Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35040 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: αλεκο φαντάζομαι οτι ο λέβητας δούλευε συνέχεια,ε???ή τον άναβες κάθε μέρα??δηλαδή αν έχω σκούπα που τραβάει και ζεστή στάχτη δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...έχει ένδειξη στον πίνακα για το πότε πρέπει να φορτώσεις ξύλα?

Αστον κανα δυο ώρες αφού τελειώσουν τα ξύλα και μετά καθάρισέ τον. Εγώ τον καθάριζα κάθε τρεις μέρες περίπου με 24ωρη λειτουργία και είναι εύκολος στο καθάρισμα. Τα κάρβουνα που μένουν στο πάνω μέρος, μην τα αφαιρείς, βοηθούν στο άναμα. Στον πίνακα έχει ένδειξη μόλις τελειώσουν τα ξύλα. Άντε καλές καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35048 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: αλεκο φαντάζομαι οτι ο λέβητας δούλευε συνέχεια,ε???ή τον άναβες κάθε μέρα??δηλαδή αν έχω σκούπα που τραβάει και ζεστή στάχτη δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...έχει ένδειξη στον πίνακα για το πότε πρέπει να φορτώσεις ξύλα?

Ο λεβητας αναβει που ευκολα με λιγα ψιλα ξυλα κατω λιγες εφημεριδες απο επανω και τον γεμιζεις με οσα ξυλα θελεις. Μετα βαλε φωτια της εφημεριδες κλεισε το πρωτο πορτακι μεχρι να φουντοση η φωτια και κλεισε την πορτα οχι εντελως.Αστον σε 20 λεπτα απο 20 βαθμους θα παει 60 μετα κλεισε εντελως την πορτα και δεν την ανοιγεις εως στο ζητηση ο λεβητας να βαλεις παλι ξυλα.Εχει λαμπακι που σου δειχνει ποτε να βαλεις ξυλα. Θα τον καθαριζεις μια φορα την εβδομαδα καλα και ενδιαμεσα θα περνεις την σταχτη απο κατω στα γρηγορα. το καθαρισμα ειναι πολυ γρηγορο σε 5 λεπτα τελειωσες αλλα να ειναι σβηστος ο λεβητας γιατι κατω εχει μεγαλες θερμοκρασιες και καρβουνακια και θα χαλασεις την σκουπα σου. Εγω εχω θερμομετρο με αισθητηριο στο λεβητα και μεσα απο το σπιτι βλεπω ποτε χρειαζεται να βαλω ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35056 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: αλεκο φαντάζομαι οτι ο λέβητας δούλευε συνέχεια,ε???ή τον άναβες κάθε μέρα??δηλαδή αν έχω σκούπα που τραβάει και ζεστή στάχτη δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...έχει ένδειξη στον πίνακα για το πότε πρέπει να φορτώσεις ξύλα?

δουλευε 24ωρο 5μηνες σχεδον δεν σταματησε καθολου.την σταχτη απο κατω την εβγαζα μια φορα την εβδομαδα στα γρηγορα με ενα φαρασι μεταλλικο κ ενα σκουπακι του τζακιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35219 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Μπράβο στον vitoligo όλοι την χρονιά το μόνο καθάρισμα είναι η στάχτη από κάτω; Στο πρώτο άναμα και εγώ ντουμάνιασα καπνό αλλα που θα πάει θα πάει θα βρώ κανα τρόπο για να μην καπνίζει. Πάντος από την ώρα που πήρε φωτιά όσες φορές άνοιξα την πόρτα δεν κάπνισε καθόλου. Βέβαια δεν τον είχα και γεμάτο ξύλα, ένα καρότσι έβαλα και έκαιγε 4 ώρες.Τη δευτέρα θα έρθει ο ηλεκτρολόγος για να φτιάξουμε τους κυκλοφοριτές και το βάζω φωτιά. Αν δεν κρατάει πολύ στάχτη επάνω βλέπω να τον σβήνω τα χριστούγεννα για καλό καθάρισμα που θα έχω και άδεια από τη δουλειά χεχεχεχεχε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35242 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
οι απαντήσεις ήταν κατατοπιστικότατες!!!μάλλον κι εγω θα τον ανάψω απο βδομάδα και θα τον σβήσω τα χριστούγεννα για καλό καθάρισμα!!!απο καταναλώσεις πως πήγαμε??γιάννη δέλτα τι αισθητήριο είναι αυτό??πολύ καλό μου ακούγεται!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35454 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
σημερα ειχα την τυχη να χω στο λεβητοστασιο μου τον γενικο αντιπροσωπο της viessman :cheer: o λογος μου εχει ραγισει τισ πλακες[πυροπλακες]κ ειρθε να τις δει ο ιδιος το αποτλεσμα ειναι οτι τα καλυπτει ολα η εγγυση κ δεν πληρωνο μια :lol: υγ.σιγα μην πληρωνα :Α μου ειπε κ για το αισθητηριο για να το ελενχω μεσα απο το σπιτι αλλα δεν ηξερε τιμη.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΑΛΕΚΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ