Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32854 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Έχω εγκατεστημένο σύστημα αντιστάθμισης, το οποίο, από τον περασμένο χειμώνα, που έβαλα τον ξυλολέβητα, απλώς το καμαρώνω. Από τότε δούλεψε ελάχιστα, όσο και ο πετρελαιολέβητας και φέτος μάλλον καθόλου. Είχα καλομάθει στη σταθερή θερμοκρασία και την άνεση που επιτυγχάνει. Ο ξυλολέβητας ελέγχεται από απλό μηχανικό θερμοστάτη, που έχει και εντολή για μπόιλερ. Σκέφτομαι μήπως και τον αντικαταστήσω από ηλεκτρονικό-ψηφιακό θερμοστάτη (με pid control;), μπας και προσεγγίσω την σταθερή θερμοκρασία της αντιστάθμισης. Θα πετύχω τίποτα ή θα τον καμαρώνω και αυτόν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34796 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Έγινε το πρώτο άναμα του vitoligo 80 KW. Έχω βάλει ένα καρότσι καστανιά και κάτι προσανάματα.Μόλις ανέβασε στους 58 βαθμούς ο λέβητας άνοιξε ο κυκλοφοριτής και έστελνε τα ζεστά νερά στο δοχείο. Μόλις έπιασε τους 75 βαθμούς έκοψε ο ανεμιστήρας και δούλευε με πολύ λίγες στροφές.Έκαιγε από της 8:30 εώς της 1:00 το βράδυ. Μόλις τελείωναν τα ξύλα ο ανεμιστήρας δούλευε στο φούλ.Το 2000 λίτρα δοχείο δεν ζεστάθηκε όλο γιατί άνοιγα τα διαμερίσματα να δω αν θα ζεσταθούν.Είχα ένα προβληματάκι με τους κυκλοφοριτές, κάτι δεν σύνδεσε σωστά ο ηλεκρολόγος και όταν έκλεισα όλους τους ορόφους ο τελευταίος κυκλοφοριτής έκανε αποθέρμανση όπως έκανε και στον πετρελαίου.Θα διορθώσουμε το προβληματάκι και το σαββατοκύριακο πάμε για δοκιμές :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34962 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
valsam τελικό πόσο για τις μπρικέτες??καλή ποιότητα είπες.ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34965 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
mpampis,εχω τον 40kw και δεν τον έχω ανάψει ακόμη!πως τον άναψες?απο πάνω ή απο κάτω με κάνα φλογηστρο??καπνό είχες?για να μαζέψω τη στάχτη πρέπει να τον σβήσω ή λιγο λίγο μπορώ να την βγάζω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34978 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: mpampis,εχω τον 40kw και δεν τον έχω ανάψει ακόμη!πως τον άναψες?απο πάνω ή απο κάτω με κάνα φλογηστρο??καπνό είχες?για να μαζέψω τη στάχτη πρέπει να τον σβήσω ή λιγο λίγο μπορώ να την βγάζω??

εχω τον 25kw ψιλα ξυλα σανιδια αν εχεις βαλε κ εφημεριδες κ δωστου φωτια αφηνοντας για λιγο την πορτα μισοανοιχτη.τις σταχτες απο κατω μπορεις να τις βγαλεις κ δουλευοντας οπως κ απο πανω αλλα να χει καρβουνα οχι ξυλα.ΥΓ θα ντουμανιασεις ομως :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35010 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
αλεκο φαντάζομαι οτι ο λέβητας δούλευε συνέχεια,ε???ή τον άναβες κάθε μέρα??δηλαδή αν έχω σκούπα που τραβάει και ζεστή στάχτη δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...έχει ένδειξη στον πίνακα για το πότε πρέπει να φορτώσεις ξύλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ