Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132880 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Σε λιγο φιλε μου θα σου προτεινουν λεβητα που με 1 σακι θα ζεσταινεις και τα δυο σπιτια! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132881 από nikos40
Απαντήθηκε από nikos40 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Επισης αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αρκετοι στην περιοχη μου που εβαλαν πελλετ φετος το γυρισαν σε ξυλο γιατι δεν ειχαν αποδοση και πληρωναν και πολλα.
Να υποθεσω λαθος μηχανηματα και λαθος εγκατασταση λογω κοστους η ειναι γενικο το κακο;
Ικανοποιημενοι ειναι οσοι καινε πυρινοξυλο με τουρκικα-βουλγαρικα κυριως καζανια και μονο ενας με πελλετ με fuzzy logic 25kw για σπιτι 230τμ και καταστημα 120τμ (το καταστημα με fancoil)που εκαψε περυσι γυρω στα 2000 ευρω (το σπιτι ειναι πανω απο το καταστημα νεας κατασκευης).
Βοηθατε παληκαρια μην κανω καμια πατατια, και οχι τιποτα αλλο αλλα παει και τζαμπα τοσο διαβασμα....
Υ.Γ.
Αν ειχα να ζεστανω μονο το ισογειο μπορει να μην εκανα και τιποτα αφου με 1500lt πιστευω θα ημουν ανετος, αλλα με τον οροφο που ζουν οι γονεις...
Απο την αλλη σιγουρα με εναν απλο ξυλολεβητα και ενα δοχειο ισως να ειναι πιο σιγουρο το εγχειρημα αλλα τα ξυλα πακετο! Εχω και καμια 400ρια λιτρα νερο στο συστημα...
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132882 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Σε ποια περιοχη βρισκεσαι;Βορεια η Νοτια;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132883 από nikos40
Απαντήθηκε από nikos40 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον, βρισκομαι βορεια ευβοια και για την ακριβεια στην Ιστιαια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132889 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε: Η αλήθεια είναι οτι απο αυτά που μου είπαν σε προηγούμενα ποστ είχα πιστει πως είναι καλύτερα να πάω σε λεβητα βιομάζας οχι τόσο για το ξύλο όσο για πυρηνοξυλο κ.λ.π,βέβαια διαβάζοντας διάφορα ποστ βλέπω οτι υπάρχουν αρκετά προβλήματα τώρα μου λες και εσύ που εισαι κάτοχος ενός τέτοιου μηχανήματος ετσι με βάζεις σε σκέψεις :dry:


Φίλε μου, με καλή θέληση και αν πιάνουν και λίγο τα χεριά σου τα όλα προβλήματα μπορούν να ξεπεραστούν..

Το να πάρεις λέβητα που καίει μόνο πελλετ αυτομάτως σε κάνει "σκλάβο" καθώς θα αναγκαστείς να το πληρώσεις ακριβά οταν πχ θα μπορείς να βρεις πχ ενα αλλο καύσιμο οπως πυρηνοξυλο ή βιομάζα με 130~160/τ και να το καις και σε αναλογία με ενα φθνηνο πελλετ.

anisos έγραψε: Εάν θες να με ακουσεις βαλε λεβητα πελλετ της caminodesign. Συγκεκριμένα τον PELLETECH 15-50 και θα βγαζεις την χρόνια σου με 2 το πολυ 3 παλετες πελλετ.. τερας οικονομιας που οπου βαλαμε η πελατες μας ξεχνουν να αγορασουν πελλετ


Μιας και είστε έμπορας, θα προτιμούσα να άκουγα την αποψη απο εναν κάτοχο του μηχανήματος..
Ετσι θα ηταν πιο αντικειμενική.. Επισης παιζει και ρολο με τι πελλετ? Αλλο πχ να καίει Creta που ειναι οικονομικό και άλλο καπoιο πιο ακριβο πχ Golden Nuggets..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132895 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

electron έγραψε:

VOSDOGIAN έγραψε: Η αλήθεια είναι οτι απο αυτά που μου είπαν σε προηγούμενα ποστ είχα πιστει πως είναι καλύτερα να πάω σε λεβητα βιομάζας οχι τόσο για το ξύλο όσο για πυρηνοξυλο κ.λ.π,βέβαια διαβάζοντας διάφορα ποστ βλέπω οτι υπάρχουν αρκετά προβλήματα τώρα μου λες και εσύ που εισαι κάτοχος ενός τέτοιου μηχανήματος ετσι με βάζεις σε σκέψεις :dry:


Φίλε μου, με καλή θέληση και αν πιάνουν και λίγο τα χεριά σου τα όλα προβλήματα μπορούν να ξεπεραστούν..

Το να πάρεις λέβητα που καίει μόνο πελλετ αυτομάτως σε κάνει "σκλάβο" καθώς θα αναγκαστείς να το πληρώσεις ακριβά οταν πχ θα μπορείς να βρεις πχ ενα αλλο καύσιμο οπως πυρηνοξυλο ή βιομάζα με 130~160/τ και να το καις και σε αναλογία με ενα φθνηνο πελλετ.
Αυτή είναι και μένα η σκεψη μου,αλλά η αλήθεια ειναι οτι με φοβίζουν και κάποια πράγματα που διαβάζω,εδω στην Αθηνα εχεις εύκολα πρόσβαση σε πυρήνα -πυρηνοξυλο κουκούτσι κ.λ.π

anisos έγραψε: Εάν θες να με ακουσεις βαλε λεβητα πελλετ της caminodesign. Συγκεκριμένα τον PELLETECH 15-50 και θα βγαζεις την χρόνια σου με 2 το πολυ 3 παλετες πελλετ.. τερας οικονομιας που οπου βαλαμε η πελατες μας ξεχνουν να αγορασουν πελλετ


Μιας και είστε έμπορας, θα προτιμούσα να άκουγα την αποψη απο εναν κάτοχο του μηχανήματος..
Ετσι θα ηταν πιο αντικειμενική.. Επισης παιζει και ρολο με τι πελλετ? Αλλο πχ να καίει Creta που ειναι οικονομικό και άλλο καπoιο πιο ακριβο πχ Golden Nuggets..

+1 Απο εμένα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ