Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122442 από never1
Απαντήθηκε από never1 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Δε γνωρίζω από αερόθερμες, η σόμπα HR100 είναι υδραυλική.

Αλήθεια τι κερδίζεις με το να τη δουλεύεις στο min?

Δεν εμπιστεύομαι φωτιά αναμμένη χωρίς επίβλεψη(έχουν δει πολλά τα μάτια μου)
οπότε π.χ. το βράδυ ή θα τη σβήσω ή θα την έχω στο min.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122450 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

never1 έγραψε: Δε μου πείρε κάτι για την αναβάθμιση….
Το τζάμι ναι μαυρίζει, περισσότερο όταν εργάζεται στο min,
υποθέτω πως με καλύτερο πελλετ θα είναι λιγότερο το μαύρισμα.
Σε max λειτουργία μαυρίζει και είναι αισθητό στο 3ωρο 4ωρο.


Και εμένα μαυρίζει μετά από περίπου 8 ώρες λειτουργίας (πάντα στο max τη δουλεύω εγώ. Αλήθεια τι κερδίζεις με το να τη δουλεύεις στο min?) .... μάλλον είναι θέμα της σόμπας γιατί με τα ίδια πέλλετ σε αερόθερμες άλλης εταιρίας δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

..και της ιδίας εταιρείας ακόμα.
Εριχνα μισό σακι σε μία σόμπα και μισό σε άλλη σε διπλανό σπίτι και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις αμφότερες είχαν αλλη συμπεριφορά. Λογω ελαφρως διαφορετικου ελκυσμου ίσως ;.
(αυτα τα ανεξηγητα ειναι που ψαχνω ακόμα, μετα απο 200 + σόμπες που εγκατεστησα )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122466 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Nasikas έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

never1 έγραψε: Δε μου πείρε κάτι για την αναβάθμιση….
Το τζάμι ναι μαυρίζει, περισσότερο όταν εργάζεται στο min,
υποθέτω πως με καλύτερο πελλετ θα είναι λιγότερο το μαύρισμα.
Σε max λειτουργία μαυρίζει και είναι αισθητό στο 3ωρο 4ωρο.


Και εμένα μαυρίζει μετά από περίπου 8 ώρες λειτουργίας (πάντα στο max τη δουλεύω εγώ. Αλήθεια τι κερδίζεις με το να τη δουλεύεις στο min?) .... μάλλον είναι θέμα της σόμπας γιατί με τα ίδια πέλλετ σε αερόθερμες άλλης εταιρίας δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

..και της ιδίας εταιρείας ακόμα.
Εριχνα μισό σακι σε μία σόμπα και μισό σε άλλη σε διπλανό σπίτι και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις αμφότερες είχαν αλλη συμπεριφορά. Λογω ελαφρως διαφορετικου ελκυσμου ίσως ;.
(αυτα τα ανεξηγητα ειναι που ψαχνω ακόμα, μετα απο 200 + σόμπες που εγκατεστησα )


Εκει κατεληξα και εγω αλλα και στο οτι οι υδραυλικες (τουλαχιστον της ravelli) παρουσιαζουν αυτο το φαινομενο ισως του μικρου θαλαμου καυσης λογω του προσθετου φορτου των υπολοιπων εξαρτηματων.



Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122469 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

never1 έγραψε: Δε γνωρίζω από αερόθερμες, η σόμπα HR100 είναι υδραυλική.

Αλήθεια τι κερδίζεις με το να τη δουλεύεις στο min?

Δεν εμπιστεύομαι φωτιά αναμμένη χωρίς επίβλεψη(έχουν δει πολλά τα μάτια μου)
οπότε π.χ. το βράδυ ή θα τη σβήσω ή θα την έχω στο min.


Και η δικη μου υδραυλικη ειναι η hrv120. To μονο επιπλεον που εχει ειναι το βεντυλατερ αερα που της προσθετει +4kw αν θυμαμαι καλα. Οσο για την επιβλεψη θεωρω οτι ειναι αρκετα ασφαλες να τις αφηνεις να λειτουργουν ακομη και οταν κανενας δεν ειναι στο σπιτι. Εγω τουλαχιστον το κανω και δεν νιωθω καποιον φοβο.

Αλλα ασχετα απο αυτο, η min λειτουργια δεν εχει νοημα εφοσον δεν ζεσταινει ετσι δεν ειναι; Απλα τη σβηνεις και τελειωνει η ιστορια.

Εγω τη σβηνω περιπου στις 10 το βραδυ και αναβει ξανα περιπου στις 6 το πρωι μονη της. Η θερμοκρασια που εχω το πρωι μεσα στο σπιτι (5ος οροφος) πριν αναψει η σομπα ειναι 21 βαθμους (με εξωτερικη 2 βαθμους) ομοιομορφα κατανεμημενη σε ολα τα δωματια.

Και εγω γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.






Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122572 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλημέρα και καλές γιορτες σε ολους!!
Θα ήθελα να μου πειτε την αποψη σας σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με μια Ravelli HRV 160.
Η σόμπα τοποθετηθηκε πριν 1.5 χρόνο. Την περσινή χρονιά , η καμινάδα ηταν 4.5 μερα σχεδον οριζοντια με μια μικρη κλιση, και δεν ειχα κανένα προβλημα με καπνες και σταχτες. Ομως επειδη ο κατω οροφος παραπονέθηκε για μαυρα στιγματακια, ο εγκατασταστης μου προτεινε να την αναεβασω μεχρι την ταρατσα (βρίσκομαι στον 2ο όροφο) δηλαδη περιπου 15 μέτρα. Μάλιστα μου είπε οτι θα έχω και καλυτερο ελκυσμο!!
Φέτος λοιπόν με 1 μήνα που δουλευει η σομπα προχθές μου εβγαζε συνεχως error 08 depression και την εσβηνε!!
Ελυσα χθες το οριζόντιο τμημα τησ καμιναδας που τωρα ειναι περιπου 2.5 μετρα, και είδα οτι ειχε μαζεψει αρκετη καπνα για ένα μηνα λειτουργιας. Ο εγκατασταστης μου λεει τωρα οτι ίσως να χρειαζετε μεγαλυτερη διαμετρο καμιναδας , αφου τωρα ειναι φ100. Πριν ξεκινησω τις αγωγές και τις μηνυσεις στον συγκεκριμενο ¨επαγγελματια" , θα ήθελα την γνωμη σας , αν υπάρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κάνω σε σχεση με αυτο το προβλημα, όπως και γενικα την αποψή σας.
Θέμα πέλλετ δεν υπάρχει. Ειναι δοκιμασμένο και απο αλλον φίλο , που δεν έχει κανένα προβλημα.
Πάντως είναι κρίμα να υπάρχου τέτοια λαμόγια επαγγελματίες , να λυμαίνονται τον χώρο, και ουσιαστικα να μην έχουν καμία εξειδικευμένη γνώση πάνω στο αντικείμενο!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντησεις σας. Να είστε όλοι καλά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122609 από never1
Απαντήθηκε από never1 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
sdancer75
προσπάθησα να κατεβάσω το manual της σόμπας από αυτό το σύνδεσμο
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=300#50985
λέει πως δεν υπάρχει το αρχείο.
Υπάρχει κάπου αλλού αναρτημένο και δε το έχω δεί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ