Προσφορές - Δοκιμές φίλτρου νερού για σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19593 από Moschalis
Καλημέρα σας,

Χαίρομαι που βλέπω τόσο ενδιαφέρον, γι'αυτό και θα σας δώσω μερικές πληροφορίες για το τρόπο λειτουργίας.

Το φίλτρο λοιπόν , έχει διαστάσεις
Πλάτος 50,5 εκ.
Υψος 92,5 εκ.
Υψος μαζί με τα πόδια 117,5 εκατοστά
Βάθος 15,5 εκ.

Το νερό που παίρνει εσωτερικά είναι περίπου 44 λίτρα και το μοτεράκι που ανακυκλώνει το νερό έχει παροχή περίπου 2 κυβικά την ώρα. Το μοτεράκι είναι 24βολτο, ο λόγος προφανής καθαρά θέμα ασφάλειας.



Το τροφοδοτικό είναι 24V / 4A και όπως θα είδατε υπάρχει και φλοτεράκι για την αυτόματη πλήρωση του φίλτρου. Ναι καλό είναι να συνδεθεί με παροχή νερού για να μη μείνει η αντλια χωρίς νερό. Καταλαβαίνετε ότι στην περίπτωση αυτή η αντλία καίγεται, γι αυτό και προτείνουμε τη σύνδεση με παροχή νερού. Πολύ χοντρικά καταναλώνει ένα με ενάμιση λίτρο την ημέρα, γιαυτό και σκεφτήκαμε την παροχή νερού , μην τυχόν και κάποιος ξεχάσει να το γεμίσει.
Το φίλτρο που είδατε να μπαίνει απο πάνω δεν χρειάζεται καθάρισμα , ουσιαστικά πλένεται συνέχεια . Τα κατάλοιπα βγαίνουν απο τη μεγάλη βάνα στο κάτω μέρος του φίλτρου , ουσιαστικά απο εκεί αλλαζουμε το νερό της κατασκευής όταν χρειαστεί . Το ρεύμα είναι υποχρεωτικό υπάρχει τροφοδοτικό απο 220βόλτ σε 24. Η εισαγωγή του είναι Φ120 και θα πωλείται σκέτο ή κομπλέ όπως το είδατε με συστολικό ταυ Φ80-Φ120 , τάπα καθαρισμού και τις αντίστοιχεσ γωνίες κτλ.
Τιμή ακόμη δεν έχει βγεί , αυτή τη στιγμή που σας γράφω γίνεται η μαζική αγορά των αντλίων και των άλλων υλικών και λογικά μέχρι τέλος του μήνα θα έχουμε ενδεικτική τιμή λιανικής.
Οσον αφορά τώρα τον τρόπο λειτουργίας , απο την εισαγωγή που βλέπετε και στα βίντεο , μπαίνουν τα καυσαέρια όπου εκεί ο μόνος τρόπος για να περάσουν είναι μέσω του φίλτρου (απο χοντρό πλέγμα αλουμίνιου )



το οποίο όμως "πλένεται" συνέχεια μέσω της αντλίας που ανακυκλώνει το νερό . Ετσι λοιπόν "πλένουμε" τα καυσαέρια , και γίνεται κατακράτηση των σωματιδίων.

Στο κάτω μέρος του φίλτρου βλέπετε μια σωλήνα Φ50 , αυτή η σωληνα περνάει μέσα απο το νερό το οποίο ζεσταίνεται και ταυτόχρονα ζεσταίνει και τη σωλήνα Φ50. Ετσι επιτυγχάνουμε θερμότερο αέρα στην εισαγωγή με αποτέλεσμα καλυτερη απόδοση της σόμπας. Πιστέψτε με δουλέυει και μάλιστα πολύ καλα! Ενδεικτικά αναφέρω όταν έγινε η μεγάλη δοκιμή με θερμοκρασία εξωτερικη περίπου 20 βαθμούς , ο αέρας εισαγωγής έφτανε περίπου τους 30! και το νερό τους 55-60. Σαφέστατα το χειμώνα οι θερμοκρασίες θα είναι μικρότερες , θα υπάρχει όμως διαφορά.
Αυτό όμως μας γυρνάει ξανά στο θέμα της τοποθέτησης του σωλήνα εισαγωγής για το οποίο θα μου επιτρέψετε να ΕΠΙΜΕΙΝΩ στο να τοποθετηθει εξωτερικά , εξω απο το δωμάτιο. Είναι θέμα ασφάλειας και αν και κάθε γνώμη είναι σεβαστή , θα μου επιτρέψετε να είμαι απόλυτος . Αυτό δεν σημαίνει ότι το φίλτρο δεν δουλεύει αν έχετε την εισαγωγή μέσα στο δωμάτιο που είναι η σόμπα. Μην το ρισκάρετε όμως. ( Υπάρχει ξεχωριστό topic για αυτό το θέμα

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=19262&Itemid=53

1. Η Εισαγωγη αερα πρεπει οπωςδηποτε να συνδεθει με το φιλτρο η απλα το κανατε για να φανει το οτι βγαζει καθαρο αερα;;

2. Οι διαστασεις του φιλτρου ποιες ειναι;;

3. Συντηρηση - καθαρισμο;;

4. ΔΗΜΗΟΥΡΓΕΙ σε φασμα χρονου ΠΡΟΒΛΗΜΑ στη σομπα;;;


Για το 1,2,3 νομίζω απάντησα, όσον αφορά το 4, σαφέστατα όχι , μετά απο αρκετές ημέρες λειτουργίας δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό πρόβλημα.


Οσον αφορά τώρα τα φίλτρα για δοκιμή , αυτό που έχουμε ήδη έτοιμο και είδατε στο βίντεο θα φύγει για τον michalisgr, νομίζω το δικαιούται μια που άνοιξε και το τόπικ.
Έχουμε ήδη ξεκινήσει την κατασκευή και των υπόλοιπων αλλά δυστυχώς την επόμενη εβδομάδα (13-19 Αυγούστου) θα είμαστε κλειστά οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν προλαβάινουμε. Θα έχει όμως ο michalisgr το δικό του να δουλεύει (καλοκαιράτικα :P ) για να σας πει εντυπωσεις.
Για τους υπόλοιπους testers , νεότερα μετά την επιστροφή.

Συγγνώμη για το μεγάλο post,
Με Φιλικούς Χαιρετισμούς,
ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19597 από michalisgr
Αντε για να δουμε τι θα δουμε. Εαν ειναι ομως ευκολο θα σας παρακαλουσα να σταλει οπως φαινεται και στο βιντεο για να μπορεσω να τη δοκιμασω αμεσα δηλαδη με τα μπουρια και ΤΑΦ κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19612 από Moschalis
Φίλτρου συνέχεια,

Σήμερα Δευτέρα, συνεχίζονται οι δοκιμές,
θέλετε να δείτε πως ήταν το χαρτί μετά απο 4 ώρες λειτουργίας?





.....

Αντε για να δουμε τι θα δουμε. Εαν ειναι ομως ευκολο θα σας παρακαλουσα να σταλει οπως φαινεται και στο βιντεο για να μπορεσω να τη δοκιμασω αμεσα δηλαδη με τα μπουρια και ΤΑΦ κλπ.


Βεβαίως, θα αποσταλεί όπως το βλέπετε ΑΚΡΙΒΩΣ στο βίντεο. Θα παρακαλούσα μόνο , να επικοινωνήσετε με την εταιρεία μας, για να κανονίσουμε τα διαδικαστικά. Το τηλέφωνο μπορείτε να το βρείτε απο το site, ζητήστε τον κ. Μοσχάλη Ιωάννη.
Εννοείτε πως περιμένω αντικειμενική άποψη και κριτική , θετική ή αρνητική είναι δεκτή , θέλουμε να βελτιωθούμε , όχι μόνο να πουλήσουμε.

Ευχαριστώ

ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19629 από michalisgr
κ. μοσχαλη οπως θα ειδατε και στις φωτογραφιες της καμιναδας μου εγω με το που βγαινει απο τον τοιχο εχω το ΤΑΦ απο το οποιο ανεβαινει προς τα πανω 1 μετρο. Εκει στο 1 Μτρο υψος θα βγαλω τα υπολοιπα μπουρια και θα την συνδεσω με το Φιλτρο το δικο σας. Δεν θα υπαρχει προβλημα που θα εχει 2 ΤΑΦ μεχρι το φιλτρο ετσι;; Επισης σκεφτηκα ΑΝ γινεται βεβαια οπως τελειωνει το φιλτρο με τη γωνια την 90αρα να βαλω συστολικο απο Φ120 σε Φ80 και να συνδεθει με το υπολοιπο της καμιναδας μου που βλεπετε και στη φωτογραφια. Τι αποψη εχετε;; Θα το δοκιμασω με εισαγωγη αερα απο το δωματια και με εισαγωγη αερα απο εξω οπως το εχετε εσεις..


Γραφετε επισης: Αυτό δεν σημαίνει ότι το φίλτρο δεν δουλεύει αν έχετε την εισαγωγή μέσα στο δωμάτιο που είναι η σόμπα. Μην το ρισκάρετε όμως. ( Υπάρχει ξεχωριστό topic για αυτό το θέμα

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση βλαβης του φιλτρου αν δεν γινει η εισαγωγη αερα απο εξω;;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19635 από Moschalis

michalisgr έγραψε: κ. μοσχαλη οπως θα ειδατε και στις φωτογραφιες της καμιναδας μου εγω με το που βγαινει απο τον τοιχο εχω το ΤΑΦ απο το οποιο ανεβαινει προς τα πανω 1 μετρο. Εκει στο 1 Μτρο υψος θα βγαλω τα υπολοιπα μπουρια και θα την συνδεσω με το Φιλτρο το δικο σας. Δεν θα υπαρχει προβλημα που θα εχει 2 ΤΑΦ μεχρι το φιλτρο ετσι;; Επισης σκεφτηκα ΑΝ γινεται βεβαια οπως τελειωνει το φιλτρο με τη γωνια την 90αρα να βαλω συστολικο απο Φ120 σε Φ80 και να συνδεθει με το υπολοιπο της καμιναδας μου που βλεπετε και στη φωτογραφια. Τι αποψη εχετε;; Θα το δοκιμασω με εισαγωγη αερα απο το δωματια και με εισαγωγη αερα απο εξω οπως το εχετε εσεις..


Γραφετε επισης: Αυτό δεν σημαίνει ότι το φίλτρο δεν δουλεύει αν έχετε την εισαγωγή μέσα στο δωμάτιο που είναι η σόμπα. Μην το ρισκάρετε όμως. ( Υπάρχει ξεχωριστό topic για αυτό το θέμα

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση βλαβης του φιλτρου αν δεν γινει η εισαγωγη αερα απο εξω;;



Κ. Μιχάλη,
Καλό θα ήταν να συνδεθεί όπως το είδατε και στο βίντεο, δηλαδή απο τη σόμπα βγαίνει έξω και παει κατευθείαν στο φίλτρο όπου θα σου στείλουμε όλα τα υλικά για να το συνδέσεις. Λογικά όλο το σύστημα που έχεις και περνάει ανάμεσα απο τις τέντες , δε θα το χρειαστείς. Κάνε ένα κόπο και συνδεσέ το σωστά όμως για να μην έχουμε προβλήματα.

Οσον αφορά την εισαγωγή αέρα δεν έχει καμμιά σχέση με την καλή λειτουργία του φίλτρου αλλά τον αερισμό και την ασφάλεια του χώρου. Επιμένω να βγεί η εισαγωγή αέρα έξω, χωρίς όμως να είναι δεσμευτικό. Να ξέρεις όμως οτι υπάρχει πάντα η περίπτωση να σου γυρίσουν καυσαέρια, να βγούν απο την εισαγωγή και να γεμίσει το δωμάτιό σου καυσαέρια ΑΝ κοπεί το ρεύμα και οι συνθήκες είναι λίγο παράξενες(εξωτερικός αέρας) . Το ρισκάρεις?

Εχουμε ήδη ξεκινήσει τη κατασκευή του φίλτρου σου, λογικά αύριο (Τετάρτη) θα σου το στείλουμε.

Ευχαριστώ,
ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19645 από michalisgr
Ωραια οποτε θα κανω σημερα τη τρυπα Φ50 στον τοιχο για της εισαγωγη εξωτερικου αερα. Θα τη βγαλω τελειως τη καμιναδα μου με το που δω οτι το φιλτρο δουλευει αν και πιστευω πως δουλευει βαση των βιντεο που πρεπει να τα εχω δει πανω απο 50 φορες.

κ. Μοσχαλη..κανα βιντεακι στη φαση που αναβει η σομπα με το να βλεπουμε το μπουρι και στη φαση που σβηνει υπαρχει;;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by michalisgr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ