Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39085 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: το λαμπακι [το χερακι]ποτε ακριβως αναβεί;οταν χρειαζεται ξυλα θα μου πεις.αλλα πως παιρνει εντολη;;

Tο πραγραματιζεις εσυ. Εκει που αλλαζεις την θερμοκρασια του λεβητα πατησε το δυο φορες.Θα γραφει 17 η 18. Απαντησε.

εγω το χω στο 18 κ μετα;πωσ το καταλαβαινει αυτο οτι θελει να φαει;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39088 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: το λαμπακι [το χερακι]ποτε ακριβως αναβεί;οταν χρειαζεται ξυλα θα μου πεις.αλλα πως παιρνει εντολη;;

Tο πραγραματιζεις εσυ. Εκει που αλλαζεις την θερμοκρασια του λεβητα πατησε το δυο φορες.Θα γραφει 17 η 18. Απαντησε.

εγω το χω στο 18 κ μετα;πωσ το καταλαβαινει αυτο οτι θελει να φαει;;;

Bαλτο στο 10 με τα βελακια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39138 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Σήμερα βάλαμε τους υδροστάτες, ο ένας που δίνει εντολή τους κυκλοφοριτές δουλεύη άψογα.Ο άλλος που συνδέσαμε στον πίνακα τι λειτουργία κάνει μήπως γνωρίζει κάπιος; Η τον βάζω στους 75 ή στους 30 βαθμούς ο λέβητας δεν κάνει τίποτα. Αν γνωρίζει κάπιος ας μας ενημερώση για να ξέρουμε τι μας γίνετε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mpampis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39150 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: το λαμπακι [το χερακι]ποτε ακριβως αναβεί;οταν χρειαζεται ξυλα θα μου πεις.αλλα πως παιρνει εντολη;;

Tο πραγραματιζεις εσυ. Εκει που αλλαζεις την θερμοκρασια του λεβητα πατησε το δυο φορες.Θα γραφει 17 η 18. Απαντησε.

εγω το χω στο 18 κ μετα;πωσ το καταλαβαινει αυτο οτι θελει να φαει;;;

Bαλτο στο 10 με τα βελακια

Φίλε μου γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο. Μόλις το έβαλα στο 10 άναψε το λαμπάκι (χεράκι).Τα νερά στο λέβητα τα έχω ρυθμίση στους 75 βαθμούς, άρα μόλις τελείωσαν τα ξύλα και έπεσε 10 βαθμούς η θερμοκρασία στο νερό του λέβητα (65) άναψε :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39159 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: θα φτάσουν 20 τόνοι??λίγοι μου φαίνονται!!μακάρι βέβαια!!είναι καλά μονωμένη η οικοδομή?εγω τον άναψα και νομίζω οτι δουλεύει ρολόι!!μόνο που ανεβάζει πολύ ψηλά τις θερμοκρασίες και είμαι λίγο προβληματισμένος...χθές για παράδειγμα με 6ωρη λειτουργία χωρίς μεγάλη ζήτηση σε ζεστό νερό και ενώ έπρεπε να σταματάει στους 78 βαθμούς είχε φτάσει στους 94 και το δοχείο αδρανείας στους 90!!!είναι φυσιολογικό??βέβαια μόλις άνοιξα τα καλοριφέρ έπεσε στους 77 αλλα μόλις έκλεισαν χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ πήγε 83..υπάρχει κανα θέμα ή όλα καλα???όσο για τον καπνό αν ανοίξεις την πόρτα πριν ανάψει η ένδειξη τροφοδοσίας όντως έχει πολύ καπνό.για αυτό ανοίγω μόνο όταν είναι αναμμένη η ένδειξη και η κάπνα είναι ελάχιστη!!!!(ίσως δεν έχει κλαπέ για να μην χάνεις τσάμπα θερμότητα απο τον χώρο καύσης αν τον ανοίγεις κάθε λίγο..)

Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς. Εφόσον δεν υπάρχει ζήτηση, λογικό είναι να ανέβει η θερμοκρασία, παρόλη την καλή διαχείρηση καύσης που κάνει ο ξυλολέβητας. Πρόκειται για ξύλα, τα οποία εάν είναι και ξερά....Ο δικός μου, στο αρχικό άναμα για φέτος πριν λίγες μέρες, ανέβασε θερμοκρασία 93 βαθμών, επειδή κόλησε ο κυκλοφορητής, το αντιλήφθηκα μετά από 1,5 ώρα περίπου. Η βαλβίδα ασφαλείας δεν άνοιξε, άρα ήταν σταθεροποιημένος σε αυτή τη θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39165 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

konado έγραψε: θα φτάσουν 20 τόνοι??λίγοι μου φαίνονται!!μακάρι βέβαια!!είναι καλά μονωμένη η οικοδομή?εγω τον άναψα και νομίζω οτι δουλεύει ρολόι!!μόνο που ανεβάζει πολύ ψηλά τις θερμοκρασίες και είμαι λίγο προβληματισμένος...χθές για παράδειγμα με 6ωρη λειτουργία χωρίς μεγάλη ζήτηση σε ζεστό νερό και ενώ έπρεπε να σταματάει στους 78 βαθμούς είχε φτάσει στους 94 και το δοχείο αδρανείας στους 90!!!είναι φυσιολογικό??βέβαια μόλις άνοιξα τα καλοριφέρ έπεσε στους 77 αλλα μόλις έκλεισαν χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ πήγε 83..υπάρχει κανα θέμα ή όλα καλα???όσο για τον καπνό αν ανοίξεις την πόρτα πριν ανάψει η ένδειξη τροφοδοσίας όντως έχει πολύ καπνό.για αυτό ανοίγω μόνο όταν είναι αναμμένη η ένδειξη και η κάπνα είναι ελάχιστη!!!!(ίσως δεν έχει κλαπέ για να μην χάνεις τσάμπα θερμότητα απο τον χώρο καύσης αν τον ανοίγεις κάθε λίγο..)

ΚΟΜΑΝΤΟ τον εχεις κανει το λεβητα? Προσεχε δεν παιζουν με αυτα. Ο ανεμηστηρας αν σταματηση ο λεβητας συνεχιζει να ανεβαζει θερμοκρασια.Ποτε να μην σταματας του κυκλοφορητες θερμανσης οταν ο λεβητας ειναι αναμενος.

Εαν δεν σταματήσει τους κυκλοφορητές θέρμανσης, σε λίγες ώρες θα ανοίγει τα παράθυρα για να δροσιστεί, όπως κάνει γνωστός μου, που έχει βάλει τον θερμοστάτη χώρου στο τέρμα για να μην σταματήσει ο ξυλολέβητας, γιατι του κόλησε στο μυαλό ότι θα ανεβάσει θρμοκρασία και θα.....,ούτε εγώ ξέρω τι. Πάντως, για μαξιμουμ ασφάλεια μπορεί να ρυθμιστεί κάποιος κυκλοφορητής να ανοίγει, χωρίς εντολή από τον θερμοστάτη χώρου, όταν η θερμοκρασία του λέβητα φτάσει σε ένα ορισμένο ύψος. Στο δικό μου ανοίγει ο κυκλοφορητής στους 88 βαθμούς και κάνει κατά κάποιο τρόπο εκτόνωση, εντός του σπιτιού. Ποτέ δεν έχει ξεπεράσει τους 88 βαθμούς (εκτός από μία, λόγω κολήματος κυκλοφορητή)και μένει σταματημένος αρκετή ώρα, έτσι κάνεις και οικονομία στα ξύλα και αυξάνεις την αυτονομία του. Σκέφτομαι να κλείσω τις βάνες κάποια μέρα, να τον φορτώσω, για να δώ αν θα πιάσει τους 95, μ'έχει φάει η περιέργεια να δω αν δουλεύει η βαλβίδα ασφαλείας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ