Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35333 από Βορειος
Απαντήθηκε από Βορειος στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Γεια σας.Εχω την R70 και το προβλημα που παρουσιασε την ωρα που δουλευε ειναι οτι σταματησε ξαφνικα να τροφοδοτει με πελεττ τον καυστηρα με αποτελεσμα να σβησει.Σε επανεκινηση κανει ολες τις λειτουργιες εκτος απο τροφοδοσια πελεττ.Μπορειτε να βοηθησετε; Ευχαριστω!

ΚΑΤΣΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:

katsar έγραψε: Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.




ΚΑΛΗΜΕΡΑ
εχω μια σομπα Ravelli R70.θέλω να αλλάξω τον αέρα και την ποσότητα των πελλετ αλλά όταν πατάω ταυτόχρονα τα κουμπιά 6 και 7 δεν μεταφέρομαι στο μενου για να κάνω την αυξομείωση πελλετ και αέρα. τι μπορεί να συμβαίνει. να πω επίσης ότι η γυναίκα μου είπε μια φορά ότι πατούσε τα διάφορα κουμπιά της σόμπας και δεν ξέρει άν έχει κάνει καμία αλλαγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37765 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημέρα,
Έχω μία Monica. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με την καύση, η φλόγα δεν είναι σταθερή. Στην ένταση 5 κάποιες στιγμές η φλόγα είναι έντονη για περίπου 10-15 δευτερόλεπτα και στην συνέχεια πέφτει. Μετά είναι πάλι έντονη και ούτε καθ' εξής. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης η θερμοκρασία καυσαερίων είναι σταθερά από 140-150 βαθμούς. Το pellet που χρησιμοποιώ είναι το biotherm (din plus)
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37791 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Καλημέρα,
Έχω μία Monica. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με την καύση, η φλόγα δεν είναι σταθερή. Στην ένταση 5 κάποιες στιγμές η φλόγα είναι έντονη για περίπου 10-15 δευτερόλεπτα και στην συνέχεια πέφτει. Μετά είναι πάλι έντονη και ούτε καθ' εξής. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης η θερμοκρασία καυσαερίων είναι σταθερά από 140-150 βαθμούς. Το pellet που χρησιμοποιώ είναι το biotherm (din plus)
Ευχαριστώ

Η φλογα το κανει αυτο αλλα συνηθως στην ενταση 1 αντε 2(το πελλετ πεφτει διακοπτομενα γιαυτο εχουμε αυξομειωση στην φλογα).Η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι 140- 150 στην ενταση 1?Και παλι μου φαινεται πολυ λιγο η δικια μου που ειναι σχεδον ιδια(9kw)εχει στο 1:170 περιπου και φτανει στο 5:260 περιπου,βεβαια πελλετ απο πελλετ εχει διαφορα στην θερμογονο δυναμη οπως διαφορα μπορει να εχει και απο την εγκατασταση των μπουριων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37797 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Στα μπουριά ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες του κατασκευαστή!! Δηλαδή 75 πόντους κατευθείας έξοδο από τον τοίχο με Φ8 και στην συνέχεια 2 μέτρα ύψος με μονωμένους σωλήνες (Φ8 εσωτερικά και Φ13 εξωτερικά).
Στο 5 την έχω συνέχεια και η θερμοκρασία καυσαερίων δεν ανεβαίνει πάνω από 150 !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37889 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Στα μπουριά ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες του κατασκευαστή!! Δηλαδή 75 πόντους κατευθείας έξοδο από τον τοίχο με Φ8 και στην συνέχεια 2 μέτρα ύψος με μονωμένους σωλήνες (Φ8 εσωτερικά και Φ13 εξωτερικά).
Στο 5 την έχω συνέχεια και η θερμοκρασία καυσαερίων δεν ανεβαίνει πάνω από 150 !!

Μηπως εχεις πολυ χαμηλα την θερμοκρασια του θερμοστατη και δουλευει συνεχεια modulation(σε κατασταση οικονομιας)!Το 140-150 δεν το εχουν ουτε οι idro,σου παραθετω αυτο το pdf με τις ρυθμισεις για να το τσεκαρεις.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MONICA.pdf
Μέγεθος αρχείου:50 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38256 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Σε modulation δεν μπαίνει ή όταν μπαίνει το γράφει στην οθόνη.
Σ' ευχαριστω πολύ για τις ρυθμίσεις αλλά που τις βρίσκουμε όλες αυτές για να τις δούμε;
Ώπα τις βρήκα.
Βασικά όλες ήταν ίδιες με αυτές που μου έδωσες. Πείραξα τις παρακάτω:
altitude Έβαλα το 400 μέτρα
και recipe έβαλα το high (μήπως και φταίει ο εκλυσμός της καμινάδας δηλαδή είναι πολύ ψηλός, αν κατάλαβα δηλαδή τι κάνει η συγκεκριμένη παράμετρος)
Η φλόγα μου φαίνεται πιο σταθερή αλλά η θερμοκραασία στο status παραμένει στο 140-150
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ