Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167342 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Δημητρη αν μπεις μεσα στο κρυφο μενου στην παραμετρο ALARMS η παραμετρο tf42=270βαθμους==ανωτατη θερμοκρασια καυσαεριων που πιθανον εσενα οπως λες δεν την επιασε για να βγαλει αλλαρμ HOT(ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΤΑ 260 ΤΗΝ ΕΣΒΥΣΕΣ!)ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΦΤΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΒΥΣΙΜΟ ΜΕ ΑΛΛΑΡΜ!!!!!!!!!!!!!!ΠΑΡΕ ενα μοτερ αν εχει ο δομπρης αυριο και βαλτο.δεν πιστευω να ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΚΛΕΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΛΗΣ ΚΑΙ ΟΡΘΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167990 από kitestavros
Απαντήθηκε από kitestavros στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα έχω μια ravelli r70 από χθες μου χτυπάει alarm 12 (wrong smoke rpm) Πήρα τηλεφωνο έναν αντιπρόσωπο ο οποίος μου είπε ότι θέλει αλλαγή το μοτέρ καυσαερίων, συν ότι μενω Κω και πρέπει να στείλω την σομπα Θεσσαλονίκη διότι μετά την αντικατάσταση θέλει πάλι ρύθμιση μου είπε. Η αλήθεια είναι ότι ακούγεται ένας θόρυβος όταν λειτουργεί το μοτέρ καυσαεριων
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσω εγώ την σομπα(αφού αλλάξω το μοτέρ) και να μην τη στείλω οπουδήποτε?
Σας ευχαριστώ
Last edit: 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kitestavros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167991 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μιας και ο καιρός στρώνει και δεν χρειάζεται να δουλεύεις τη σόμπα αν μπορείς καθάρισε πρώτα σωλήνες ταφ καθαρισμου.αν μπορείς να λύσεις το μοτέρ καυσαερίων αφού πρώτα ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΡΙΖΑ ΤΗ ΣΟΜΠΑ.ΑΝ ψάξεις εδώ στο φόρουμ δείχνω με φωτό πως λύνουμε το μοτέρ καυσαερίων βήμα βήμα.πιθανον να έχει μασει πολύ στάχτη να έχει κάνει επικαθήσεις στη φτερωτή και στο καυκαλο και να έχει ψιλοφραξει.επεισης ότι πορτακι Τούμπα και χώρο καύσης καθαρίζεις σχολαστικά καθώς και αισθητήρα καυσαερίων που είναι πάνω στο μοτέρ καυσαερίων. Αν μπορείς να τα κάνεις μόνο σου η θα πρέπει να πληρώσεις η κάποιον από εκεί η να τη στείλεις κάπου.να ξέρεις ότι μοτέρ καυσαερίων με μια αναζήτηση στο gоogle υπάρχουν και σε τιμές ίσως και πιο χαμηλές από την εταιρία.
Last edit: 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kitestavros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167992 από kitestavros
Απαντήθηκε από kitestavros στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά που μου είπες και θα επανέλθω
Αν αλλάξω μοτέρ τι ρύθμιση χρειάζεται που μου είπε ο αντιπρόσωπος?
Ευχαριστώ πολύ Κώστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167993 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καθαρίζεις με πινέλο τη φτερωτή και το καυκαλο με μια συρματοβουρτσα και ρουφηξε με τη σκούπα.μπορει να μην χρειαστεί μετά από αυτά να αλλάξεις μοτέρ και να μπεις σε τέτοια διαδικασία!!!!αλλά αν χρειαστεί να αλλάξεις το μοτέρ εκτός τα καλώδια του ρεύματος και ένα άσπρο Φις με 3 ψιλά καλώδια που είναι για την επικοινωνία του μοτέρ με την πλακετα δεν έχει κάτι άλλο και ούτε κάποια ρύθμιση θέλει εχτρα!!!τι εννοεί ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΚ ΑΥΞΗΣΗΣ ΚΟΣΤΟΥΣ !!!!!!!
Last edit: 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kitestavros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167994 από kitestavros
Απαντήθηκε από kitestavros στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Τι να πω ιδέα δεν έχω πρέπει λέει να το συνδέσει σε ένα πρόγραμμα στο υπολογιστή να το ρυθμίσει
Το μοτέρ μου είπε κάνει γύρω στα 270€ περίπου και ψάρωσα, μου φαίνονται πολλα
Θα κάνω τι ενέργειες που μου είπες και να επανέλθω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ