Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129962 από elvor
Απαντήθηκε από elvor στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Εγω ειχα καποια προβληματακια με το ζεστο τα οποια τα ελυσα, αν δε ψιλοπετρονε και το bioenergy θα ταν ολα καλα....2 τσουβαλια τη μερα στα κρυα

Μήπως μπορείς να μας πεις πως τα έλυσες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130024 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

elvor έγραψε:

Χάρης Κρήτη έγραψε: Εγω ειχα καποια προβληματακια με το ζεστο τα οποια τα ελυσα, αν δε ψιλοπετρονε και το bioenergy θα ταν ολα καλα....2 τσουβαλια τη μερα στα κρυα

Μήπως μπορείς να μας πεις πως τα έλυσες;

Δεν εχεις ζεστα?
Αν δεν εχεις:
Tι ρυθμισεις το δουλευεις?ποσα τα m2 του σπιτιου,το θερμοστατη του κυκλοφορητη που τον εχεις?τι καυσιμο βαζεις?ποσα λιτρα ειναι το μποιλερ του ηλιακου σου ?? μεχρι τι θερμοκρασια εχεις δει τα νερα του λεβητα να φτανουν??

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130096 από elvor
Απαντήθηκε από elvor στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ισχύ στο 5, πελετ στο 2, 180 μ2 είναι το σπίτι σε 3 ορόφους με ενδοδαπέδια, ο θερμοστάτης στους 60 βαθμούς, πέλετ progeto ecologia, το μποιλερ είναι 80 λίτρα και τα νερά φτάνουν στους 80 βαθμούς μα την αδράνεια του λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130228 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

elvor έγραψε: Ισχύ στο 5, πελετ στο 2, 180 μ2 είναι το σπίτι σε 3 ορόφους με ενδοδαπέδια, ο θερμοστάτης στους 60 βαθμούς, πέλετ progeto ecologia, το μποιλερ είναι 80 λίτρα και τα νερά φτάνουν στους 80 βαθμούς μα την αδράνεια του λέβητα.


Καλημερα elvor εγω δεν εχω ενδοδαπεδια και δε ξερω να σου πω πολλα, αλλα:
εαν η θερμοκρασια στο λεβητα σου φτανει μεχρι 80 βαθμους τα νερα, λογικα τοτε δεν θα εχεις προβλημα για ζεστα νερα ''με μποιλερ ηλιακου 80 λιτρων'' (με μποιλερ αδρανειας δεν ξερω) οι ηλιακοι οι περισσοτεροι θελουν περιπου 10 - 15λεπτα για να ζεστανουν το νερο τους με θερμοκρασια 65 βαθμους τα νερα του λεβητα....

τι θερμοκρασια ανοιγει ο κυκλοφορητης του λεβητα??????? σε ρωτησα και πιο πανω...

παντως απο 'τι λεει και δω ο λεβητας ειναι μικρος για το σπιτι σου prntscr.com/2qjvku

εγω φιλε μου με σπιτι στα 120 m2 και μποιλερ 200 λιτρα και νερα το πολυ στους 68 βαθμους εχω ζεστη και αφθωνο νερο....στο σπιτι σου ειναι ολα τα σωματα ζεστα??

Μπορεις παντος με αυτοματισμο να δουλευει ο λεβητας και μολις φτασει στους 65 να ανοιγει η ηλεκτροβανα και να δινει ζεστα νερα στο μποιλερ και μολις πεσει κατω απο τους 65 να κλεινει....η' μπορει να δουλευει ο λεβητας μονο για τα ζεστα σου... λυσεις υπαρχουν....

στις ενδοδαπεδιες απο'τι ξερω τα νερα κυκλοφορανε 30-45 βαθμους αρα λογικα εσυ πρεπει να εχεις δοχειο αδρανειας....ε???

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #130229 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε: Tractioner μπορείς αν θες να μου απαντήσεις πώς το σιγοκαίς με τον θερμοστάτη;; Αυτό που αναφέρεις δηλαδή στο πιο πάνω ποστ σου.

Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση τις απάντησης.
Ο τρόπος που καίω τον λέβητα είναι ότι έχω κατεβάσει το τάισμα του σε πελλετ πειράζοντας τις ρυθμίσεις του χρόνου πλήρωσης και επίσης το διαφορικό στον θερμοστάτη χώρου παίζει από τους 0.2 βαθμούς Κελσίου.Δηλαδή ο θερμοστάτης δεν περιμένει να πέσει σημαντικά η θερμοκρασία για να ξανά οπλίσει.
Επίσης αυτό το έχω επιλέξει για να γλιτώσω και λίγο ρεύμα από την προθέρμανση.Θεωρώ πως δεν είναι καλό να σβήνει και κρυώνει και άντε ξανά μανά από την αρχή έναυση κλπ.
Επίσης έχω μια υποψία ότι μπορεί να τσιμπάει σεβαστή ποσότητα ρεύματος κάτι που πρέπει να συνυπολογιστεί στις καταναλώσεις.
Επίσης φίλος πουλάει τον εν λόγω λέβητα λόγο μετανάστευσης στο εξωτερικό.Ο λέβητας αγοράστηκε φέτος είναι σχεδόν καινούριος.Για πληροφορίες στείλτε πμ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130260 από elvor
Απαντήθηκε από elvor στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ο λέβητας ανοίγει στους 45 βαθμούς και σταματάει στους 60 και αυτο για το ζεστό νερό. Δεν έχω δοχείο αδράνειας. Έχω ξεχωριστό κυκλοφορητή για το μποιλερ πριν την τετραοδη. Το σπίτι ζεσταίνεται πάρα πολύ καλά. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι τα ζεστό νερό του μποιλερ των 80 λίτρων δεν μου είναι αρκετό, φτάνει ίσα ίσα για το μπάνιο ενός ατόμου. Δεν ξέρω αν και σχετικά καινούργιο το μποιλερ έχει πρόβλημα ή παίζουν ρόλο οι ρθυμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ