Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132896 από nikos40
Απαντήθηκε από nikos40 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Δηλαδη αν εχω καταλαβει καλα αγοραζοντας λεβητα που τα καιει ολα, δεν επιτυγχανουμε οικονομκη λειτουργια με πελλετ, και τελικα καταληγουμε να καιμε πυρινοξυλο και ξυλα;
Επισης ειναι καλυτερα ο λεβητας να ειναι οριακος στα kw και να καιει συνεχεια η να ειναι μεγαλυτερος και να μπαινει σε sτand bye;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132898 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Αγοράζοντας λέβητα που τα καίει ολα, απλα εχεις επιλογές στο καύσιμο που θα επιλέξεις και επισης μπορεις να κάνεις και προσμίξεις οπως πχ πελλετ με πυρηνοξυλο, η οτι αλλο βρεις, (πχ ο άλλος βαζει και πιονιδι) που πολυ απλα σε εναν λέβητα που καιει μονο πελλετ δεν μπορείς. Επισης αυτοι οι "πρωτοκλασάτοι" λεβητες πελλετ δεν καίνε ολοι τα αγροπελλετ με αποτέλεσμα να θέλουν τα ακριβά και τα πιστοποιημένα της αγορας.

Η αλήθεια ειναι οτι εδω στην Αθηνα ειναι δύσκολο -αν οχι αδύνατο- να βρεις κουκούτσια, τσόφλια κλπ, πιστεύω όμως οτι με τον καιρο αν αυξηθεί το ενδιαφέρον κατι μπορεί να γίνει.

Ιδη οι διάφοροι παράγωγοι δίνουν απευθείας στον ιδιώτη -καταργώντας τους μεσάζοντες- πελλετ και πυρηνοξυλο όποτε πιστεύω οτι ολα αυτα ειναι υπερ του τελικού καταναλωτή - ιδιώτη


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132901 από nikos40
Απαντήθηκε από nikos40 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Και το πυρηνοξυλο εδω τελος για φετος μου ειπε ενας λιοτριβας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132903 από nikos40
Απαντήθηκε από nikos40 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να ανοιξω νεο thread με το θεμα μου η να περιμενω εδω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132904 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε:

fritakos έγραψε: Εχε υπ όψιν σου οτι ο συγκεκριμένος καεί μόνο πελλετ και ίσως μόνο καλής ποιότητας. Νομίζω οτι δεν θα μπορείς να κάψεις εύκολα πελλετ οικονομικότερα με μεγάλη περιεκτικότητα σε στάχτη και φυσικα ούτε λόγος για πυρηνοξυλο ή ξυλα.
Γιατι δεν κοιτάς κάποιον βιομάζας που καεί τα πάντα ;

Γεράσιμε(αν κάνω λάθος διόρθωσεμε)κοιτάω τα πάντα με προτεραιότητα σε λεβητα βιομάζας αλλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Πραγματικά τέτοιο διάβασμα δεν έχω έχω ξανακάνει στην ζωή μου :silly:

fritakos έγραψε: Λοιπόν αφού διαβάσεις αυτά τα δυο που λες για ζέσταμα ..μετα βάζεις καφε :pinch: Και διαβάζεις εδώ
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...1&id=9012&Itemid=384 :woohoo:


Γι αυτό θα δεις τα ίδια μηχανήματα με διαφορετική συμπεριφορά σε άλλη εγκατάσταση.
Καλό διάβασμα!!!

Τι Δευτέρα εχει τεστ και μετα με τον κηδεμονα σου !!!! B)

Λίγο χρόνο παραπάνω δώσε μου σε παρακαλώ δεν προλαβαίνω :woohoo:
Φιλικά Γιάννης..


Φίλε VOSDOGIAN ρίξε μια ματιά και στον Kostrzewa Farmer Bio 24KW . Είναι ο λέβητας που έχω και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω . Στοιχίζει κόντα στις 3.000 € .
Κοίτα και την συζήτηση που κάνουμε με άλλους χρήστες στο αντίστοιχο νήμα .

Φιλικά Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132905 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

kyriazisg έγραψε:

VOSDOGIAN έγραψε:

fritakos έγραψε: Εχε υπ όψιν σου οτι ο συγκεκριμένος καεί μόνο πελλετ και ίσως μόνο καλής ποιότητας. Νομίζω οτι δεν θα μπορείς να κάψεις εύκολα πελλετ οικονομικότερα με μεγάλη περιεκτικότητα σε στάχτη και φυσικα ούτε λόγος για πυρηνοξυλο ή ξυλα.
Γιατι δεν κοιτάς κάποιον βιομάζας που καεί τα πάντα ;

Γεράσιμε(αν κάνω λάθος διόρθωσεμε)κοιτάω τα πάντα με προτεραιότητα σε λεβητα βιομάζας αλλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Πραγματικά τέτοιο διάβασμα δεν έχω έχω ξανακάνει στην ζωή μου :silly:

fritakos έγραψε: Λοιπόν αφού διαβάσεις αυτά τα δυο που λες για ζέσταμα ..μετα βάζεις καφε :pinch: Και διαβάζεις εδώ
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...1&id=9012&Itemid=384 :woohoo:


Γι αυτό θα δεις τα ίδια μηχανήματα με διαφορετική συμπεριφορά σε άλλη εγκατάσταση.
Καλό διάβασμα!!!

Τι Δευτέρα εχει τεστ και μετα με τον κηδεμονα σου !!!! B)

Λίγο χρόνο παραπάνω δώσε μου σε παρακαλώ δεν προλαβαίνω :woohoo:
Φιλικά Γιάννης..


Φίλε VOSDOGIAN ρίξε μια ματιά και στον Kostrzewa Farmer Bio 24KW . Είναι ο λέβητας που έχω και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω . Στοιχίζει κόντα στις 3.000 € .
Κοίτα και την συζήτηση που κάνουμε με άλλους χρήστες στο αντίστοιχο νήμα .

Φιλικά Γιώργος

Γιώργο ευχαριστώ θα διαβάσω το νημα και επανέρχομαι..
Φιλικά Γιάννης

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ