Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36741 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Εγώ έχω 23 τόνους για τριόροφη οικοδομή 420τμ και λέω ότι θα κάψω τους 20 και θα μου περισσέψουν και 3 τόνους για του χρόνου.Ο μηχάνολόγος μου είπε για 15 τόνους. Τον έχω ανάψει 3 φορές και συναντό διάφορα προβληματάκια. :evil: 1) παραγγειλα και δεύτερο δοχείο διαστολής 150 γιατί ανεβάζει πολύ την πίεση έφτασε μέχρι 3 bar και ευτυχός το πρόλαβα και δεν άνοιξαν τα ασφαλιστικά. 2) Ο λέβητας όταν περάσει τους 58 βαθμούς δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές του κάθε ορόφου να λειτουργήσουν, όταν όμως τελειώσουν τα ξύλα και πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 58 βαθμούς σταματάνε οι κυκλοφοριτές και δεν μπορώ να εκμεταλευτώ το ζεστό νερό απο το δοχείο.Θα βάλουμε ένα υδροστάτη στο δοχείο για να δίνει εντολή αυτός στους κυκλοφοριτές.Να δούμε πότε θα δουλέψει σωστά το σύστημα. Έχω βαρεθεί να κουβαλάω τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο στο σπίτι, στο τέλος θα με βρίσουν. :(
Υ.Γ. Ευτυχός είναι καλά παιδιά αλλά και δυσεύρετα αυτών τον καιρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38394 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
θα φτάσουν 20 τόνοι??λίγοι μου φαίνονται!!μακάρι βέβαια!!είναι καλά μονωμένη η οικοδομή?εγω τον άναψα και νομίζω οτι δουλεύει ρολόι!!μόνο που ανεβάζει πολύ ψηλά τις θερμοκρασίες και είμαι λίγο προβληματισμένος...χθές για παράδειγμα με 6ωρη λειτουργία χωρίς μεγάλη ζήτηση σε ζεστό νερό και ενώ έπρεπε να σταματάει στους 78 βαθμούς είχε φτάσει στους 94 και το δοχείο αδρανείας στους 90!!!είναι φυσιολογικό??βέβαια μόλις άνοιξα τα καλοριφέρ έπεσε στους 77 αλλα μόλις έκλεισαν χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ πήγε 83..υπάρχει κανα θέμα ή όλα καλα???όσο για τον καπνό αν ανοίξεις την πόρτα πριν ανάψει η ένδειξη τροφοδοσίας όντως έχει πολύ καπνό.για αυτό ανοίγω μόνο όταν είναι αναμμένη η ένδειξη και η κάπνα είναι ελάχιστη!!!!(ίσως δεν έχει κλαπέ για να μην χάνεις τσάμπα θερμότητα απο τον χώρο καύσης αν τον ανοίγεις κάθε λίγο..)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38766 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Εγω όταν αναβει το χεράκι για να βάλω ξύλα αυτός είναι είδη σβηστός.Έχεις βάλει υδροστάτες στο δοχείο αδράνιας και πως τους έχεις συνδέση; Αύριο περιμένω τον ηλεκτρολόγο για να βάλουμε ένα διπλό υδροστάτη ο ένας θα ελέγχει τους κυκλοφοριτές και ο άλλος θα συνδεθεί στον πίνακα, για να δούμε πως θα δουλέψει το σύστημα; Η πίεση πόσο ανεβοκατεβαίνει από τους 40 εως τους 80 βαθμούς.
Αν δεν έχει ζήτηση το σπίτι μην βάζει πολλά ξύλα στον λέβητα, βάλε τόσα ώστε να ζεσταθεί το δοχείο αδράνιας και να πέρνεις θέρμανση από αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39033 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: θα φτάσουν 20 τόνοι??λίγοι μου φαίνονται!!μακάρι βέβαια!!είναι καλά μονωμένη η οικοδομή?εγω τον άναψα και νομίζω οτι δουλεύει ρολόι!!μόνο που ανεβάζει πολύ ψηλά τις θερμοκρασίες και είμαι λίγο προβληματισμένος...χθές για παράδειγμα με 6ωρη λειτουργία χωρίς μεγάλη ζήτηση σε ζεστό νερό και ενώ έπρεπε να σταματάει στους 78 βαθμούς είχε φτάσει στους 94 και το δοχείο αδρανείας στους 90!!!είναι φυσιολογικό??βέβαια μόλις άνοιξα τα καλοριφέρ έπεσε στους 77 αλλα μόλις έκλεισαν χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ πήγε 83..υπάρχει κανα θέμα ή όλα καλα???όσο για τον καπνό αν ανοίξεις την πόρτα πριν ανάψει η ένδειξη τροφοδοσίας όντως έχει πολύ καπνό.για αυτό ανοίγω μόνο όταν είναι αναμμένη η ένδειξη και η κάπνα είναι ελάχιστη!!!!(ίσως δεν έχει κλαπέ για να μην χάνεις τσάμπα θερμότητα απο τον χώρο καύσης αν τον ανοίγεις κάθε λίγο..)

ΚΟΜΑΝΤΟ τον εχεις κανει το λεβητα? Προσεχε δεν παιζουν με αυτα. Ο ανεμηστηρας αν σταματηση ο λεβητας συνεχιζει να ανεβαζει θερμοκρασια.Ποτε να μην σταματας του κυκλοφορητες θερμανσης οταν ο λεβητας ειναι αναμενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39066 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
το λαμπακι [το χερακι]ποτε ακριβως αναβεί;οταν χρειαζεται ξυλα θα μου πεις.αλλα πως παιρνει εντολη;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39077 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: το λαμπακι [το χερακι]ποτε ακριβως αναβεί;οταν χρειαζεται ξυλα θα μου πεις.αλλα πως παιρνει εντολη;;

Tο πραγραματιζεις εσυ. Εκει που αλλαζεις την θερμοκρασια του λεβητα πατησε το δυο φορες.Θα γραφει 17 η 18. Απαντησε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ