρησιμοποιήσαμε ένα μαδέρι και 6 άτομα.

Σας παραθετω μερικες φωτο μαζι με κάποιες παρατηρήσεις :



Το σιλό δεν έχει δείκτη και διακόπτη ασφάλειας



το εσωτερικό του σιλό με τις κόλλες σιλικόνης



Ο κοχλιας..



Αυτό το εξάρτημα που μοιάζει σαν "φτυαράκι" είναι για να καθαρίζουμε τις στάχτες η μπαίνει κάπου?

επισης η σχαρα για τα ξυλα ειναι αυτος ο κυλινδρος ?



επίσης κάτι τελευταίο.. Ο λέβητας χρειάζεται μαζί με κάποια αλλά ασφαλιστικά και μια βαλβίδα ασφάλειας για τους 90 βαθμούς που δείχνει στο Manual.

Αυτή δεν την παραλάβαμε με τον λέβητα. Πάει μαζί με τον λέβητα η αγοράζετε ξεχωριστά?.
Γιατί ο υδραυλικός μου είπε ότι αφενός μπορεί να είναι και ακριβή σαν κόστος, αφετέρου ίσως να μην την έχουν τα μαγαζιά εδώ στην Αθηνά!. :huh:
Εσείς την παραλάβατε μαζί με τον λέβητα?, Το ποιο λογικό είναι να την δίνουν μαζί αφού προορίζετε για ασφάλεια του ίδιου τους του λέβητα!



Ο λεβητας γυμνος και ξαπλωμενος ετοιμος για το κατεβασμα!

ειδα και σε ενα σιτε το δοχειο σταχτης, παει και αυτο μαζι ?



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57378 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45
Φίλε electron καλώς ήρθες κ εσύ στο club των primus !!
Η βαλβίδα ασφαλείας δεν περιλαμβανεται αγοράζεται χωριστά,ο κύλινδρος που είδες είναι η εστία καύσεως και πάνω από αυτή τοποθετείται η σχάρα ξύλου ( η οποία όμως χρεώνεται 100€).Εννοείται ότι ο λεβητας συνοδεύεται με το δοχείο συλλογής στάχτης καθώς κ ένα συρμάτινο βουρτσακι καθαρισμού των τουμποσωληνων.Τώρα αυτό που δεν μου άρεσε κ δεν μπορώ να το καταλάβω είναι
γιατί δεν βάζουν τον δείκτη στάθμης καυσίμου κ το διακόπτακι στο σιλο όπως στον δικό μου 34 αρη. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν διάφορα,αντί να εξελλισουν τα μοντέλα τους τα κάνουν πιο απαρχαιωμένο;Τι να πω τόσο κόστος έχει η μας θεωρούν δεδομένους πελάτες??
:evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57415 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Primus 45
βαλβίδα ασφάλειας για τους 90 βαθμούς


kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Dipli...-Caleffi.652929.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57432 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

bavel έγραψε: Φίλε electron καλώς ήρθες κ εσύ στο club των primus !!
Η βαλβίδα ασφαλείας δεν περιλαμβανεται αγοράζεται χωριστά,ο κύλινδρος που είδες είναι η εστία καύσεως και πάνω από αυτή τοποθετείται η σχάρα ξύλου ( η οποία όμως χρεώνεται 100€).Εννοείται ότι ο λεβητας συνοδεύεται με το δοχείο συλλογής στάχτης καθώς κ ένα συρμάτινο βουρτσακι καθαρισμού των τουμποσωληνων.Τώρα αυτό που δεν μου άρεσε κ δεν μπορώ να το καταλάβω είναι
γιατί δεν βάζουν τον δείκτη στάθμης καυσίμου κ το διακόπτακι στο σιλο όπως στον δικό μου 34 αρη. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν διάφορα,αντί να εξελλισουν τα μοντέλα τους τα κάνουν πιο απαρχαιωμένο;Τι να πω τόσο κόστος έχει η μας θεωρούν δεδομένους πελάτες??
:evil:


Καλα μιλαμε οι ανθρωποι ειναι οτι ναναι.Εμενα ο λεβητας μου ηρθε με τη βαλβιδα ασφαλειας,αλλα μου φαγανε το βουρτσακι καθαρισμου. :)

bavel οταν ανοιγεις το καπακι του σιλο και δεν κανει επαφη ο διακοπτης ασφαλειας σου βγαζει ενδειηξη OFF στον πινακα?Εμενα δεν μου βγαζει τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57460 από RAF
Απαντήθηκε από RAF στο θέμα Primus 45
Καλος ηρθες στο club φιλε. Πριν 20 μερες εγκατέστησα και γω το δικό μου 60άρι απο τον οποίο παρατηρώ: Για τις βαλβίδες ασφαλείας πλήρωσα 240 ευρω εξτρά αγορά, τη σχάρα ξύλων την είχε μέσα μαζι με το δοχείο στάχτης το οποίο όμως αντικατέστησα φτιαχνωντας ενα μεγαλυτερο κατα 10 πόντους και ψηλότερο κατα 2 πόντους. Ειχε τη βούρτσα και τη ξυστρα ολα κανονικα με τιμη 3450.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.380 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ