Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118724 από γιαννης-δραμα

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Εχει δικιο ο theoilia ετσι ειναι,παραληψης μου να το εξηγησω αυτο με το πως δουλευει το συστημα:εξαγωγη καυσαεριων= υποπιεση στον θαλαμο καυσης= εισαγωγη ΄φρεσκου΄ αερα απο τον σωληνα.
Αλλα πιστευα οτι αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι εχουν σομπα πελλετ(ειναι το ιδιο σε ολες τις μαρκες σομπων πελλετ),λανθασμενα :unsure:


Ε εντάξει εγώ τουλάχιστον δεν το γνώριζα. Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω μπας και γλιτώσω το μαύρισμα του τζαμιού μου.

Γιάννη έχεις ιδέα τι ακριβώς σημαίνει το μήνυμα "cleaning" και "do cleaning" ? Η σόμπα κάνει shut down όταν το εμφανίζει.

Δεν το εχω συναντηση ξανα αλλα μηπως εννοει οτι χρειαζεται καθαρισμο το ποτηρακι καυσης(οταν βουλωνουν η τρυπες απ το ποτηρακι δεν μπορει να να κανει εισαγωγη αερα,και εαν πεσει η ροη κατω απ το μισο απ αυτο που ζηταει το rds πχ ζηταει 1,40m/sec και πεσει κατω απο 0,70m/sec τοτε βγαζει αλαρμ).Αν παλι στο βγαζει και με καθαρο το ποτηρακι μηπως θελουν καθαρισμο οι δυο ακιδες πανω στο rds που ειναι μεσα στο σωληνα εισαγωγης αερα(οι ιταλοι ψεκαζουν με κατι spray στην εισαγωγη για να κανουν καθαρισμο,αλλα δεν ξερω τι spray ειναι αυτα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118793 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Εχει δικιο ο theoilia ετσι ειναι,παραληψης μου να το εξηγησω αυτο με το πως δουλευει το συστημα:εξαγωγη καυσαεριων= υποπιεση στον θαλαμο καυσης= εισαγωγη ΄φρεσκου΄ αερα απο τον σωληνα.
Αλλα πιστευα οτι αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι εχουν σομπα πελλετ(ειναι το ιδιο σε ολες τις μαρκες σομπων πελλετ),λανθασμενα :unsure:


Ε εντάξει εγώ τουλάχιστον δεν το γνώριζα. Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω μπας και γλιτώσω το μαύρισμα του τζαμιού μου.

Γιάννη έχεις ιδέα τι ακριβώς σημαίνει το μήνυμα "cleaning" και "do cleaning" ? Η σόμπα κάνει shut down όταν το εμφανίζει.

Δεν το εχω συναντηση ξανα αλλα μηπως εννοει οτι χρειαζεται καθαρισμο το ποτηρακι καυσης(οταν βουλωνουν η τρυπες απ το ποτηρακι δεν μπορει να να κανει εισαγωγη αερα,και εαν πεσει η ροη κατω απ το μισο απ αυτο που ζηταει το rds πχ ζηταει 1,40m/sec και πεσει κατω απο 0,70m/sec τοτε βγαζει αλαρμ).Αν παλι στο βγαζει και με καθαρο το ποτηρακι μηπως θελουν καθαρισμο οι δυο ακιδες πανω στο rds που ειναι μεσα στο σωληνα εισαγωγης αερα(οι ιταλοι ψεκαζουν με κατι spray στην εισαγωγη για να κανουν καθαρισμο,αλλα δεν ξερω τι spray ειναι αυτα).


Το σκέφτηκα αυτό που λες με την εισαγωγή αέρα κατά τη διάρκεια της καύσης, αλλά στις οδηγίες RDS που έχω ήδη ανεβάσει σε παλαιότερο post από τα εγχειρίδια της Ravelli λέει ότι σε αυτήν την περίπτωση θα βγάλει το μήνυμα "clean brazier" και δεν αναφέρει καθόλου ότι η σόμπα κάνει shut down. Ίσως πάλι επειδή το manual είναι για παλαιότερο firmware να έχουν αλλάξει τα μηνύματα και ουσιαστικά να αναφέρεται σε αυτό. Τώρα για το spray απ΄ότι είδα και εγώ μάλλον πεπιεσμένος αέρας πρέπει να είναι.... Τέλος πάντων θα δοκιμάσω ότι περνάει από το χέρι μου και θα μιλήσω με κανέναν τεχνικό που ίσως γνωρίζει περισσότερα.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118799 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118802 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Ναι Πέτρο, αν δεν σου κάνει κόπος.... Μαύρισμα έχεις εσύ στο τζάμι ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118803 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Γνωρίζει κανένας τον κωδικό για τα default settings ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118804 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Ναι Πέτρο, αν δεν σου κάνει κόπος.... Μαύρισμα έχεις εσύ στο τζάμι ?



Καθόλου κόπος.
Λίγο Μαύρισμα προς το κίτρινο εχω μετά απο 2 μέρες με 8 ώρες καύσης την ημέρα.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ