Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177045 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
Οι λέβητες βιομάζας που τα καίνε όλα , δεν καίνε τίποτα σε ικανοποιητικό βαθμό. Επίσης ξύλο και πυρήνας έχουν πολύ καπνό. 

Πάρε λέβητα πέλλετ, βαλτον δίπλα στου πετρέλαιου. Το πέλλετ στην Θεσσαλονίκη επί 10 χρόνια ήταν τζαμπα. Μόνο φέτος ανέβηκε. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177046 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πρώτο πράγμα είναι η μόνωση και μετά μέχρι που φτάνει η τσέπη του καθενός και σε ποια διαδικασία είναι διατεθειμένος ο καθένας να μπει δηλαδή η γίνεσαι θερμαστής η ΑΚΟΥΛΟΥΘΑΣ ΤΟ  ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΙΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.ΟΛΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!!ΕΚΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΒΡΕΣ "ALL ABOUT PELLET" (ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΥΚΑ ΛΕΩΦ.ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ)ΒΡΕΣ "MYTHERM " (ΣΙΝΔΟΣ) ΒΡΕΣ  "ΜΠΑΡΜΠΑΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ(ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ) ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ  ΠΩΛΗΣΗ  ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΜΕ ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΉΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ.ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΣ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝΕ ΤΙΣ ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lacta13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177047 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
Θεωρώ ότι ξεκινάς λάθος τις ερωτήσεις σου.
Είσαι ενοικιαστής .!!!!!!! Τελεία και παύλα !!!!
Δεν έχεις δικαιώματα στο σπίτι . Δεν μπορείς να επιλέξεις εσύ ούτε να απαιτήσεις να βάλει κάτι .
Σου κάνει το σπίτι μένεις δεν σου κάνει νοικιάζεις άλλου .
Στο λέω αυτό γιατί το έχω ξαναζήσει και στο τέλος και οι δύο πλευρές είναι με παράπονα .
Απο και πέρα εγώ θα έλεγα να πιέσεις τον. Ιδιοκτήτη για το αέριο . Ταυτόχρονα να καλέσεις σε μια συζήτηση τις διπλανές μεζονέτες για να συζητήσετε το πρόβλημα που υπάρχει .
Αν ο ιδιοκτήτης έχει οικονομική άνεση ξεκινάς από πάνω προς τα κάτω .
Μόνωση στέγη
Καινούργια κουφώματα 5θαλαμικα και βάλε
Εξωτερική θερμομόνωση 7cm το
λιγότερο ,με γραφιτουχα eps 100 .
Φυσικό αέριο πρώτη λύση
Αντλία θερμότητας δεύτερη λύση
Λέβητας πετρελαίου συμπύκνωσης τρίτη λυση
Λέβητας βιομάζας Τετάρτη λύση
Απλός λέβητας πέλλετ Πέμπτη λύση
Το πέλλετ για βόρεια Ελλάδα και μονοκατοικία θεωρώ ότι δεν συμφέρει πλέον .
Η πας σε λύση ξύλου αν είσαι εκτός πόλεως πχ χωριό
Η πας στις 3;λύσεις που σου έγραψα


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lacta13, mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177049 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα

Το πέλλετ για βόρεια Ελλάδα και μονοκατοικία θεωρώ ότι δεν συμφέρει πλέον .



 

Με τιμή τόνου αυτή την στιγμή στα 500 ευρώ και με κατανάλωση σε μονοκατοικία κατά μέσο όρο στους 4-5 τόνους, μιλάμε για κόστος γύρω στα 2-2,5 χιλιάρικα
Με τιμή πετρελαίου θέρμανσης στο 1,70, πες μου εσύ τι ποσότητα παίρνω με αυτά τα χρήματα

Το ότι η τιμή του πέλλετ ανέβηκε πολύ, δεν σημαίνει ότι θα μείνει εκεί
Ακολουθεί την τιμή του πετρελαίου, αλλά συμφέρει πάντα οικονομικά
Μια 10ετία είχαμε πολύ μεγάλο κέρδος από την καύση πέλλετ

Μην γράφετε ό,τι να'ναι
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by petrosp13.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177058 από lacta13
Απαντήθηκε από lacta13 στο θέμα Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα

Το πέλλετ για βόρεια Ελλάδα και μονοκατοικία θεωρώ ότι δεν συμφέρει πλέον .




 

Με τιμή τόνου αυτή την στιγμή στα 500 ευρώ και με κατανάλωση σε μονοκατοικία κατά μέσο όρο στους 4-5 τόνους, μιλάμε για κόστος γύρω στα 2-2,5 χιλιάρικα
Με τιμή πετρελαίου θέρμανσης στο 1,70, πες μου εσύ τι ποσότητα παίρνω με αυτά τα χρήματα

Το ότι η τιμή του πέλλετ ανέβηκε πολύ, δεν σημαίνει ότι θα μείνει εκεί
Ακολουθεί την τιμή του πετρελαίου, αλλά συμφέρει πάντα οικονομικά
Μια 10ετία είχαμε πολύ μεγάλο κέρδος από την καύση πέλλετ

Μην γράφετε ό,τι να'ναι


 
παντως συναδελφος που καει πελλετ εδω και 10 χρονια και που πριν εκαιγε πετρελαιο πετρελαιο,εδινει ως και περσιτα μισα και λιγοτερα χρηματα.με μεζονετα ,στο ρυσιο βεβαια,εκαιγε 2 με 2 και κατι τονους πελλετ ολα τα χρονια,αντε εγω που ειμαι πιο βορεια,να καψω 3;γιατι αν παω 4-5 τονους ,ειναι μια η αλλη με το πετρελαιο καθοσον οπως ειπα στο αρχικο ποστ,2 χειμωνες εκαψα 1200 και 1600,πες 1500 λιτρα μεσο ορο,που σημαινει με τα τωρινα δεδομενα φετος,αναλογα που θα κυμανθει απο 1,40 μεχρι 1,60 θα θελω απο 2100 μεχρι 2400 ευρω. το θεμα ειναι οτι για το συγκεκριμενο σπιτι,δεν εχω εικονα ποσο θα καψει σε πελλετ και πως θα πρεπει να το συμπεριφερομαι.γιατι το πετρελαιο επαιζα με τον θερμοστατη 20 οταν λειπαμε και το βραδυ και 22 οταν ειμασταν σπιτι.ενας μηχανικος που ηρθε με ειπε οτι το πελλετ δουλευει με σκαλες ο λεβητας,ως προς το ποσο θα καιει και μετα παει ο θερμοστατης που τον εχω.δλδ αν μπορεις λεει στις χαμηλες σκαλες να  εχεις τις θερμοκρασιες που θες,θα καις λιγοτερο

σιγουρα ειπαμε η μονωση ειναι το αλφα και το ομεγα σ ενα σπιτι.
το οτι ειμαι ενοικιαστης οντως λεει λιγα,αλλα οχι και τιποτα.υπαρχει επικοινωνια και διαθεσει απο τον ιδιοκτητη απο την πρωτη μερα που μπηκαμε,πρωτιστος για το αεριο, και γι αυτο κιολας μου εχει δωσει το ελευθερο να ψαχνω για εναλλακτικες,μεχρι μηπως μπορεσει και μπει στο εξοικονομω.

αλλιως δεν θα ανοιγα το θεμα,ετσι για να περναει ο χρονος μου.εχω παρει ηδη προσφορες,τις οποιες θα του τις στειλω για να τις αξιολογησει ο ιδιος.και επειδη δεν εχει χρονο αυτος απο αθηνα να ψαχνει γι αυτο εχω μπει εγω σ αυτη την διαδικακια.και αν ολα πανε καλα,υγεια οικονομια και λοιπα,θα κατσω τουλαχιστον αλλη μια 10ετια εδω,οποτε εχω ενα καποιο συμφερον να το κοιταξω παραπανω,αφου εχω το ελευθερο.

οσο αφορα τους υπολοιπους ιδιοκτητες,δεν βλεπω φως στο τουνελ,3 χρονια τωρα ,να φανταστειτε δεν υπαρχει καν καταστατικο στο συγκροτημα εξαρχης,γι αυτο και ο καθενας κανει οτι θελει,αλλοι δεν πληρωνουν κοινοχρηστα,αλλοι παρκαρουν οπου θελουν,ο αλλος τις προαλλες μπηκε εξοικονομω και χωρις να πει,να ρωτησει,εστω να ενημερωσει,πηγε αλλαξε εντελως το εξωτερικο χρωμα του σπιτιου του,τα καγκελα,αλλο χρωμα πορτα,αλλο χρωμα τεντες και εγινε σαν παρδαλο κατσικι .

γι αυτο ειπαμε με τον ιδιοκτητη οτι ακρη δεν θα βγει ποτε με τους υπολοιπους και πρεπει να κοιταξουμε την παρτυ μας κι εμεις.

και εφοσον βλεπει οτι 3 χρονια τωρα το σπιτι του απο κει που ηταν ενα ματσο χαλι απο τον προηγουμενο ενοικιαστη,του το εχω αναβασει 5 επιπεδα πανω και τα περισσοτερα με δικα μου εξοδα,προφανως και θελει να μου το ανταπωδωσει καπως και προσπαθει οτι μπορει να κανει.

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177059 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
H φυσική είναι επιστήμη και δεν λέει ψέμματα
Η αναλογία θερμογόνου δύναμης πέλλετ-πετρελαίου είναι 1-2 μέχρι 1-2.2
Βάζεις τις τιμές πετρελαίου και πέλλετ και κρίνεις
Είναι προφανές ότι το πέλλετ θα έχει πάντα τιμή κάτω από την μισή του πετρελαίου, αλλιώς θα εξαφανιστεί από την αγορά
Κι αυτό γιατί ο αγοραστής βάζει και κόπο για κουβάλημα και καθάρισμα

Όσο για τις καταναλώσεις ενός σπιτιού, ειλικρινά, μικρή σημασία έχουν
Τον ένα χειμώνα καίω 3,5 τόνους πέλλετ, τον άλλο καίω 4,5 τόνους
Προφανώς παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο
-Πόσες ώρες ανάβεις συνολικά όλο τον χειμώνα και σε τι θερμοκρασίες
-Τι θερμοκρασία έχει έξω (το βασικότερο)
-Τι θερμοστάτες έχεις
-Πόσο ζεστό νερό χρησιμοποιείς
-Σε τι κατάσταση είναι ο λέβητας

Επειδή δεν θα μπορέσεις ποτέ να κάψεις συγχρόνως στο ίδιο σπίτι πέλλετ και πετρέλαιο με όλες τις παραμέτρους ίδιες, το μόνο που παραμένει σίγουρο είναι το 1-2.2
Τα άλλα είναι πώς βολεύουν τον καθένα στο μυαλό του
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri, DOOM_NX, lacta13, mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ