Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119958 από never1
Απαντήθηκε από never1 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Χαιρετώ ,
Ελπίζω να δημοσιεύω στο σωστό σημείο και να μη δημιουργώ πρόβλημα…..

2 μέρες παιδεύομαι με το παρακάτω θέμα
Η σόμπα μου είναι μια νερού hr100 (είναι ο δεύτερος χρόνος που την καίω)
Μήκος κάθετης διαδρομής καπνοδόχου από τη βάση εξόδου 4 μέτρα και 30.

25/11/ χτύπησε στον σαλίγκαρο το βεντιλατέρ καυσαερίων (το αναφέρω μήπως σχετίζεται με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ).Αλλάχτηκε μπήκε καινούργιο .
Το πέλλετ που καίω είναι Bionergy Point από την ομαδική αγορά που κάναμε.
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το πέλλετ ως τώρα έκαψα ½ του τόνου ως τώρα.
Προχτές λοιπόν μου πετάει Alarm 13 LOW DRAUGHT ενώ δούλευε στο min και την έβαλα στο max.
Καθαρίζω καμινάδα / μπουριά / σόμπα.
Την ανάβω συνεχίζει τα ίδια.
Ξανακαθαρίζω καμινάδα / μπουριά / σόμπα.
Την ανάβω ,τα ίδια και πάλι.
Μετά από συνομιλία με τον τεχνικό Δοκίμασα σχεδόν όλους του δυνατούς συνδυασμούς στις ρυθμίσεις πέλλετ /αέρα .
Σβήσιμο καθάρισμα ανά 24 ώρες
-ΠΕΛΛΕΤΑΕΡΑΣΝΕΡΟΚατάσταση λειτουργίαςΧρόνος εμφάνισης σφάλματος
Πριν παρουσιάσει το πρόβλημα-4/-3-4/-3/-257 έως 60 ανάλογα τη μέραmax/min-
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα




Μετά το πρόβλημα-4-258max26 λεπτά /Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0058max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0060max28 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
--2-160max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0-260max23 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
Εδώ κάνει καρβουνιά στο θάλαμο καύσης2260max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT







Εκτός αυτών έβγαλα από την καπνοδόχο ένα περιστρεφόμενο καπέλο που είχα τοποθετήσει μήπως και έφταιγε αυτό , φυσικά και δεν άλλαξε κάτι.
Είδα το ίδιο σφάλμα σε διαφορετικό μοντέλο μερικές σελίδες πίσω δεν είδα που οφείλετε όμως και πώς να το διορθώσω.
Ελπίζω να βοηθάνε τα όσα ανέφερα για τους γνώστες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120047 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα κι από μένα απο Δράμα κι εγω Γιαννη-Δραμα.
Πριν λιγο καιρό αγόρασα μια ravelli R70.Δουλευει εδω και τρεις βδομάδες που αρχισαν τα κρύα. Στο διάστημα αυτό έσβησε δύο φορές από μόνη της.Ειχε βγάλει την ένδειξη οτι δεν είχε πελλετ ενω είχε μέχρι τη μέση (σιτα).Στη σκάλα modulate το είχε κάνει και έκανε υπερχείλιση πελλετ δηλ κατεβασε παρα πολλά μέχρι που εσβησε.Το κατάστημα μου έλεγε οτι να ναι.Ενας γνωστός μου είπε οτι είχε συμβεί και σ'αυτον και οτι μπορεί καππιες φορές να φρακαρει αν τύχει και κάποια κομμάτια πελλετ είναι λιγο μακρόστενα. Εδω και μέρες δεν μου ξαναεσβησε.Ξςρετε κάτι γι'αυτο;
Το πελλετ είναι το caldo natura.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120156 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

never1 έγραψε: Χαιρετώ ,
Ελπίζω να δημοσιεύω στο σωστό σημείο και να μη δημιουργώ πρόβλημα…..

2 μέρες παιδεύομαι με το παρακάτω θέμα
Η σόμπα μου είναι μια νερού hr100 (είναι ο δεύτερος χρόνος που την καίω)
Μήκος κάθετης διαδρομής καπνοδόχου από τη βάση εξόδου 4 μέτρα και 30.

25/11/ χτύπησε στον σαλίγκαρο το βεντιλατέρ καυσαερίων (το αναφέρω μήπως σχετίζεται με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ).Αλλάχτηκε μπήκε καινούργιο .
Το πέλλετ που καίω είναι Bionergy Point από την ομαδική αγορά που κάναμε.
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το πέλλετ ως τώρα έκαψα ½ του τόνου ως τώρα.
Προχτές λοιπόν μου πετάει Alarm 13 LOW DRAUGHT ενώ δούλευε στο min και την έβαλα στο max.
Καθαρίζω καμινάδα / μπουριά / σόμπα.
Την ανάβω συνεχίζει τα ίδια.
Ξανακαθαρίζω καμινάδα / μπουριά / σόμπα.
Την ανάβω ,τα ίδια και πάλι.
Μετά από συνομιλία με τον τεχνικό Δοκίμασα σχεδόν όλους του δυνατούς συνδυασμούς στις ρυθμίσεις πέλλετ /αέρα .
Σβήσιμο καθάρισμα ανά 24 ώρες

-ΠΕΛΛΕΤΑΕΡΑΣΝΕΡΟΚατάσταση λειτουργίαςΧρόνος εμφάνισης σφάλματος
Πριν παρουσιάσει το πρόβλημα-4/-3-4/-3/-257 έως 60 ανάλογα τη μέραmax/min-
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα




Μετά το πρόβλημα-4-258max26 λεπτά /Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0058max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0060max28 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
--2-160max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
-0-260max23 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT
Εδώ κάνει καρβουνιά στο θάλαμο καύσης2260max24 λεπτά/Alarm 13 LOW DRAUGHT







Εκτός αυτών έβγαλα από την καπνοδόχο ένα περιστρεφόμενο καπέλο που είχα τοποθετήσει μήπως και έφταιγε αυτό , φυσικά και δεν άλλαξε κάτι.
Είδα το ίδιο σφάλμα σε διαφορετικό μοντέλο μερικές σελίδες πίσω δεν είδα που οφείλετε όμως και πώς να το διορθώσω.
Ελπίζω να βοηθάνε τα όσα ανέφερα για τους γνώστες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Εμένα δεν μου έχει τύχει αλλά διαβάζοντας τις απαντήσεις άλλων συνοψίζω :

1) Το μήνυμα σημαίνει "χαμηλός ελκυσμός" και ενδεχομένως να φταίει κάποιο βούλωμα στα μπουριά, οπότε καθαρισμός με την ειδική βούρτσα (πουλάει το Leroy)

2) Ίσως να έχει μαζέψει σκόνη ο κοχλίας. Άδειασμα του ντεπόζιτου από το εναπομείναντα πέλλετ και καθάρισμα με την σκούπα τη σκόνη που υπάρχει στον πάτο. Επίσης πριν την έναρξη, κλείσιμο του διακόπτη On-Off από πίσω.

3) Επανεκκίνηση (reset) όλων των ρυθμίσεων συμπεριλαμβανομένου και του RDS. Από το μενού default settings (password A9) --> Set factory defaults (τελευταία επιλογή) --> Διαλέγεις HR100 και password O0 (όμικρον μηδέν).

4) Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης τις συνταγές (recipes) που υπάρχουν μέσα στο μενού default settings.

Εγώ διαβάζοντας το εγχειρίδιο της Ravelli σου μεταφέρω το ακριβές κείμενο στα αγγλικά.

8.11 Alarm 13 INSUFFICIENT DRAW
When the flow value is greatly removed from the set value, for example if:
- door open: the flow goes below the minimum flow value (base parameter)
- blockage in the brazier or in the smoke ducts inside the stove body: the flow set is not
reached even with the help of the extractor which due to the circumstance is driven at its maximum
working level (maximum domestic network voltage). After a certain time in which the stove is in this
condition, the alarm goes off.

Αυτό σημαίνει με λίγα λόγια ότι η αέρας καύσης έχει πέσει κάτω από το ελάχιστο όριο και αυτό συμβαίνει γιατί είναι 1) ανοιχτή η πόρτα ή 2) γιατί το ποτηράκι καύσης έχει μπουκώσει ή 3) τα μπουριά τόσο εσωτερικά της σόμπας όσο και στην έξοδο είναι επίσης μπουκωμένα.

Γνώμη μου είναι να κάνεις τα εξής 1) Καθαρίζεις τα μπουριά και ελέγχεις αν υπάρχει κάποιο θέμα πίσω από την έξοδο των καυσαερίων, 2) Κάνεις reset το μηχάνημα όπως περιέγραψα το βήμα (3) παραπάνω και 3) θα σου έλεγα να αγοράσεις 10 τσουβαλάκια άλλο πέλλετ αλλά το bioenergy point το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα......... εκτός και αν είναι μούφα ναι ναι μου έχει συμβεί αυτό στη Λάρισα εκεί στην Καρδίτσης που πήγα να αγοράσω Σβαιτσχοφερ και μου έφερε ένα βουλγάρικο σε εντελώς διαφορετική συσκευασία που έγραφε Σβαιτσχοφερ (εννοείται ότι δεν το αγόρασα) γι΄αυτό προσοχή στους απατεώνες.




Αν λυθεί το πρόβλημα ενημέρωσε το forum για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": never1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120157 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα απο Δράμα κι εγω Γιαννη-Δραμα.
Πριν λιγο καιρό αγόρασα μια ravelli R70.Δουλευει εδω και τρεις βδομάδες που αρχισαν τα κρύα. Στο διάστημα αυτό έσβησε δύο φορές από μόνη της.Ειχε βγάλει την ένδειξη οτι δεν είχε πελλετ ενω είχε μέχρι τη μέση (σιτα).Στη σκάλα modulate το είχε κάνει και έκανε υπερχείλιση πελλετ δηλ κατεβασε παρα πολλά μέχρι που εσβησε.Το κατάστημα μου έλεγε οτι να ναι.Ενας γνωστός μου είπε οτι είχε συμβεί και σ'αυτον και οτι μπορεί καππιες φορές να φρακαρει αν τύχει και κάποια κομμάτια πελλετ είναι λιγο μακρόστενα. Εδω και μέρες δεν μου ξαναεσβησε.Ξςρετε κάτι γι'αυτο;
Το πελλετ είναι το caldo natura.


Αν το ξανακάνει κάνε ένα reset. Το σίγουρο είναι ότι το λογισμικό δεν είναι και το δυνατό σημείο της εταιρίας, έχει bugs όποτε μπορεί να έτυχε κάτι τέτοιο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120194 από never1
Απαντήθηκε από never1 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση sdancer75.
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος λοιπόν έκανα τα παρακάτω.
Μετά το post εδώ άναψα και πάλι τη σόμπα με πέλλετ στο -4 και αέρα στο -2 όπως δλδ την είχα και δούλευε με το Bionergy Point ένα μήνα .
Περίμενα 15 λεπτά και την γύρισα στο min !!! τελικά… στο 25-λεπτο που έκλεινε(όταν ήταν στο max) δεν έκλεισε δούλεψε κανονικά στο min .
11 το πρωί της επόμενης ξαναβάζω πέλλετ από νέο τσουβάλι και την γυρνάω στο max, για να είμαι ειλικρινής περίμενα να σβήσει με το ίδιο αλάρμ, με διέψευσε όμως .
Μέχρι τώρα δουλεύει κανονικά.
Από όσα έγραψες sdancer75 και όσο μπορώ να καταλάβω το συμπέρασμα μου είναι πως επρόκειτο για προβληματικό τσουβάλι πέλλετ!!!

Σχετικά με το Νο1 sdancer75
---Καπνοδόχος , μπουριά καθώς επίσης και το εσωτερικό της σόμπας καθαρίστηκαν 2 φορές με το πρώτο αλάρμ
Σχετικά με το Νο2
---α)Προτείνεις να βγάλω τη σχάρα !? β)το άνοιγμα κλείσιμο του κεντρικού διακόπτη το δοκίμασα την δεύτερη η Τρίτη φορά από τα πολλά ανάματα (δεν έχω μαζί μου το αρχείο που κρατάω για να είμαι ακριβής) αλλά δεν έκανε κάποια διαφορά.
Σχετικά με το Νο3
---Εκτός των αέρα , πέλλετ και θερμοκρασία νερού δεν έχω πειράξει τίποτε στη σόμπα είναι δλδ με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120268 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

never1 έγραψε: Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση sdancer75.


Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος λοιπόν έκανα τα παρακάτω.
Μετά το post εδώ άναψα και πάλι τη σόμπα με πέλλετ στο -4 και αέρα στο -2 όπως δλδ την είχα και δούλευε με το Bionergy Point ένα μήνα .
Περίμενα 15 λεπτά και την γύρισα στο min !!! τελικά… στο 25-λεπτο που έκλεινε(όταν ήταν στο max) δεν έκλεισε δούλεψε κανονικά στο min .
11 το πρωί της επόμενης ξαναβάζω πέλλετ από νέο τσουβάλι και την γυρνάω στο max, για να είμαι ειλικρινής περίμενα να σβήσει με το ίδιο αλάρμ, με διέψευσε όμως .
Μέχρι τώρα δουλεύει κανονικά.
Από όσα έγραψες sdancer75 και όσο μπορώ να καταλάβω το συμπέρασμα μου είναι πως επρόκειτο για προβληματικό τσουβάλι πέλλετ!!!

Σχετικά με το Νο1 sdancer75
---Καπνοδόχος , μπουριά καθώς επίσης και το εσωτερικό της σόμπας καθαρίστηκαν 2 φορές με το πρώτο αλάρμ
Σχετικά με το Νο2
---α)Προτείνεις να βγάλω τη σχάρα !? β)το άνοιγμα κλείσιμο του κεντρικού διακόπτη το δοκίμασα την δεύτερη η Τρίτη φορά από τα πολλά ανάματα (δεν έχω μαζί μου το αρχείο που κρατάω για να είμαι ακριβής) αλλά δεν έκανε κάποια διαφορά.
Σχετικά με το Νο3
---Εκτός των αέρα , πέλλετ και θερμοκρασία νερού δεν έχω πειράξει τίποτε στη σόμπα είναι δλδ με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.


Ναι η σχάρα που υπάρχει μέσα στη δεξαμενή βγαίνει αν την πιέσεις προς τα πίσω. Μόλις αδειάσει από πέλλετ και κλείσεις τη σόμπα, βάλε το χέρι σου να μαζέψεις ότι έχει μείνει και μετά βάλε σκούπα για να ρουφήξεις τις σκόνες από τα πελλετ. 'Ίσως και τρίμματα να έχουν και αυτά συμμετοχή στο alarm.

Πάντως καλό είναι να ρυθμίσεις και το rds.

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ